Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Analiza działalności Wigierskiego Parku Narodowego w roku 2009

Spis treści  

Strona główna WPN-u

  

3.6 Muzeum Wigier

Maciej Ambrosiewicz

    

  

1. Zajęcia stacjonarne i terenowe w Muzeum Wigier

  

Muzeum Wigier zainaugurowało swoją działalność w dniu 22 stycznia 2009 roku. Organizacyjnie, funkcjonuje w ramach  Działu Edukacji WPN. Muzeum jest otwartym dla wszystkich obiektem Wigierskiego Parku Narodowego. Przygotowano tu ekspozycje stałe, prezentujące historię nadwigierskiego krajobrazu, głębiny jezior, rzeki, torfowiska i ekosystemy lądowe Wigierskiego Parku Narodowego, działalność człowieka oraz historię i dokonania dawnej Stacji Hydrobiologicznej na Wigrach. Muzeum mieści salę laboratoryjną, przeznaczoną do zajęć edukacyjnych oraz salę projekcyjną - miejsce prezentacji filmów, pokazów przezroczy, seminariów i warsztatów. Część muzeum przeznaczona jest na wystawy okresowe. Obiekt jest przystosowany do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych. Muzeum Wigier oferuje również lekcje muzealne i prelekcje dla różnych grup wiekowych.

  

Aktywne formy edukacji w Muzeum Wigier obejmują:

1. Indywidualne zdobywanie przez zwiedzających doświadczeń i wiedzy, przy wykorzystaniu zainstalowanych urządzeń edukacyjnych i interaktywnych prezentacji (kioski informacyjne z ekranami dotykowymi).

2. Prowadzenie zajęć edukacyjnych przez pracowników parku i współpracujących nauczycieli z grupami zwiedzających, w szczególności dziećmi i młodzieżą. Zadaniem biorących udział w zajęciach jest np. wypełnianie kart pracy (dostosowanych do wieku uczestników), z poleceniami wymagającymi szczególnej uwagi przy zapoznawaniu się z ekspozycjami. Zawarte w formularzach polecenia (np. odpowiedzi na pytania, rozwiązanie krzyżówki, wykonanie rysunku) zmuszają zwiedzających do wnikliwego i aktywnego poznawania przygotowanych wystaw. Uzupełnieniem zajęć, dostarczającym dodatkowego materiału do pracy, są tematyczne prelekcje i pokazy.

  

W 2009 roku w Muzeum Wigier odwiedziło 19000 osób (w tym 2000 bezpłatnie), ponad 233 grupy zorganizowane z Polski i zagranicy, odbyło się tu 46 lekcji muzealnych w których udział wzięło 1500 dzieci z Suwałk, Augustowa i innych pobliskich miejscowości.. Spośród oferty lekcji muzealnych największym powodzeniem cieszyły się: „Zwierzęta Wigierskiego Parku Narodowego”, „Bóbr i jego rodzinka”, „Badamy wodę” oraz „Ryby WPN”. W Muzeum zorganizowano również spotkania dla nauczycieli, warsztaty, szkolenia dla rolników i przewodników.

  

2. Współpraca ze szkołami różnych szczebli kształcenia w zakresie prowadzenia zajęć, prelekcji

   i organizacji imprez

  

WPN w 2009 roku podpisało porozumienie z gminą Suwałki odnośnie stałych zajęć edukacyjnych ze szkołami podlegającymi Gminie Suwałki (SP w Poddubówku, SP Nowa Wieś, ZS w Przebrodzie, ZS w Płocicznie Tartak, ZS w Starym Folwarku) prowadzonych w Muzeum Wigier. W ramach porozumienia przeprowadzono 25 lekcji muzealnych.

