Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Analiza działalności Wigierskiego Parku Narodowego w roku 1998

Spis treści  

Strona główna WPN-u

   

1. WSTĘP

  

  

Wzorem lat poprzednich opracowano analizę za kolejny rok działalności Parku. Zawarty w niej opis działań Wigierskiego Parku Narodowego jest z konieczności skróconym obrazem naszej pracy realizowanej pomyślnie przy współpracy z Krajowym Zarządem Parków Narodowych oraz istotnym wsparciu finansowym fundacji EKOFUNDUSZ z Warszawy.

  

Rok 1997 był ósmym rokiem działalności Wigierskiego Parku Narodowego. W okresie od chwili utworzenia do 31.12.1997 roku, realizowane były wszystkie zadania Parku wynikające z jego statutu. Zwracano uwagę, aby w tym roku uniknąć wszelkich błędów popełnianych w latach poprzednich. Z uwagi na fakt braku Planu Ochrony Wigierskiego Parku Narodowego, i w tym roku funkcjonowanie Parku oparte było na wiedzy i doświadczeniu służb terenowych oraz Dyrekcji Parku. Działając bez tak ważnego dokumentu, konieczna była szczególna ostrożność przy podejmowaniu decyzji. Jak wskazywały przeprowadzane kontrole i inspekcje istotnych błędów nie popełniliśmy. Wszelkie zalecenia były analizowane tak aby w dalszej działalności wykorzystać płynące z nich wnioski.

  

W okresie tym korzystaliśmy z opinii Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego zarówno na posiedzeniach plenarnych jak i przez konsultacje z poszczególnymi członkami rady. Uzyskiwana w ten sposób wiedza była bardzo pomocna w bieżącej realizacji działań i przy pracach nad Planem Ochrony Parku.

  

  

1.1. Podział administracyjny

  

Wigierski Park Narodowy wykonuje swoje zadania statutowe w oparciu o podział organizacyjny wprowadzony w 1996 roku. Wygląda on następująco: Park dzieli się na dwa obręby ochronne: Obręb Ochronny Wigry i Obręb Ochronny Maćkowa Ruda oraz Wydzielony Wodny Obwód Ochronny Wigry.

  

W Obrębie Ochronnym Wigry funkcjonowało 5 Obwodów Ochronnych, mianowicie:

  • Obwód Ochronny Lipniak - powierzchnia zarządzana przez WPN - 896,94 ha
  • Obwód Ochronny Krzywe - powierzchnia zarządzana przez WPN - 949,25 ha
  • Obwód Ochronny Leszczewek - powierzchnia zarządzana przez WPN - 867,46 ha
  • Obwód Ochronny Gawarzec - powierzchnia zarządzana przez WPN - 903,55 ha
  • Obwód Ochronny Słupie - powierzchnia zarządzana przez WPN - 972,93 ha

Obręb Ochronny Maćkowa Ruda składał się także z 5 Obwodów Ochronnych, mianowicie:

  • Obwód Ochronny Powały - powierzchnia zarządzana przez WPN - 596,91 ha
  • Obwód Ochronny Krusznik - powierzchnia zarządzana przez WPN - 1086.91 ha
  • Obwód Ochronny Lipowe - powierzchnia zarządzana przez WPN - 1011,72 ha
  • Obwód Ochronny Mikołajewo - powierzchnia zarządzana przez WPN - 1111,18 ha
  • Obwód Ochronny Wysoki Most - powierzchnia zarządzana przez WPN - 1133,84 ha

Wydzielony Wodny Obwód Ochronny Wigry funkcjonował w ramach następujących jezior:

  • Wigry - 2199,72 ha
  • Pierty - 237,53 ha
  • Białe - 101,50 ha
  • Długie - 79,90 ha
  • Krusznik - 26,71 ha
  • Muliczne - 25,64 ha
  • Leszczewek - 21,85 ha
  • Mulaczysko - 18,19 ha
  • Omułówek - 17,80 ha
  • Postaw - 15,77 ha
  • Okrągłe - 14,32 ha
  • Suchar Wielki - 11,50 ha
  • Królówek - 10,07 ha
  • Czarne k. Bryzgla - 7,64 ha
  • Białe k. Piert - 6,07 ha
  • Klonek - 5,02 ha
  • Czarne k. Gawrych Rudy - 2,79 ha

Powyższy podział administracyjny Wigierskiego Parku Narodowego wpływa korzystnie na jego funkcjonowanie. Średnia wielkość obwodu wynosiła w 1997 roku 919 ha. Umożliwiło to pełniejsze i dokładniejsze wykonywanie obowiązków służbowych przez leśniczych oraz pozostały personel.

  

  

1.2. Powierzchnia Parku.

  

W 1997 roku Premier Włodzimierz Cimoszewicz podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Wigierskiego Parku Narodowego (Dz. U. Nr 24 poz. 124 z dnia 6 marca 1997 r.) Zgodnie z tym dokumentem powierzchnia Parku wynosi 15 085,49 ha.

  

Według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 1988 r. w sprawie utworzenia Wigierskiego Parku Narodowego (Dz. U. Nr 25 poz. 173), powierzchnia Parku wynosiła 14 840, 06 ha. Różnica w wielkości powierzchni (245,43 ha) wynika z dwóch przyczyn:

  • aktualizacji pomiarów geodezyjnych (197,62 ha)
  • przejęcia przez Wigierski Park Narodowy gruntów należących do Państwowego Funduszu Ziemi (0,20 ha), Lasów Państwowych (38,42 ha) oraz dokonanego wykupu gruntów (9,19 ha)

Na mocy nowego Rozporządzenia, wokół Wigierskiego Parku Narodowego utworzona została strefa ochronna, zwana otuliną o powierzchni 11283,81 ha. Strefa Ochronna w całości położona w województwie suwalskim na terenie następujących Gmin:

  • w Gminie Suwałki - pow. 4020,81 ha
  • w Gminie Szypliszki - pow. 4500 ha
  • w Gminie Krasnopol - pow. 1297 ha
  • w Gminie Giby - pow. 961 ha
  • w Gminie Nowinka - pow. 505 ha

W załącznikach 1, 2, 3 do analizy przedstawiona została powierzchnia Parku zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 marca 1997 roku w sprawie Wigierskiego Parku Narodowego. W danych dotyczących powierzchni gruntów Skarbu Państwa o raz gruntów obcej własności zostały uwzględnione zmiany związane z prowadzonymi przez Park wykupami enklaw gruntów prywatnych położonych w naszych granicach.

  

  

1.3. Wykupy gruntów i budynków.

  

W 1997 roku Wigierski Park Narodowy kontynuował rozpoczęte w 1996 roku wykupy gruntów własności prywatnej stanowiące cenne przyrodniczo enklawy. Wykupywane grunty położone są w rejonie rzeki Wiatrołuży i Maniówki, jeziora Białego k. Piert, kompleksu jezior Samle i Gałęziste, we wsi Krusznik nad jeziorem Wigry oraz na polach wsi Rosochaty Róg. Całkowita powierzchnia gruntów wykupionych przez Park w roku 1997 wynosi 29,21 ha. Ze środków własnych wykupiliśmy 7,81 ha gruntów. Wykup pozostałych 21,4 ha był finansowany przez fundację EKOFUNDUSZ w ramach projektu „Ochrona rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt Wigierskiego Parku Narodowego”.

  

Dodatkowo Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa przekazała w zarząd Parku grunty położone w rejonie rzeki Wiatrołuży o powierzchni 2,45 ha. Było to skutkiem zainicjowanej przez Dyrekcję Parku wymiany gruntów pomiędzy pierwotnymi właścicielami powyższych gruntów a Agencją. Dzięki temu właściciele prywatni otrzymali grunty rolne położone poza Parkiem w zamian za przekazanie na rzecz Skarbu Państwa interesujących nas terenów.

  

Powierzchnia gruntów Skarbu Państwa w zarządzie Wigierskiego Parku Narodowego zwiększyła się łącznie w roku 1997 o 31,66 ha.

  

W roku 1998 planujemy wykupienie 47,5 ha gruntów prywatnych przy udziale środków z dotacji fundacji EkoFundusz oraz z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Park złożył wniosek o dotację NFOŚiGW, który zostanie rozpatrzony w pierwszym kwartale 1998 roku. Tereny, na których Park dokonuje wykupów są bardzo atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Stanowią zanikające obecnie w Polsce obszary podmokłe, z dużą ilością rzadkich gatunków ptaków i płazów oraz różnorodnością świata roślin. Jednocześnie stanowią bardzo rozdrobnioną mozaikę działek właścicieli prywatnych. Granice pomiędzy gruntami różnych własności są w terenie praktycznie niewidoczne. Wykupienie enklaw przez Park umożliwi skuteczne zarządzanie na całym omawianym obszarze oraz objęcie całości cennych terenów racjonalnymi zabiegami ochronnymi. Dzięki przejęciu tych terenów w zarząd Wigierskiego Parku Narodowego zniknie również problem szkód wyrządzanych przez bobry w lasach właścicieli prywatnych oraz konieczność wypłacania przez Skarb Państwa z tego tytułu odszkodowań.

  

W roku 1997, Wigierski Park Narodowy nie dokonywał wykupu budynków.

  

  

  

1.4. Plan ochrony Wigierskiego Parku Narodowego.

  

Wigierski Park Narodowy prace nad sporządzeniem Planu Ochrony Parku prowadzi od 1990 roku. Według pierwszych założeń dokument ten miał składać się z następujących opracowań: operatu urządzania rezerwatowego gospodarstwa leśnego, operatu urządzania rezerwatowego gospodarstwa wodnego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru funkcjonalnego Wigierskiego Parku Narodowego. Plan miał być tworzony wspólnie z gminami leżącymi na terenie Parku i w jego sąsiedztwie. Ważne dla sporządzania tego przedsięwzięcia było podjęcie przez pięć gmin uchwał samorządowych mówiących o konieczności rozpoczęcia prac nad nowym planem z uwagi na powstanie Wigierskiego Parku Narodowego. Po wielu istotnych korektach wynikających z „Instrukcji sporządzania planów ochrony Parków narodowych” na Plan Ochrony Wigierskiego Parku Narodowego będą się składały trzy główne opracowania:

  1. Plan ochrony ekosystemów leśnych i lądowych ekosystemów nieleśnych.
  2. Plan ochrony ekosystemów wodnych.
  3. Elementy zagospodarowania przestrzennego terenu parku i jego strefy ochronnej jako ustalenia do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gmin.

W roku 1994 planowana ilość operatów wzrosła z trzech do pięciu, a w grudniu 1995 roku zaproponowano Komisji Konsultacyjnej d/s sporządzania Planu Ochrony Wigierskiego Parku Narodowego układ planu (tytuły operatów), który został przyjęty na jej I posiedzeniu. W 1997 roku nie wprowadzano zmian w układzie planu ochrony a tytuły operatów oraz terminy rozpoczęcia i zakończenia, planowane koszty i nazwiska wykonawców zostały przedstawione w tabeli 1. Pomimo wynikłych ograniczeń finansowych w dalszym ciągu prowadzono bardzo intensywnie prace nad poszczególnymi operatami. Praktycznie zakończony został „Operat ochrony ekosystemów i zasobów wodnych”. Do zapoznania się z treścią oraz wniesienia uwag został złożony „Operat ochrony zasobów kulturowych”. Ku końcowi mają się prace związane z opracowywaniem „Operatu ochrony ekosystemów lądowych”. Wykonawcy zapewniają, że na przełomie lutego i marca 1998 roku zostanie przedstawiona Dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego części dotycząca ekosystemów leśnych celem wniesienia swoich uwag. W dniu 17 listopada 1997 roku firma InterTim z Suwałk przestawiła do odbioru wyniki prac związanych z opracowywaniem mapy numerycznej Wigierskiego Parku Narodowego, ortofotomapy, fotointerpretacja i digitalizacją map glebowych. W I kwartale 1998 roku prowadzona będzie procedura odbioru od wykonawcy wykonanych opracowań. Bardzo intensywnie przebiegają prace nad: operatem ochrony zasobów i walorów przyrody nieożywionej i gleb, operatem ochrony gatunkowej, operat ochrony zasobów i walorów krajobrazu, operatem zagospodarowania turystycznego oraz operatem ochrony krajobrazu.

  

  

Tabela 1. Układ operatów w Planie Ochrony Wigierskiego Parku Narodowego

  

TYTUŁ OPERATU

/ ZAKRES PRAC

TERMIN

REALIZACJI

KOSZT

OPERATU

WYKONAWCA GŁÓWNY AUTOR
rozp. zak. Ogółem w tym

NFOŚiGW

Elaborat

Planu Ochrony

Wigierskiego P.N

I kw.

97

I kw.

99

79 000 79 000 UW w Warszawie

Wydział Geografii

i Studiów Regionalnych

Zespół

prof. dr hab.

