ZARZĄDZENIE NR 4/2014

DYREKTORA WIGIERSKIEGO PARKU NARODOWEGO

z dnia 3 marca 2014 roku

w sprawie zasad wykorzystania fotopułapek

na terenie Wigierskiego Parku Narodowego

  

Na podstawie art. 8e ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, mając na uwadze ochronę danych osobowych, ochronę mienia oraz zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie ochrony przyrody zarządzam co następuje:

1. W Wigierskim Parku Narodowym wykorzystuje się urządzenia do bezobsługowej, automatycznej, elektronicznej rejestracji obrazów zwane dalej fotopułapkami.

2. Obrazy i dane uzyskane za pomocą fotopułapek służą wzbogacaniu wiedzy o przyrodzie WPN, ochronie mienia oraz zwalczaniu przestępstw i wykroczeń w zakresie ochrony przyrody.

3. Właścicielem obrazów i danych pochodzących z fotopułapek jest Wigierski Park Narodowy.

4. Publikowanie i wykorzystywanie (poza użytkiem wewnętrznym w Wigierskim Parku Narodowym) w jakiejkolwiek postaci obrazów i danych pochodzących z fotopułapek wymaga zgody Dyrektora WPN.

5. Informację o wykorzystywaniu fotopułapek na terenie WPN zamieszcza się na stronie internetowej WPN oraz w miejscach wejść na teren WPN. Oznakowanie w terenie zawiera stosowny piktogram wraz z informacją o administratorze systemu fotopułapek wg wzoru w załączniku 1.

6. Za stan oznakowania w terenie odpowiedzialny jest Komendant Straży Parku.

7. Lokalizacja fotopułapek i jej zmiany każdorazowo ustalane są z Dyrektorem WPN lub jego zastępcą i odnotowywane w rejestrze prowadzonym wg wzoru w załączniku 2.

8. Informacja o lokalizacji fotopułapek w terenie oraz wszelka dokumentacja dotycząca ich działania nie może być udostępniana osobom trzecim bez zezwolenia Dyrektora WPN.

9. Montaż fotopułapek w terenie powinien być przeprowadzony w sposób utrudniający zidentyfikowanie oraz zniszczenie sprzętu.

10. Do przeglądania obrazów z fotopułapek upoważnione są wyłącznie osoby wpisane do rejestru, o którym mowa w pkt. 7.

11. Przeglądanie materiałów fotograficznych uzyskanych za pomocą fotopułapek następuje nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu w okresie od 1kwietnia do 31 października oraz nie rzadziej niż 1 raz na 2 miesiące w okresie od 1 listopada do 31 marca.

12. Z przeglądu materiałów fotograficznych osoba upoważniona nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu w okresie od 1kwietnia do 31 października oraz nie rzadziej niż 1 raz na 2 miesiące w okresie od 1 listopada do 31 marca sporządza raport, w którym odnotowuje się następujące informacje:

a. Data lub okres wystawienia pułapki (pułapek)

b. Lokalizacja pułapki, identyfikator urządzenia

c. Liczba zdarzeń (zdjęć i filmów) z udziałem ludzi i z udziałem zwierząt lub adnotacja o ich braku.

d. Krótki opis ważniejszych zarejestrowanych zdarzeń.

e. Sposób wykorzystania zgromadzonego materiału (archiwizacja, zniszczenie, inne) przy czym w przypadku archiwizacji należy podać miejsce przechowywania i sposób opisania umożliwiający jednoznaczną identyfikację obrazów

13. Raport jest przedstawiany Dyrektorowi WPN lub Zastępcy Dyrektora do akceptacji.

14. Zarejestrowane zdarzenia z udziałem zwierząt przechowywane są na macierzy dyskowej w Pracowni Naukowo-Edukacyjnej pod adresem wskazanym w raporcie.

15. Zarejestrowane zdarzenia z udziałem ludzi przechowywane są wyłącznie na twardym dysku komputera Straży Parku pod adresem wskazanym w raporcie i zabezpieczone przed dostępem osób postronnych.

16. Wprowadza się obowiązek zachowania tajemnicy dotyczący zawartości materiałów zawierających wizerunki ludzi.

17. Jeśli na podstawie uzyskanych obrazów zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo zarejestrowane zostały zdarzenia dotyczące naruszeń bezpieczeństwa i porządku publicznego niezwłocznie należy o tych zdarzeniach zawiadomić Policję.

18. Informacja skierowana do Policji powinna zawierać planowany termin zniszczenia materiałów, o którym mowa poniżej.

19. Wprowadza się obowiązek niszczenia materiałów z udziałem ludzi, nie wcześniej jednak niż przed upływem 30 dni i nie później niż po upływie 60 dni od umieszczenia na dysku. Za niszczenie materiału odpowiedzialny jest Komendant Straży Parku.

20. Niszczenie nagrań realizuje się poprzez ich skasowanie lub nadpisywanie. Wprowadza się zakaz ich technicznego odzyskiwania.

21. Dokumentacja wykorzystywania fotopułapek w WPN prowadzona jest w formie tradycyjnej (papierowej). Dokumentacja przechowywana jest w pomieszczeniu posterunku Straży Parku i odpowiednio zabezpieczona przed dostępem osób nieuprawnionych (w odniesieniu do pozycji opisanych w pkt 22 b, c, d).

22. Na dokumentację wykorzystywania fotopułapek w WPN składają się:

a. Mapa z zaznaczonymi miejscami umieszczenia oznakowania o wykorzystywaniu fotopułapek

b. Mapy z zaznaczonymi miejscami ustawienia fotopułapek

c. Rejestr lokalizacji fotopułapek

d. Zatwierdzone raporty okresowe z przeglądu obrazów z fotopułapek.

23. Za zapewnienie ciągłości funkcjonowania, obsługę fotopułapek oraz stosowanie powyższych regulacji odpowiedzialni są kierownicy działów wykorzystujących fotopułapki.

24. Za stan i sprawne działanie fotopułapek odpowiadają osoby, którym zostały one przydzielone (wg wykazu wyposażenia w dokumentacji księgowej).

25. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia