Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 5/2012 Dyrektora WPN z dnia 10.01.2012 r.


 

Zasady wykorzystania

zapisów monitoringu wizyjnego

w Muzeum Wigier w Starym Folwarku

 

1. Celem stosowania monitoringu w Muzeum Wigier jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz ujawnianie i eliminowanie sytuacji krytycznych, tj.: zakłócenia porządku publicznego, zagrożenia bezpieczeństwa zwiedzających i zbiorów muzeum.

2. Organizacja monitoringu w Muzeum Wigier.

a) W Muzeum Wigier zainstalowanych jest 17 kamer:

· Hall (piętro i parter) – 2 sztuki,

· Wiwarium – 1 sztuka,

· Sala „Lodowiec” – 1 sztuka,

· Sala „W głąb Wigier” – 2 sztuki,

· Klatka schodowa – 1 sztuka,

· Sala ”Nad brzegami Wigier” – 2 sztuki,

· Sala projekcyjna – 1 sztuka,

· Sala „Obecność człowieka” – 2 sztuki,

· Sala wystaw czasowych – 1 sztuka.

- Kamery zewnętrzne – 4 sztuki

b) Dostęp do systemu monitoringu wizyjnego jest zabezpieczony hasłem.

c) Hasło znane jest jedynie pracownikom Muzeum Wigier i administratorowi sieci informatycznej.

d) Zmiany hasła może dokonać jedynie administrator sieci informatycznej.

e) Zmiana hasła odbywa się w porozumieniu z kierownikiem Muzeum Wigier.

f) Ustala się następujące zasady obserwacji obrazów z kamer:

· Do bieżącej obserwacji obrazów z kamer uprawnieni są wyłącznie pracownicy aktualnie obsługujący ruch zwiedzających w muzeum .

· Bieżącą obserwację obrazów z kamer można prowadzić jedynie na monitorach umieszczonych w punkcie informacyjno kasowym i pomieszczeniu biurowym.

· Ekrany monitorów podczas prowadzenia obserwacji nie mogą być widoczne dla osób nieuprawnionych.

g) Pracownicy aktualnie obsługujący ruch zwiedzających w muzeum prowadzą "Dziennik użytkowania systemu monitoringu wizyjnego", w którym dokumentuje się:

· codzienną kontrolę sprawności działania systemu,

· ważne zdarzenia zaobserwowane w monitorach wraz z opisem reakcji na nie,

- awarie systemu,

· wydawanie materiału archiwalnego,

· polecenia przełożonych.

Każdy wpis w "Dzienniku użytkowania systemu monitoringu wizyjnego", jest opatrzony datą i godzina zdarzenia i podpisem osoby go dokonującej.

3. Rejestrowanie, przeglądanie i udostępnianie materiałów archiwalnych.

a) Rejestrator obrazów monitoringu znajduje się w pomieszczeniu zaplecza punktu informacyjno - kasowego. Wstęp do tego pomieszczenia mają wyłącznie pracownicy aktualnie obsługujący ruch zwiedzających w muzeum, administrator sieci informatycznej oraz pracownicy serwisu.

b) Dostęp do urządzenia rejestrującego obrazy jest zabezpieczony zamkiem, do którego klucz przechowywany jest w sekretariacie Wigierskiego Parku Narodowego. Klucz jest wydawany wyłącznie na polecenie Dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego.

c) Zapis z nagraniami obrazu jest przechowywany na dysku twardym urządzenia rejestrującego co najmniej 60 dni po zarejestrowaniu. Po upływie tego czasu jest automatycznie kasowany przez system.

d) Zgodę na przeglądanie zarejestrowanych obrazów wydaje Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego wskazując osoby upoważnione do tej czynności. Kopii zarejestrowanych obrazów na potrzeby Wigierskiego Parku Narodowego nie sporządza się.

e) Kopia zarejestrowanych obrazów może być sporządzona i przekazana organom ścigania na ich pisemny wniosek przy zachowaniu następujących zasad:

· Do kopiowania zarejestrowanych obrazów, wydawania i wysyłania nośników ze skopiowanym materiałem archiwalnym upoważniony jest kierownik Muzeum Wigier lub administrator sieci informatycznej po uzyskaniu zgody od Dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego;

· Liczba i rodzaj nośników ze skopiowanym materiałem archiwalnym zostaje odnotowana w "Dzienniku użytkowania systemu monitoringu wizyjnego";

· Nośniki ze skopiowanym materiałem archiwalnym pakowane są do koperty lub kopert, które oznacza się pieczątką Wigierskiego Parku Narodowego i podpisem osoby upoważnionej;

· Nośniki ze skopiowanym materiałem archiwalnym mogą być wydane upoważnionemu przedstawicielowi organów ścigania lub wysłane pocztą za pokwitowaniem odbioru;

· Upoważniony przedstawiciel organów ścigania kwituje odbiór nośników ze skopiowanym materiałem archiwalnym w stosownym miejscu "Dziennika użytkowania systemu monitoringu wizyjnego". Pokwitowanie powinno zawierać dane personalne i podpis odbierającego oraz wystawcę i datę upoważnienia.

4. W uzasadnionych przypadkach Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego może wyrazić zgodę na stosowanie innych procedur niż powyżej zapisane.