Andrzeja Richlinga

Operat ochrony zasobów

i walorów przyrody

nieożywionej

i gleb

II kw.

97

III kw.

98

52 000 52 000 UW w Warszawie

Wydział Geografii

i Studiów Regionalnych

dr Katarzyna

Ostaszewska

Operat ochrony zasobów

i ekosystemów wodnych

III kw.

95

IV kw.

97

67 000 12 000 Instytut Rybactwa

Śródlądowego

w Olsztynie

prof. Bogusław

Zdanowski

Operat

ochrony ekosystemów

lądowych

I kw.

90

III kw.

98

1 129 966 297 945* BUL i GL O/Białystok

BUL i GL O/Warszawa

UW w Warszawie

NFOŚ w Warszawie

mgr inż.

T. Łęczycki

dr J. Solon

Operat

ochrony gatunkowej

(flory i fauny)

I kw.

97

III kw.

98

36 000 36 000 NFOŚ w Warszawie cz. florystyczna

dr Hanna

Werblan-Jakubiec

cz. faunistyczna

prof. dr hab.

Roman Andrzejewski

Operat ochrony krajobrazu II kw.

96

III kw.

98

29 000 29 000 UW w Warszawie

Wydział Geografii

i Studiów Regionalnych

Zespół

prof. dr hab.

Andrzeja Richlinga

Operat ochrony

walorów kulturowych

II kw.

97

IV kw.

97

14 000 14 000 UW w Warszawie

Wydział Geografii

i Studiów Regionalnych

mgr Maciej

Ambrosiewicz

dr hab.

Andrzej Kowalczyk

prof. dr hab.

Andrzej Richling

Operat

zagospodarowania

przestrzennego

III kw.

97

III kw.

98

69 000 29 000 Wojewódzkie Biuro

Planowania

Przestrzennego

w Suwałkach

mgr inż. arch.

Agnieszka

Wojtych-Kowalewska

Operat

zagospodarowania

turystycznego

II kw.

97

IV kw.

99

15 000 15 000 AWF Poznań

Katedra Geografii

i Turyzmu

dr Maciej Pietrzak
Operat

ochrony przeciwpożarowej

plan.

I kw.

98

III kw.

98

4 000 4 000 wykonawca

nieokreślony

Wytyczne

do planów przestrzennego

zagospodarowania gmin

plan.

II kw.

98

I kw.

99

7 000 7 000 wykonawca

nieokreślony

Opracowanie

mapy numerycznej Parku,

ortofotomapa,

fotointerpretacja

I. kw.

96

IV kw.

97

415 700 0 InterTim Suwałki mgr inż. Ludmiła Pietrzak
RAZEM** 1 917 666 574 945*
* w tym ujęta kwota dotacji z NFOŚiGW uzyskana w latach 1991-1994 w wysokości 131769 PLN

** kwota ta stanowi koszt wykonania ww. operatów. Nie obejmuje jednak pozostałych kosztów takich jak weryfikacja i ocena istniejących materiałów, opracowanie taktyki działania, określenie docelowej wizji stanu środowiska przyrodniczego , sformułowanie prognoz, digitalizacja map, Zespół Generalnego Koordynatora Planu, zakupu sprzętu do obsługi planu ochrony (tutaj dotacja z Danii) - które zamykają się kwotą 566 247 PLN (w tym dotacja z VIBORG z Dani 213 550 PLN)

  

Bardzo duży wpływ na tempo prowadzonych prac nad Planem Ochrony Wigierskiego Parku Narodowego ma jego terminowe finansowanie. W roku 1994 zakładano, że Plan Ochrony Wigierskiego Parku Narodowego składać się będzie z następujących operatów:

  1. Plan ochrony ekosystemów leśnych i lądowych ekosystemów nieleśnych - koszt opracowania - 636 207 PLN
  2. Plan zagospodarowania przestrzennego - planowany koszt - 60 000 PLN
  3. Plan ochrony ekosystemów wodnych - planowany koszt - 55 000 PLN
  4. Plan ochrony gatunkowej - planowany koszt - 40 000 PLN
  5. Plan Ochrony przyrody nieożywionej, krajobrazu i walorów kulturowych - planowany koszt - 20 000 PLN