  

Pracownicy Muzeum prowadzili także prelekcje i zajęcia w przedszkolach, szkołach na terenie parku i poza nim np. na temat działalności byłej Stacji Hydrobiologicznej, kolei losów Alfreda Lityńskiego, sieci obszarów Natura 2000 w północnowschodniej Polsce, bobra, w których wzięło udział 800 osób. Organizowano wspólnie ze szkołami wystawy i przedstawienia okolicznościowe. Zespół Muzeum Wigier aktywnie uczestniczył również w wydarzeniach i imprezach organizowanych przez lokalne szkoły dotyczących np. wyboru patrona szkoły – ZST w Suwałkach (przedstawiona została sylwetka dr A.Liyńskiego).

  

3. Programy edukacyjne

  

W 2009 roku Muzeum Wigier przygotowało ofertę edukacyjną kierowaną do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych składającą się z: 7 głównych tematów lekcji muzealnych, 8 tematów prelekcji dotyczących zagadnień ogólno-przyrodniczych oraz wystaw muzealnych.

  

4. Warsztaty, spotkania i szkolenia

  

W Muzeum Wigier odbyły się 2 spotkania z nauczycielami z pobliskich szkół w tym z: ZS Stary Folwark, SP Maćkowa Ruda, SP Mikołajewo i szkołami suwalskimi. Spotkanie zorganizowano w celu propagowania wiedzy o ochronie przyrody w Wigierskim Parku Narodowym jak też przedstawieniu oferty edukacyjnej Muzeum Wigier i zapoznania kadry uczącej z ekspozycjami na terenie Muzeum.

  

Muzeum Wigier wraz z Suwalską Radą FSNT NOT było współorganizatorem warsztatów pn.„Ochrona ginących zawodów – kultywowanie tradycji w budownictwie lokalnym i wytwarzanie pamiątek”, które odbyły się w miesiącach X-XII 2009 roku. W warsztatach brało udział ok. 30 osób; byli to mieszkańcy z powiatów: suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego

  

5. Imprezy i akcje organizowane w Muzeum Wigier

  

  • 22.01.2009 r. - otwarcie Muzeum Wigier;
  • 05.05.2009 r. – inscenizacja uczniów SP Maćkowa Ruda w czasie otwarcia wystawy pt.„Na ziemniaczanym zagonie”;
  • 22-23.04.2009 r. - VII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki;
  • 01.06.2009 r. – „Międzygalaktyczne Zawody w Dmuchaniu Baniek Mydlanych” z okazji Dnia Dziecka;
  • udział w Akcji Sprzątanie Świata;
  • 02.09.2009 r. – promocja książki Stanisława Tyma „Mamuta tu mam” i licytacja słomianego mamuta (licytację wygrał S. Tym kupując 150 biletów ulgowych na kwotę 600 zł );
  • 18.09.2009 r. – otwarcie wystawy „Rzeźby Zwierząt w brązie” wypożyczonej z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie;
  • 16-17.11.2009 r. – Konferencja popularnonaukowa z okazji XX-lecia Wigierskiego Parku Narodowego;
  • 18.12.2009 r. „Zanim zabłyśnie Betlejemska Gwiazda”- wykład Michała Wojewody i wystawa prac – ozdoby choinkowe, prace po warsztatowe.

  

6. Konkursy

  

W dniach 15-16.08.2009r. w Muzeum Wigier odbył się Ogólnopolski Konkurs Wędkarski. Konkurs był skierowany do młodzieży i osób dorosłych z terenu całego kraju, a także naszych mieszkańców. Pierwsza część imprezy, która miała miejsce w Muzeum Wigier w Starym Folwarku miała charakter edukacyjny i artystyczny, druga część to towarzyskie zawody wędkarskie, które odbyły się nad Zatoką Krzyżańską jeziora Wigry.

 

7. Wydawnictwa i materiały promocyjne, plakaty

   

W 2009 roku Muzeum Wigier do każdej wystawy wydało po 20 szt. plakatów oraz 100szt. plakatów promujących samo Muzeum. Dodatkowo wydrukowano 3 tyś kolorowych ulotek reklamowych i 3 tys. ulotek informacyjnych dotyczących tematów lekcji muzealnych, prelekcji odbywających się w Muzeum Wigier.

