Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Analiza działalności Wigierskiego Parku Narodowego w roku 2010

Spis treści  

Strona główna WPN-u

  

3.6 Muzeum Wigier

Maciej Ambrosiewicz

  

  

3.6.1 Zajęcia stacjonarne i terenowe w Muzeum Wigier.

  

Muzeum jest częścią Działu Edukacji Wigierskiego Parku Narodowego.

Muzeum Wigier w 2010 roku odwiedziło ok. 16 500 gości. Szczyt odwiedzin przypadł na okres wakacyjny, kiedy to do Muzeum przyszło ok. 6 500 osób. Niespełna połowę wszystkich zwiedzających - 48% (ok. 8000 osób) stanowili turyści indywidualni, pozostałą część - odwiedzający w grupach zorganizowanych - łącznie 239 grup, w tym 190 grup z przewodnikiem. Wśród osób zwiedzających Muzeum indywidualnie, 62 % stanowili dorośli, 36% dzieci i młodzież; obcokrajowcy – 2%.

Muzeum Wigier, poza udostępnieniem ekspozycji do zwiedzania (z przewodnikiem lub bez) prowadziło również zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W roku 2010 pracownicy muzeum przeprowadzili 49 lekcji muzealnych i wygłosili 7 prelekcji.

Gościły tu także grupy z dalszych zakątków Polski, w tym m.in. z Warszawy, Białegostoku, Poznania. Porównując tegoroczny sezon turystyczno-edukacyjny w Muzeum Wigier z rokiem 2009, okazuje się, że jest on na bardzo podobnym poziomie, w szczególności w okresie wakacji. Spośród oferty lekcji muzealnych największym powodzeniem cieszyły się: Zwierzęta Wigierskiego Parku Narodowego, Bóbr i jego rodzinka, Badamy wodę, Ryby WPN. W Muzeum zorganizowano również spotkania dla nauczycieli, warsztaty, szkolenia dla rolników i przewodników.

Muzeum Wigier podlegało ogólnopolskiej certyfikacji informacji turystycznej, którą przeprowadziła Polska Organizacja Turystyczna oraz Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna. Otrzymało 3 kategorię czyli 3 gwiazdki na cztery możliwe. Certyfikacja ważna jest od czerwca 2010 do czerwca 2011.

Opracowano i rozpoczęto realizację projektu „Poznaj podwodny świat wigierskich wód – wodne ścieżki edukacyjne” Publikacja scenariuszy zajęć, zakup łodzi "ze szklanym dnem", wyznaczenie i oznakowanie trzech ścieżek wodnych, uzupełnienie wystawy stałej w Muzeum Wigier w części dotyczącej świata podwodnego wód wigierskich. Projekt został sfinansowany ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Białymstoku. Z pokładu łodzi będzie można podglądać podwodny świat jeziora Wigry. Pierwsze zajęcia na łodzi przewidziane są na wiosnę 2011 roku. Łódź będzie nosiła nazwę "Leptodora II". Nazwę Leptodora nosiła przedwojenna motorówka służąca pracownikom Stacji Hydrobiologicznej w Starym Folwarku do badań naukowych na Wigrach.

  

  

3.6.2 Programy edukacyjne

  

W 2010 roku Muzeum Wigier przygotowało ofertę edukacyjną kierowaną do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, składającą się z: 7 głównych tematów lekcji muzealnych, 8 tematów prelekcji dotyczących zagadnień ogólno-przyrodniczych oraz wystaw muzealnych. Opracowało scenariusze do prowadzenia zajęć na wodnych ścieżkach edukacyjnych WPN; scenariusze zostały wydrukowane w formie zeszytu w ilości 3000 egz (element projektu "Wodne ścieżki edukacyjne WPN").

 W ramach projektu "Wigry i Kowno: dwustronne poszerzenie i rozwinięcie potencjału służącego edukacji ekologicznej", realizowanego wspólnie z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego w Kownie, opublikowano w dwóch wersjach językowych po 2000 folderów nt. parku i Ogrodu..