Na pozostałe prace (zestawienia operatów, konsultacje itp.) zaplanowano kwotę 50 000 PLN. Łączny planowany koszt Planu Ochrony wyniósł 861 207 PLN, i przewidywany termin jego opracowania określony był na II kwartał 1997 roku. W powyższej kwocie nie została uwzględniona 10-cio % rezerwa na wszelkie nieprzewidziane wydatki związane z prowadzonymi pracami nad poszczególnymi operatami. W rzeczywistości w I kwartale 1995 roku należało przyjąć, że planowany koszt opracowania planu ochrony wahać się będzie w granicach kwoty 947 500 PLN. Na poszczególne operaty poza operatem ochrony ekosystemów leśnych nie byli wyłonienie jeszcze konkretni wykonawcy a co się z tym wiąże nie były zawarte umowy na poszczególne prace określające ich koszty. Ogólny koszt na przełomie lat 1994/1995 był szacunkowy i jak się okazało zaniżony.

  

W I kwartale 1996 roku koszt opracowania całości Planu Ochrony szacowany był na kwotę 1907800 PLN. Na dokończenie prac nad planem ochrony w tym czasie potrzebna była kwota 1 451 700 PLN. Powyższe wartości kwot podane są zgodnie z wnioskiem o dotację złożonym w NFOŚiGW w Warszawie w dniu 12 stycznia 1996 roku. Wzrost kosztów opracowania planu ochrony w stosunku do roku 1994 wynikał przede wszystkim ze zmiany układu Planu, jego zawartości, ilości operatów i ich szczegółowości oraz przyjęcia głównego wykonawcy i koordynatora planu. Wszystkie wyżej opisane elementy, które miały wpływ na wzrost kosztów opracowania zostały przyjęte na posiedzeniu I Komisji Konsultacyjnej ds. sporządzenia Planu Ochrony Wigierskiego Parku Narodowego odbytego w dniu 8 stycznia 1996 roku, w którym to uczestniczyli przedstawiciele Dyrekcji Krajowego Zarządu Parków Narodowych w Warszawie.

  

W IV kwartale 1997 roku koszt całości opracowania szacowany jest na 2 483 913 PLN, a termin jego zakończenia przewidziany jest na I kwartał 1999 roku. Koszt dokończenia prac nad planem ochrony szacowany jest na kwotę 753 747 PLN (w tym ujęta jest rezerwa w wysokości 206 397 PLN). Wzrost kosztów opracowania całości Planu Ochrony Wigierskiego Parku Narodowego wynikał przede wszystkim z:

  • potrzeby przeprowadzenia dodatkowych powtórnych prac urządzeniowych na skutek zmian jakie zaszły w ekosystemach leśnych Parku spowodowanych gradacyjnym wystąpieniem szkodników owadzich;
  • przeprowadzenia przetargu na wykonawcę mapy numerycznej parku i otuliny, wykonania digitalizacji map glebowych i tym samym przyjęciem nowych realnych kwot - już wg umów;
  • uzyskania dotacji z Viborg AMT z Dani, na sprzęt i programy oraz szkolenia z ich wykorzystywania w pracach związanych z obsługą informatyczną nowego planu ochrony
  • potrzeby przeprowadzenia dodatkowych prac terenowych w związku z opracowywaniem operatów dotyczących ochrony zasobów i walorów przyrody nieożywionej i gleb, ochrony ekosystemów wodnych, oraz innych już w mniejszym zakresie,
  • wzrostu wartości 10-cio % rezerwy liczonej już od nowego kosztu opracowania planu ochrony.

Pomimo wzrostu kosztów opracowania całości Planu Ochrony o 576 113 PLN będącego wynikiem wyżej opisanych sytuacji, koszt zakończenia prac w stosunku do roku 1996 znacznie się zmniejszył. Biorąc pod uwagę potrzeby finansowe na dokończenie prac nad planem i analizując je z rokiem 1996 sytuacja przedstawia się następująco:

  

  koszty z rezerwą koszty bez rezerwy
rok 1996 1 451 700 1 363 900
rok 1997  753 747 547 350
różnica tzn. o ile zmniejszył się

koszt zakończenia prac nad

planem ochrony

697 953 816 550

  

Przy założeniu, że zostanie utrzymana pełna płynność finansowania Planu Ochrony realnym terminem jego zakończenia jest przełom I i II kwartału 1999 roku. W chwili obecnej jedyną możliwością dotrzymania tego terminu jest uzyskanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, dotacji na zakończenie prac w wysokości 529 500 PLN, co stanowi 21% ogólnej wartości opracowania.