  

8. Udostępnienie muzeum

  

a) Struktura odwiedzających

W 2009 roku Zespół ds. Muzeum Wigier prowadził ewidencję zwiedzających i uczestniczących w lekcjach muzealnych Muzeum Wigier w Starym Folwarku w 2009 roku odwiedziło ok.19 000 osób, w tym 2000 bezpłatnie.

Większość zwiedzających stanowili turyści indywidualni –10 150 osób, w tym dorośli – 6060 a dzieci i młodzież prawie 3 750 osób. Pozostała część turystów – 8650 osób odwiedziła Muzeum w grupach zorganizowanych i szkolnych (233 grupy) w tym 137 grup z przewodnikiem a dla 46 grup szkolnych zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne w postaci lekcji muzealnych.

Turyści, którzy odwiedzili Muzeum to w większości Polacy, przede wszystkim z Warszawy i województwa mazowieckiego. Zagraniczni goście Muzeum pochodzili z takich krajów jak: Niemcy, Szwajcaria, Litwa, Wielka Brytania, Włochy, Holandia, USA, Japonia, Korea oraz z RPA.

  

b) Najczęściej zadawane pytania przez turystów:

- Jak dojechać do klasztoru wigierskiego, Smolnik, Stańczyk?

- Od kiedy funkcjonuje Muzeum?

- Gdzie można zjeść potrawy regionalne i jakie?

- Co można ciekawego zobaczyć w okolicy i w WPN?

- Gdzie i za ile można wynająć nocleg?

- Jaki jest stan cywilny personelu punktu informacyjno-kasowego?

- Jakie odbywają się w tej okolicy imprezy?

- Gdzie można kupić kartę wędkarską?

- Gdzie i za ile można wynająć i cumować żaglówki?

- Gdzie można wypożyczyć narty, rowery, kajaki?

- Kiedy zostanie zrealizowany drugie etap muzeum?

  

c) Najczęstsze uwagi:

- słabo rozreklamowane Muzeum Wigier,

- słabo oznaczony dojazd do Muzeum Wigier,

- świetna ekspozycja,

- zaskakujące, że w takim miejscu jest tak interesujący obiekt.

  

Turyści generalnie pozytywnie ocenili Muzeum Wigier. Do najlepszych doświadczeń podczas pobytu zaliczyli przede wszystkim interaktywną, nowoczesną formę edukacji, która pozwala na samodzielne zwiedzanie oraz oddziałuje intensywniej na zmysły i emocje odbiorców co w większym stopniu umożliwia poznawanie tajemnic świata przyrody.

   

d) Propozycje turystów dotyczące zmian w muzeum:

- lepsze oznakowanie dojazdu do Muzeum Wigier (większe i bardziej widoczne drogowskazy),

- rozreklamowanie Muzeum poprzez plakaty, banery, informacje w mediach , prasie itp.

  

9. Promocja

  

a) Targi, portale

W 2009 roku Muzeum Wigier było promowane na targach turystycznych, w wydawnictwach i portalach internetowych, które wymieniono poniżej.

  • Dobrze opracowana i wysoko oceniana strona własna parku www.wigry.org.pl
  • Serwis Informacyjny Branży Turystycznej www.tur-info.pl/
  • Agencja TD - mapa turystyczna „Wigierski Park Narodowy”
  • Portal Małego Podróżnika malypodroznik.pl
  • Informator miejski bialystok.naszemiasto.pl
  • Wrota Podlasia (oferta turystyczna) www.turystyka.wrotapodlasia.pl

  

b) Inne działania promocyjne:

· Przekazywanie materiałów informacyjnych o Muzeum Wigier do:

- Centrów Informacji Turystycznej w Suwałkach (SIRT, CMIKT), Augustowie, Sejnach, Białymstoku (Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna),

- Podlaskiej Organizacji Turystycznej,

- Polskiej Agencji Prasowej

· Wizyta w Muzeum Lokalnej Telewizji Białystok, Olsztyn i Telewizji Vectra Suwałki oraz Radio 5 i Polskiego Radia 3.