  

  

3.6.3 Warsztaty, spotkania i szkolenia

  

Na terenie Muzeum Wigier odbyły się warsztaty dla rolników z nadwigierskich wsi (Tartak, Maćkowa Ruda, Mikołajewo), Na warsztatach zostały omówione zalety upraw lokalnych warzyw.

W ramach drugiej edycji programu „Żubr budzi Podlasie” 10 lipca w Starym Folwarku została zorganizowana plenerowa impreza, której główną ideą było odtworzenie zwyczajów związanych z nocą świętojańską. Wyłoniony w konkursie projekt – „Dziedzictwo kulturowe naszej okolicy”, był inicjatywą mieszkańców Starego Folwarku. Podczas tego wydarzenia zaprezentowano m.in. występ z obrzędem sobótkowym, przyśpiewki i występy zespołów ludowych (wystąpili „Wigranie”, „Raczkowiacy”, „Ruczaj”, „Uwrocie”). Nie zabrakło także tańców, konkursów o tematyce bajkowej, artystycznej z nagrodami dla dzieci. Można było spróbować regionalnych potraw. Kulminacją imprezy było rzucanie wianków na wody jeziora Wigry. Pomimo upalnej pogody wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

13 lipca w Muzeum Wigier otwarto wystawę zdjęć Marka Misia pt. „Mieszkańcy kropli wody”. Autor wystawy jest absolwentem Wydziału Biologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, fotografuje od 35 lat. Tematem jego fotografii jest przede wszystkim przyroda. W dziedzinie mikrofotografii w 2009 roku zdobył dwa wyróżnienia w konkursie Nikon Small World oraz Olympus BioScapes. Prezentowane prace powstały przy zastosowaniu kilku metod oświetlenia mikroskopowego. Wszystkie zdjęcia wykonane zostały z wykorzystaniem starego mikroskopu Lumipan, nieistniejącej już firmy Carl Zeiss Jena.

W dniu 4 sierpnia na placu przy Muzeum Wigier w Starym Folwarku odbył się Wakacyjny Festyn Rodzinny pt. „Bezpieczne wakacje” organizowany przez Miejską Komendę Policji w Suwałkach. W festynie uczestniczyli suwalscy policjanci i strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Augustowie i Rutce – Tartak, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a także Służba Ochrony PPOŻ Wigierskiego Parku Narodowego. Przeprowadzono pokazy sprzętu straży granicznej i pożarnej, policji, WOPR; pokaz tresury psa służbowego; gry i konkursy z nagrodami nt. wiedzy o bezpieczeństwie nad wodą, na drodze, z przepisów prowadzenia pojazdów; pokaz udzielania pierwszej pomocy; pomiar ciśnienia krwi oraz pomiar tkanki tłuszczowej. W namiotach przy muzeum udzielali porad przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach, Sanepidu, Państwowej Inspekcji Pracy i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Muzeum było organizatorem cyklu spotkań w ramach projektu: „Wigry i Kowno: dwustronne poszerzenie i rozwinięcie potencjału służącego edukacji ekologicznej” realizowanego wspólnie z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego w Kownie. Spotkania odbyły się 4 października, 23 i 26 listopada oraz  21 grudnia 2010 r.

  

  

3.6.4 Imprezy i akcje organizowane w Muzeum Wigier:

  

- 22 stycznia 2010 r., pokaz slajdów - Cerkwie południowej Polski,

- 12 lutego 2010 r., pokaz slajdów - Finlandia,

- 05 marca 2010 r.,  pokaz slajdów o Indiach,

- 21 marca 2010 r., pokaz slajdów o Rumunii,

- 14 maja 2010 r., Noc Muzeów, wykład Michała Wojewody "Niebo nad Wigrami",

- 28 maja 2010 r. , pokaz slajdów o Krecie,

- 04 sierpnia 2010 r., pomoc w organizacji akcji organizowanej przez Komendę Miejską Policji w Suwałkach

      pn. „Wakacyjny Festyn Rodzinny”,

- 17 września 2010 r., udział w Akcji "Sprzątanie Świata",

- 24 września 2010 r., pokaz slajdów - Azerbejdżan,

- lipiec, udostępnienie sali wiwarium dla Urzędu Gminy Suwałki, na potrzeby imprezy "Wesołe Lato w Starym Folwarku",