  

  

1.5. Kronika Parku

  

Z końcem 1997 roku Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego zarządzeniem Nr 20/97 z dnia 10 października 1997 roku uporządkował zasady opracowywania kroniki Wigierskiego Parku Narodowego. W analizowanym okresie dr Anna Krzysztofiak przy pomocy mgr inż. Aleksandry Mackiewicz, prowadziła prace nad uzupełnianiem kroniki za lata 1989 - 1996. Termin ich zakończenia jest planowany na koniec I kwartału 1998 roku. W tym też czasie zostanie opracowany dla potrzeb Kroniki Parku materiał z roku 1997.

  

  

1.6. Bibliografia

  

Zebrano i przygotowano do druku materiały do pierwszego tomu bibliografii Parku (do 1997 roku włącznie). Opracowanie wymaga jeszcze przeprowadzenia korekty merytorycznej i dołączenia spisu map tematycznych dotyczących Parku. Po ostatecznej korekcie opracowanie przekazane zostanie do druku w czasopiśmie „Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody”.

  

  

1.7. Łączność

  

Wigierski Park Narodowy posiada łączność przewodową na ogólnie przyjętych w kraju zasadach oraz łączność bezprzewodową w oparciu o Decyzję Nr 15/M/A/96 z dnia 2.09.1996 roku Zarządu Okręgowego Państwowej Agencji Radiotelekomunikacji w Olsztynie.

Mocą tej decyzji Wigierski Park Narodowy otrzymał dwa kanały radiowe o następujących częstotliwościach:

  • kanał 1 48,125 MHz
  • kanał 2 45,750 MHz

W dniu 30 grudnia 1997 roku otrzymaliśmy z Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Białymstoku potwierdzenie wcześniejszej zgody na użytkowanie w razie alarmu częstotliwości 45,775 MHz zaprogramowanej na naszym sprzęcie na kanale trzecim. Kopia powyższego pisma została przekazana do Zarządu Okręgowego Państwowej Agencji Radiotelekomunikacji w Olsztynie w celu usankcjonowania prawnego funkcjonowania trzeciego kanału.

Sprawy łączności bezprzewodowej realizowane były w oparciu o Regulamin organizacyjny sieci łączności radiokomunikacji ruchomej lądowej Wigierskiego Parku Narodowego z dnia 01.12.1996 roku.

W chwili obecnej, każda osada służbowa Parku zamieszkiwana przez pracowników służby Parku wyposażona jest w radiotelefon bazowy. Wszystkie samochody terenowe wyposażone są w radiotelefony przewoźne.

Aktualny stan łączności w Wigierskim Parku Narodowym przedstawia się następująco:

  • 19 szt. radiotelefonów bazowych typu Yaesu i Motorola
  • 19 szt. radiotelefonów przewoźnych typu Yaesu, Motorola i Radmor
  • 46 szt. radiotelefonów noszonych typu Motorola i Midland
  • Interface telefoniczny umożliwiający pracę parkowej sieci łączności radiowej z ogólnokrajową siecią telefoniczną

W listopadzie 1997 roku Zarząd Okręgowy Państwowej Agencji Radiotelekomunikacji w Olsztynie przeprowadził w Wigierskim Parku Narodowym kontrolę stanu i prawidłowości użytkowania sieci radiotelekomunikacji ruchomej lądowej. W trakcie tej kontroli nie stwierdzono uchybień oraz nieprawidłowości przy pracy sieci łączności bezprzewodowej.

Rok 1997 charakteryzował się między innymi intensywnym rozwojem łączności telefonicznej na terenia naszego regionu. Wpłynęło to korzystnie na stan łączności przewodowej w Wigierskim Parku Narodowym. Z końcem 1997 roku większość osad służbowych zamieszkiwanych przez naszych pracowników posiadały już łączność telefoniczną.

Od 1996 roku Wigierski Park Narodowy wyrażał chęć współpracy z Instytutem Informatyki Politechniki Warszawskiej w projekcie SuReNeT. W ramach tego zadania rysuje się możliwość użytkowania telefonów komórkowych sieci ERA GSM na bardzo korzystnych zasadach tzn. bezpłatne wypożyczenie telefonu oraz zakup karty SIM wraz z aktywacją po symbolicznej cenie - poniżej 10 PLN.