· Wyróżnienie Prezesa Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny 2009” Celem konkursu jest promocja miejsc, produktów i pomysłów na terenie województwa podlaskiego, które ze względu na jakość i unikatowe walory stanowią produkty nieprzeciętne i godne naśladowania.

  

10. Obsada personalna

  

Oficjalną działalność Muzeum Wigier rozpoczęło od dnia otwarcia czyli 22.01.2009 roku. W Muzeum pracowało najpierw 7 osób (5 merytorycznych i 2 pracowników technicznych) tj. kierownik - Maciej Ambrosiewicz, spec.ds. edukacji – Wiesława Malinowska, Jacek Adamczewski, spec. ds. promocji – Małgorzata Huszcza, informatyk- Maciej Łapiński, sprzątaczka- Barbara Budrowska i prac. gosp. - Antoni Hołubowicz. Z dniem 31.03.2009 pracę zakończyła Pani Małgorzata Huszcza. Od 01.04.2009 do pracy na stanowisko ref. ds. edukacji przyjęto Panią Martę Dobreńczyk oraz Panią Małgorzatę Januszewicz jako stażystkę, a od 1.10.2009 na ½ etatu jako ref. ds. edukacji.

  

11. Finanse

  

W 2009 roku do kasy Muzeum Wigier wpłynęło 117 907,41 zł z czego 73 000 zł uzyskano ze sprzedaży biletów wstępu do muzeum, pozostały dochód pochodził ze sprzedaży map, książek albumów, przewodników i innych gadżetów.

  

  

  

3.7. Udostępnianie parku

  

  

3.7.1 Obsługa ruchu turystycznego i promocja

Barbara Perkowska, Adam Januszewicz

  

  

1. Dane liczbowe dotyczące ruchu turystycznego

  

Na podstawie obsłużonych grup zorganizowanych, liczby turystów indywidualnych oraz danych uzyskanych od podmiotów prywatnych obsługujących turystów na terenie Parku szacujemy, że Wigierski Park Narodowy odwiedziło około 100 tys. turystów. Zespół ds. udostępniania parku obsłużył w 2009 r.176 grup zorganizowanych (7347 osób) oraz około 5 tys. turystów indywidualnych. Mniejsza o 105 liczba grup oraz udzielonych godzin przewodnictwa w porównaniu do 2008 roku, jest spowodowana prawdopodobnie pojawieniem się nowej atrakcji turystycznej w postaci Muzeum Wigier.

  

Tabela 17. Liczba godzin przewodnictwa po WPN w 2008 i 2009 r.

  

Lp. Rodzaj Lata
2008 2009
1 Przewodnictwo w języku polskim 756 godzin 280 godzin
2 Przewodnictwo w języku obcym
(niemiecki, angielski, rosyjski )
37godzin 53godziny
3 Ogółem 793 godziny 333 godziny

  

Liczba wykupionych w 2009 roku kart wstępu zmalała nieznacznie w stosunku do roku 2008 i wyniosła w bieżącym roku 34506 kart. Wciąż jest to tylko około 30% ogólnej liczby turystów odwiedzających park. Pracownicy Parku (22osoby) sprzedali 10801 kart, natomiast podmioty turystyczne prywatne 23945 kart. Najwięcej kart sprzedała Wigierska Kolejka Wąskotorowa (15000szt.). Mimo szerszej informacji o obowiązku sprzedawania kart wstępu do parku przez kwatery agroturystyczne, organizatorów spływów czy biura podróży, liczba sprzedanych kart jest wciąż niezadowalająca. Istnieje nadal ogromna potrzeba skuteczniejszej informacji zarówno o obowiązku posiadania kart jak i miejscach ich sprzedaży.