- 27 września 2010 r., spotkanie zorganizowane przez WPN w ramach projektu "Kwartalnik Wigry jako narzędzie edukacji

     mieszkańców parku i okolic".

  

  

3.6.5 Wystawy

- kontynuowanie wystaw z roku 2009, w tym: wystawa pocztówek „Turystyka wodna nad Wigrami”,

  wystawa rzeźb zwierząt ze zbiorów Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie,

- 21 kwietnia 2010 r. otwarcie wystawy „Ginące zwierzęta Europy” ze zbiorów Instytutu i Muzeum Zoologii PAN w Warszawie,

- 13 lipca 2010 r. otwarcie wystawy fotograficznej Marka Misia „Mieszkańcy kropli wody”

   (wystawa została w listopadzie 2010 wypożyczona do kowieńskiego Ogrodu Botanicznego),

- 23 listopada 2010 r. otwarcie wystawy "Wigierski Park Narodowy" na Uniwersytecie im. Witolda Wielkiego

  (połączone z seminarium),

- 26 listopada 2010 r. otwarcie wystawy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego w Kownie

  w Muzeum Wigier (połączone z seminarium)

  

  

3.6.6 Wydawnictwa i materiały promocyjne, plakaty

  

W 2010 roku Muzeum Wigier do każdej wystawy wydało po 20 szt. plakatów oraz wysłało po 100 e-maili promujących to samo wydarzenie. Dodatkowo wydrukowano 2 tys. kolorowych ulotek reklamowych i informowano media o organizowanych wydarzeniach.

  

  

3.6.7 Udostępnienie muzeum

  

W 2010 roku Zespół ds. Muzeum Wigier prowadził ewidencję zwiedzających i uczestniczących w lekcjach muzealnych metodą statystyczną. Odwiedziło nas ok.16 500 osób. Ponadto, 1200 osób weszło do muzeum bezpłatnie w czasie imprez organizowanych przez park.

Turyści, którzy odwiedzili Muzeum to w większości Polacy, najczęściej z Warszawy i województwa mazowieckiego. Zagraniczni goście Muzeum pochodzili z takich krajów jak: Niemcy, Litwa, Wielka Brytania, Włochy, Holandia, USA, Białoruś, Litwa, Finlandia.

Turyści zadawali najczęściej pytania dotyczące funkcjonowania muzeum, atrakcji w WPN i jego okolicy, potraw regionalnych, noclegów, wypożyczalni nart, rowerów, kajaków i żaglówek. Uwagi ze strony odwiedzających dotyczyły słabo rozreklamowanego i słabo oznakowanego dojazdu do Muzeum Wigier, kiepskiego parkingu.

Turyści generalnie pozytywnie oceniali Muzeum Wigier. Do najlepszych doświadczeń podczas pobytu zaliczyli przede wszystkim interaktywną, nowoczesną formę edukacji, która pozwala na samodzielne zwiedzanie oraz oddziałuje intensywniej na zmysły i emocje odbiorców, co w atrakcyjny sposób umożliwia poznawanie tajemnic świata przyrody .