Obecnie potrzeby Wigierskiego Parku Narodowego w zakresie łączności przedstawiają się następująco:

  • zakup i instalacja radiotelefonów przewoźnych (samochody dostawcze oraz kuter) samochód do ochrony przeciwpożarowej)
  • zakup radiotelefonów noszonych w ilości 15 szt.
  • ustawienie dwóch anten przekaźnikowych.

Ustawienie anten przekaźnikowych zapewni łączność bezprzewodową Dyrekcji Parku i Punktu Alarmowo - Dyspozycyjnego z radiotelefonami noszonymi z każdego miejsca w Parku.

  

  

1.8. Przejmowanie nieruchomości Skarbu Państwa.

  

W roku 1997 Wigierski Park Narodowy przejął w zarząd 3,27 ha gruntów położonych na jego terenie i należących do Skarbu Państwa.

2,45 ha - to działki położone nad rzeką Wiatrołużą w obrębie ewidencyjnym Nowa Wieś. Zostały one przekazane w zarząd Parku przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. Było to skutkiem zainicjowanej przez Dyrekcję Parku wymiany gruntów pomiędzy pierwotnymi właścicielami powyższych gruntów a Agencją. Dzięki temu właściciele prywatni otrzymali grunty rolne położone poza Parkiem w zamian za przekazanie interesujących nas terenów na rzecz Skarbu Państwa.

WPN przejął także w zarząd działkę nr 125/2 o powierzchni 0,82 ha, położoną w obrębie ewidencyjnym Leszczewek. Na działce tej zlokalizowana jest siedziba Dyrekcji Parku. W roku 1991 działka 125/2 została skomunalizowana decyzją Wojewody Suwalskiego. Na skutek interwencji Parku w roku 1997 decyzja komunalizacyjna została odwołana, a działka przeszła na własność Skarbu Państwa. Następnie została przekazana w zarząd Wigierskiego Parku Narodowego.

W grudniu 1997 roku wystąpiliśmy o przekazanie w zarząd Parku gruntów Skarbu Państwa, stanowiących udziały Państwowego Funduszu Ziemi w siedmiu nieruchomościach, położonych na terenie obrębów ewidencyjnych: Nowa Wieś i Burdyniszki. Ogólna powierzchnia tych nieruchomości wynosi 8,22 ha. Udziały PFZ wynoszą od 1/6 do 1/2 w zależności od nieruchomości. Sprawa przekazania udziałów PFZ w zarząd Parku zostanie sfinalizowana na przełomie stycznia i lutego 1998 roku.

  

  

1.9. Powiększanie Parku.

  

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Wigierskiego Parku Narodowego (Dz. U. Nr 24 poz. 124 z dnia 6 marca 1997 r.) powierzchnia Parku wynosi 15 085,49 ha. Według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 1988 r. w sprawie utworzenia Wigierskiego Parku Narodowego (Dz. U. Nr 25 poz. 173), powierzchnia Parku wynosiła 14 840,06 ha. Różnica w wielkości powierzchni (245,43 ha) wynika z dwóch przyczyn:

  • aktualizacji pomiarów geodezyjnych (197,62 ha)
  • przejęcia przez Wigierski Park Narodowy gruntów należących do Państwowego Funduszu Ziemi (0,20 ha), Lasów Państwowych (38,42 ha) oraz dokonanego wykupu gruntów (9,19 ha)

Powiększenie Parku nastąpiło w drodze nowego Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Wigierskiego Parku Narodowego w wyniku włączenia w granice następujących nieruchomości:

  1. na terenie Gminy Suwałki:
  • w obrębie ewidencyjnym Wiatrołuża na łączną powierzchnię 1.74 ha.
  • w obrębie ewidencyjnym Magdalenowo na łączną powierzchnię 3.63 ha.
  • w obrębie ewidencyjnym Nowa Wieś na łączną powierzchnię 24.23 ha.
  • w obrębie ewidencyjnym Burdeniszki na łączną powierzchnię 9.48 ha.
  1. na terenie Gminy Nowinka
  • w obrębie ewidencyjnym Nowinka na łączną powierzchnię 4.29 ha.
  1. na terenie gminy Krasnopol
  • w obrębie ewidencyjnym Mikołajewo na łączną powierzchnię 1.65 ha.

Na mocy nowego Rozporządzenia, wokół Wigierskiego Parku Narodowego utworzona została strefa ochronna, zwana otuliną o powierzchni 11283,81 ha. Strefa ochronna w całości położona w województwie suwalskim.

  

  

  

Dalej »