  

Podobnie jak w latach 2006-2008 prowadzone były dyżury na wodzie celem kontroli posiadania przez kajakarzy karty wstępu do Parku. Dyżury przeprowadzane były przez 38 dni w sezonie letnim, podczas których skontrolowano 3676 kajakarzy. Wśród skontrolowanych turystów 36% nie posiadało kart wstępu do Parku. Wnioskować należy o dalsze pełnienie dyżurów.

  

Tabela 18. Zestawienie dyżurów na wodzie w latach 2006-2009

  

Rok Liczba

dni

Liczba osób

skontrolo-

anych

% osób nie

posiadających

kart wstępu

Liczba

sprzedanych

kart ogółem

Wartość

(zł)

Liczba

sprzedanych

kart

pełnopłatnych

Wartość

(zł)

Liczb

sprzedanych

kart ulgowych

Wartość

(zł)

2006 36 3517 50 1753 3681,00 701 2103,00 1052 1578,00
2007 57 5417 44 2359 5367,00 1219 3657,00 1140 1710,00
2008 34 3230 36,2 1170 2434,50 453 1359,00 717 1075,50
2009 38 3676 35,66 1311 3912,00 645 2580 666 1332,00

  

Tabela 19. Liczba sprzedanych kart wstępu i licencji wędkarskich w 2008 i 2009 r.

  

Lp. Rodzaj Lata
2008 2009
1 Karty wstępu 35753 34506
2 Licencje wędkarskie 3189 4471

  

Tabela 20. Zestawienie ilościowe i cenowe sprzedanych kart wstępu w 2009 roku

  

Rodzaje kart wstępu Jednodniowe Tygodniowe Dwutygodniowe Ogółem
ulgowe pełnopłatne ulgowe pełnopłatne ulgowe pełnopłatne
Liczba sprzedanych kart 17263 16057 337 440 385 54 34506

  

Tabele poniżej przedstawiają zestawienia liczb osób odwiedzających wystawy, ścieżki edukacyjne, korzystających ze specjalnych ofert oraz bazy noclegowej parku.

  

Tabela 21. Liczba osób odwiedzających wystawy, ścieżki edukacyjne

oraz korzystających ze specjalnych ofert WPN-u w 2009 r.

  

Lp. Wystawa, ścieżka edukacyjna, oferta Liczba turystów w latach
2008 2009
1 Centrum informacji turystycznej 14000 12000
2 Wystawa przyrodnicza “Nad Wigrami” 15000 14000
3 Wystawa etnograficzna “Ocalić od zapomnienia” 9000 7500
4 Wystawa Historia i tradycje rybactwa i rybołówstwa 2624 2500
5 Ścieżka “Las” grupy zorg. 9190 9000
turyści ind. 6000 5000
6 Ścieżka “Suchary” grupy zorg. 7000 7500
turyści ind. 4000 6000
7 Ścieżka “Jeziora” grupy zorg. 2000 1500
turyści ind. 7500 8000
8 Ścieżka “Płazy” grupy zorg. 350 100
turyści ind. 150 250
9 Ścieżka “Puszcza” grupy zorg. 100 150
turyści ind. 500 400
10 Ścieżka “Dobra Puszczańskie”

na trasie Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej

40000 35000
11. Osoby korzystające z rowerów parkowych 216 137
12. Wynajem Dziupli 8 razy 10 razy
13. Organizacja ognisk 62 43

  

Tabela 22. Wykorzystanie obiektów noclegowych i rekreacyjnych w zarządzie WPN-u w 2009 r.