  

  

3.6.8 Promocja

  

a) Targi, portale

W 2010 roku Muzeum Wigier było promowane na targach turystycznych, w wydawnictwach i portalach internetowych, jak:

- dobrze opracowana i wysoko oceniana strona własna parku www.wigry.win.pl

- Serwis Informacyjny Branży Turystycznej www.tur-info.pl/

- Agencja TD - mapa turystyczna „Wigierski Park Narodowy”

- Portal Małego Podróżnika malypodroznik.pl

- Informator miejski

- Wrota Podlasia (oferta turystyczna) www.turystyka.wrotapodlasia.pl

- Forum Suwałki

  

b) Inne działania promocyjne:

1. Przekazywanie materiałów informacyjnych o Muzeum Wigier do:

- Centrów Informacji Turystycznej w Suwałkach (SIRT, CMIKT), Augustowie, Sejnach, Białymstoku

  (Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna),

- Podlaskiej Organizacji Turystycznej,

- Dziennikarzom białoruskim opracowującym materiały informacyjno – promocyjne o strefie przygranicznej

- Prezentacja działań na rzecz OZE w odcinku filmu dokumentalnego „Dzika Polska”

2. Programy Lokalnej Telewizji Białystok, Olsztyn i Telewizji Vectra Suwałki oraz Radio 5 i Polskiego Radia 3.

  

  

3.6.9 Finanse

  

W 2010 r., ze sprzedaży biletów wstępu i materiałów informacyjnych, wpłynęło do kasy Muzeum Wigier 107 412,30 zł.

  

  

  

3.7. Udostępnianie parku

  

  

3.7.1 Obsługa ruchu turystycznego i promocja

Barbara Perkowska, Adam Januszewicz

  

  

1. Dane liczbowe dotyczące ruchu turystycznego

Na podstawie informacji o liczbie obsłużonych przez park grup zorganizowanych, liczbie turystów indywidualnych oraz danych uzyskanych od podmiotów prywatnych obsługujących turystów na terenie parku szacujemy, że Wigierski Park Narodowy odwiedziło około 100 tys. turystów. Zespół ds. udostępniania parku obsłużył w 2010 r. 193 grupy zorganizowane (7720 osób) oraz około 6 tys. turystów indywidualnych. Grupy pochodziły najczęściej z Warszawy, Białegostoku, Śląska i Wielkopolski, grupy zagraniczne zaś z Niemiec, Litwy, Finlandii, Belgii. Duży odsetek stanowiły grupy z obszarów objętych powodzią. Najczęściej były to wycieczki 4-5 godzinne. Grupy te podczas pobytu w Parku zwiedzały 2 wystawy w Krzywem, wędrowały ścieżkami Las i Suchary, następnie zwiedzały Muzeum Wigier, Klasztor Pokamedulski. Kilkanaście grup – były to wycieczki kilkudniowe, które obok zwiedzania Parku, poznawały inne atrakcje Suwalszczyzny tj. Sejny, Augustów, Kanał Augustowski, Suwalski Park Krajobrazowy.

  

  

Tabela 15. Liczba godzin przewodnictwa po WPN w 2009 i 2010 r.

  

Lp.

Rodzaj

Lata

2009

2010

1

Przewodnictwo w języku polskim [godziny]

280

259

2

Przewodnictwo obcym (niemiecki, angielski, rosyjski ) [godziny]

53

45

3

Ogółem

333 

304

  

  

Tabela 16. Zestawienie wyników kontroli kajakarzy podczas dyżurów na wodzie w latach 2006-2010

  

Rok

Liczba

dni

Liczba

osób

skontrolo-

wanych

% osób

nie

posiadają-cych kart

wstępu

Liczba

sprzedanych

kart

ogółem

Wartość

(zł)

Liczba

sprzedanych

kart

pełnopłatnych

Wartość

(zł)

Liczba

sprzedanych

kart

ulgowych

Wartość

(zł)

2006

36

3517

50

1753

3681,00

701

2103,00

1052

1578,00

2007

57

5417

44

2359

5367,00

1219

3657,00

1140

1710,00

2008

34

3230

36,2

1170

2434,50

453

1359,00

717

1075,50

2009

38

3676

35,66

1311

3912,00

645

2580

666

1332,00

2010

46

4410

28,48

1256

3802,00

645

2580,00

611

1222,00

  

  

Tabela 17. Liczba sprzedanych kart wstępu i licencji wędkarskich w 2009 i 2010 r.

