Z początkiem każdego roku szkolnego do szkół trafia oferta z propozycjami tematów zajęć, które mogą być przeprowadzone z wykorzysta-  niem ścieżek edukacyjnych i pomocy dydak- tycznych, jakimi dysponuje park. Wiele szkół chętnie z niej korzysta, gdyż zajęcia terenowe doskonale uzupełniają i utrwalają wiedzę zdobywaną w szkolnych ławach. 

W siedzibie parku w Krzywem zlokali- zowana jest Zbiornica Muzealna. W holu budynku znajduje się diorama prezentująca środowisko życia herbowego ssaka parku – bobra, przekrój przez żeremie. Tuż obok mieszczą się sale: muzealna i konferencyjna wyposażone w sprzęt audiowizualny. Zwiedzający mają możliwość obejrzenia pokazu slajdów czy filmu, grupy chcące poszerzyć swoje wiadomości mogą skorzystać z prelekcji. Od początku funkcjono- wania zbiornicy przygotowywano wystawy okresowe o różnorodnej tematyce. Były to między innymi: wystawa filatelistyczna pt. Środowisko – Las – Gospodarka (1989 rok), wystawa prac Andrzeja Strumiłły pt. Okolice Wigier, Ilustracja książkowa (1992 rok), wystawa pamiątek związanych z harcerstwem wigierskim pt. Spot- kania po latach (1993 rok). Dwukrotnie prezentowano tutaj także twórczość i sylwetkę ludowego rzeźbiarza – Antoniego Kurzyna. W 1999 roku opracowano i przygotowano wystawę posterową pt. Wigierski Park Narodowy, która udostępniana była wielokrotnie różnym instytucjom. 

  

Na trasie Sztafety. Fot. M.Kamiński

W 2000 roku Wigierski Park Narodowy zainicjował Sztafetę Obszarów Chronionych Województwa Podlaskiego. Celem rowerowego, etapowego rajdu jest promocja przyjaznych środowisku form aktywnego wypoczynku na szlakach przebiegających przez najpiękniejsze tereny województwa.

  

Ponadto park przygotowuje wystawy promujące dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe (np. w czasie Targów Edukacji Ekologicznej Eko Media Forum w Poznaniu, Międzynarodowego Dnia Ziemi w Warszawie na Polach Moko- towskich, itp.). Udział w ogólnopolskich imprezach jest okazją dotarcia do znacznej grupy osób (stoiska odwiedza od kilku do kilku- dziesięciu tysięcy zwiedzających), tym bardziej, że podczas prezentacji prowadzone są aktywne gry i zabawy.

  

  

  

  

Liczne wydawnictwa publikowane od chwili powołania WPN cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających i służą uczestnikom zajęć edukacyjnych.

  

Tuż obok budynku dyrekcji znajduje się ekspozycja etnograficzna. Zgromadzono tu ponad 800 eksponatów, niemal wszystkie ofiarowali mieszkańcy parku w odpowiedzi na ogłoszony w 2000 roku konkurs pt. Ocalić od zapomnienia. Wystawa, otwarta w 2001 roku, składa się z czterech części: wozowni, kuchni, izby odświętnej i pomieszczenia, gdzie zgromadzono sprzęt związany z rozmaitymi rzemiosłami.

Ważne ogniwo w systemie edukacji stanowi działalność wydawnicza parku. Pierwszą grupę wydawnictw stanowią jednobarwne ulotki, foldery – składanki, karty pracy do zajęć edukacyjnych i inne materiały służące uczestnikom zajęć terenowych. Powszechnie wykorzystywane rodzaje publikacji to: mapy turystyczne, rozmaite przewodniki – po parku, po ścieżkach, po wystawie etnograficznej, do oznaczania organizmów wodnych, są też foldery, pakiety broszur, książki, wydawnictwa albumowe. Wydawnictwa w większości są bezpłatne i dystrybuowane do szkolnych bibliotek, instytucji lokalnych, rozdawane na targach i przy okazji rozmaitych imprez, warsztatów, zajęć; stanowią też cenne nagrody w konkursach.

Szczególną publikacją jest kwartalnik Wigry, wydawany od 2001 roku. Nakład w każdym kwartale wynosi 2 tysiące egzemplarzy. Otrzymują go nieodpłatnie wszystkie szkoły w powiatach, w granicach których znajduje park, samorządy, leśnictwa, organizacje proekologiczne; poprzez sołectwa kwartalnik dociera bezpośrednio do mieszkańców parku i otuliny. Czasopismo otrzymują także wszyscy zainteresowani w punkcie informacji turystycznej. Od 2004 roku ukazuje się dodatek do kwartalnika przeznaczony dla dzieci i mło- dzieży, zatytułowany Wigierek.

  

  

Ciąg dalszy