  

Nazwa obiektu, nr posesji

(liczba miejsc noclegowych)

Liczba osób w latach Liczna osobonocy w latach
2008 2009 2008 2009
Pokoje w leśniczówkach
Lipniak 23 (6 miejsc noclegowych) 24 19 137 125
Mikołajewo 34 (5 m.n.) 55 38 255 182
Leszczewek 40 (5 m.n.) 50 27 344 165
Gawarzec – Gawrych Ruda 58 (5 m.n.) 56 44 333 281
Maćkowa Ruda 57 (6 m.n.) 43 45 229 217
Bryzgiel (3 m.n.) 49 20 362 213
Królówek (4 m.n.) 33 15 184 70
RAZEM 310 208 1844 1253
Pokoje gościnne w dyrekcji parku (12m.n.) 286 242 1156 816
RAZEM WSZYSTKIE POKOJE 596 450 3000 2069
Pola biwakowe
Za szkołą, Bindużka, Gremzdówka 880 231 970 330
Jastrzęby 590 440 2700 1470

  

Tabela 23. Wykorzystanie obiektów noclegowych i rekreacyjnych nie będących w zarządzie WPN-u w 2009 r.

  

Wyszczególnienie Liczba miejsc Liczba osób 2008

Liczba osobonoclegów

Liczba osób 2009

Liczba osobonoclegów

Pola biwakowe prywatne (14) 522 ok.2600 5000
PTTK

w Starym Folwarku

Dom

wypoczynkowy

44 453 (w tym 24 zagr.)

1 549 os/noc

(w tym 42 os/noc zagr.)

911(w tym 48 zagr.)

1 481os/noc (48 – zagraniczni)

Kemping 200 1 573 (507zagr.)

2 492 os/noc

(783 os/noc zagr.)

1 622 (w tym 399 zagr.)

2 511 os/noc (w tym 473 – zagr.)

Plaża 400 10 823

(w tym 3978 dzieci)

12 418 osób

(4 218 dzieci)

Punkt Informacji Turystycznej

w DW PTTK w Starym Folwarku

1 000 500
XIX Ogólnopolski Rajd Kajakowy

po Wigierskim Parku Narodowym

72 95
XIV Rowerowy Rajd Sobótkowy 17 Nie organizowany w 2009 r.
Na rowerze z PTTK (2 rajdy) 31 71
XVII Regaty o Puchar Dyrektora

Wigierskiego Parku Narodowego

75 osób 20 załóg
LIII Regaty

o Błękitną Wstęgę jeziora Wigry

102 100
PTTK - spływy - 191 spływów - 797 osób

(polscy i zagr.)

Ogólna liczba osób,

które przebywały na terenie PTTK

14 146 16 414
Ośrodki

wypoczynkowe

Dom Pracy Twórczej Wigry 3 860( ok. 700 zagr.)

8 468 os/noc

3 331 (w tym 136 zagr.)
Apartamenty papieskie,

kościół, wieża widokowa

60 507 Apartamenty – ok. 28000 osób
Młodzieżowy Ośrodek

Wypoczynkowy

Gawrych Ruda

3 610

11 669 os/noc

Turyści indywidualni – 311 osób.

Grupy zorganizowane – 75

(15 439 os/noclegów, 0 zagr.)

Baza noclegowa

prywatna

Obiekt hotelarski

“Holiday” Stary Folwark

Brak danych Brak danych
Kompleks Turystyczny

”U Jawora”

Gawrych Ruda

1 160 osób

(w tym 60 zagr.)

3 480 os/noc

2 120 (osób było

na imprezach)

Turyści indywidualni

- 475 os/noc

grupy zorganizowane

- 21 grup, tj. 2981 os/noc

(20 osób- zagr.)

Gospodarstwo agroturystyczne

Camp Leszcz, Leszczewek

300

1468 os/noc

350 osób

2000 os/noc

Pokoje gościnne

B.Łukowski

Stary Folwark

-120 osób

360 os/noc

137 osób

400 os/noc

Dom Gościnny Azyl

Stary Folwark

246

1 300 os/noc

1240 os/noc
“U Zygmunta”

Stary

500 480
7 domów do wynajęcia 2 400 2 300
40 kwater prywatnych 3 000 2 500
Spływy kajakowe (8 organizatorów) 11 000 10 000
Ośrodek  “Hossa – Wigry”

Płociczno

Kolejka

wąskotorowa

40 000 35 000
Przejażdżki

konne

Statek 5000 5000
   

  

  

  

Ciąg dalszy »