  

 

Lp.

Rodzaj

Lata

2009

2010

1

Karty wstępu

34506

33425

2

Licencje wędkarskie

4471

3771

3

Karty wstępu dla żaglówek

71

60

  

  

Tabela 18. Zestawienie ilościowe i cenowe sprzedanych kart wstępu w 2010 roku

  

Rodzaje kart wstępu

Jednodniowe

Tygodniowe

Dwutygodniowe

Ogółem

Ulgowe

Pełnopłatne

Ulgowe

Pełnopłatne

Ulgowe

Pełnopłatne

Podmioty

 zewnętrzne(31)

12929

11721

187

135

83

318

25373

Pracownicy

 WPN (21)

2682

4979

265

66

7

53

8052

Ogółem

15611

16700

452

201

90

371

33425

  

  

  

Tabele poniżej przedstawiają zestawienia liczb osób odwiedzających wystawy, ścieżki edukacyjne, korzystających ze specjalnych ofert oraz bazy noclegowej parku.

  

  

Tabela 19. Liczba osób odwiedzających wystawy, ścieżki edukacyjne

oraz korzystających ze specjalnych ofert WPN-u w 2010 r.

   

Lp.

Wystawa, ścieżka edukacyjna, oferta

Liczba turystów w latach

2009

2010

1

Centrum informacji turystycznej

12000

11000

2

Muzeum Wigier

19000

16500

3

Wystawa przyrodnicza “Nad Wigrami”

14000

12000

4

Wystawa etnograficzna “Ocalić od zapomnienia”

7500

6000

5.

Wystawa Historia i tradycje rybactwa i rybołówstwa

2500

2000

6

Ścieżka “Las”

9000

10000

7

Ścieżka “Suchary”

7500

7830*

8

Ścieżka “Jeziora”

1500

6300

9

Ścieżka “Płazy”

100

350

10

Ścieżka “Puszcza”

150

500

11.

Ścieżka “Dobra Puszczańskie”

na trasie Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej

35000

20357*

12.

Szlak zielony wokół Wigier

Brak danych

6413*

13.

Osoby korzystające z rowerów parkowych

137

200

14.

Wynajem Dziupli

10 razy

17 razy

15.

Organizacja ognisk

43

48

* Dane pochodzą z liczników turystów (pomiar: IV-X)

   

   

Tabela 20. Wykorzystanie obiektów noclegowych i rekreacyjnych w zarządzie WPN-u w 2010 r.

  

Nazwa obiektu, nr posesji

(liczba miejsc noclegowych)

Liczba osób

w latach

Liczna osobonocy

w latach

2009

2010

2009

2010

Pokoje w leśniczówkach

Lipniak 23 (6 miejsc noclegowych)

19

17

125

83

Mikołajewo 34 (5 m.n.)

38

44

182

292

Leszczewek 40 (5 m.n.)

27

39

165

182

Gawarzec – Gawrych Ruda 58 (5 m.n.)

44

53

281

296

Maćkowa Ruda 57 (6 m.n.)

45

41

217

168

Bryzgiel (3 m.n.)

20

29

213

161

Królówek (4 m.n.)

15

0

70

0

RAZEM

208

223

1253

1182

Pokoje gościnne w dyrekcji parku (12m.n.)

242

279

816

841

RAZEM WSZYSTKIE POKOJE

450

502

2069

2023

Pola biwakowe

Za szkołą, Bindużka, Gremzdówka 231 400 330 400
Jastrzęby 440 500 1470 1600

  

  

Tabela 21. Wykorzystanie obiektów noclegowych i rekreacyjnych nie będących w zarządzie WPN-u w 2010 r.

  

Wyszczególnienie

Liczba

miejsc

Liczba osób 2009

(osobonoclegów)

bądź osób

odwiedzających

Liczba osób 2010

(osobonoclegów)

bądź osób odwiedzających

PTTK w Starym Folwarku

Dom wypoczynkowy

44

797(w tym 16 zagr.) 1696 os/noc (16 – zagraniczni)

911(w tym 48 zagr.) 1481os/noc (48 – zagraniczni)

Kemping

200

1742 (w tym 399 zagr.) 2568 os/noc (533 – zagraniczni)

1622 (w tym 399 zagr.) 2511 os/noc (w tym 473 – zagr.)

Plaża

400

12 317 osób, (5040 dzieci i młodzieży)

12 418 osób (4 218 dzieci)

Punkt Informacji Turystycznej w DW PTTK w Starym Folwarku

ok. 500 osób

ok. 500 osób

Ogólnopolski Wielodyscyplinowy Rajd po WPN

95 osób

22 osoby

Na rowerze z PTTK

71 osób

50 osób

Regaty o Puchar Dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego

20 załóg

17 jednostek z Warszawy, Lublina, Białegostoku, Pabianic, Łodzi, Olsztyna, Wrocławia oraz Suwałk

Regaty o Błękitną Wstęgę jeziora Wigry

100 osób

97 osób (33 załogi) m.in. z Suwałk, Białegostoku, Augustowa, Sokółki, Olecka, Lublina, Pabianic, Gdańska i Warszawy

PTTK - spływy

191 spływów - 797 osób (polscy i zagr.)

234 spływy - 729 osób

Ogólna liczba osób, które przebywały na terenie PTTK

16414

b. d.

Ośrodki wypoczynkowe

Dom Pracy Twórczej Wigry

3 331 (w tym 136 zagr.)

3 444 osób,

10 238 noclegów

Apartamenty papieskie, kościół, wieża widokowa

ok. 28000

11 963

Młodzieżowy Ośrodek Wypoczynkowy

Gawrych Ruda

Turyści indywidualni – 311 osób. Grupy zorganizowane –75

Turyści indywidualni – 1283 os (Polska)

Grupy zorganizowane – 50

15 439 os/noclegów

13 929 noclegów

Kompleks Turystyczny

”U Jawora”

Gawrych Ruda

Turyści indywidualni - 475 os/noc

grupy zorganizowane - 21 grup, tj. 2981 os/noc

(20 osób- zagr.)

Polacy - 671 os/nos

Niemcy - 4 os/noc, Litwini - 2 os/noc

Pole namiotowe – b.d.

pole namiotowe

Polacy 601 os/noc

Niemcy 44 os/noc, Belgowie - 1 os/noc, Litwini - 4 os/noc, Czesi - 2 os/noc, Szwajcarzy - 2 os/noc

Gospodarstwo agroturystyczne Camp Leszcz Leszczewek

350 osób

2000 os/noc

ok.2000 osobodób

-grupy zorganizowane-3

-obcokrajowców - ok. 50 osób

-niepełnosprawnych -5 osób

Pokoje gościnne B. Łukowski

Stary Folwark

137 osób

400os/noc

150 osób

400 os/noc

Dom Gościnny Azyl

Stary Folwark

1240 os/noc

280 osób – noclegi

300 osób – rowery

50 osób - kajaki

Punkt IT w Starym Folwarku

b. d.

ok. 1500 osób os. odwiedzających

Ośrodek “Hossa – Wigry” Płociczno

Kolejka

wąskotorowa

15 000

1400

Przejażdżki konne

-

Gospoda „Pod Sieją”

b. d.

Ok. 20 tys. obsłużonych klientów

grupy zorganizowane ok. 10 - 15 %

goście zagraniczni przede wszystkim z Niemiec

Statek

5 000

5 - 6 tys. przewiezionych osób

30-40% grupy zorganizowane

turyści zagraniczni głównie Niemcy (indywidualni), Litwini (grupowi) - poniżej 5%

  

  

  

  

Ciąg dalszy »