Proszę chwilę zaczekać, ładuję grafikę ...

 

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

  

   

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

   

  

  

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  

PORADNIK DLA PRACOWNIKÓW PARKÓW NARODOWYCH


  

  

   

Polecana literatura przyrodnicza

 

  

  

Zwierzęta Polski. 2009. Wydawnictwo Cart blanca

Piękna, bogato ilustrowana publikacja dla miłośników polskiej przyrody. Kompendium wiedzy o zwierzętach zamieszkujących wszystkie regiony Polski. Album porusza najważniejsze i najciekawsze zagadnienia dotyczące występowania, środowiska życia i zachowania się zwierząt. Przedstawia zagrożone gatunki, te które wyginęły w czasach historycznych jak i nowe, sprowadzone przez człowieka. Obok wspaniałych fotografii Czytelnik znajdzie w albumie liczne tabele, przydatne opisy i rozkładówki tematyczne, które uzupełnią jego wiedzę. To połączenie albumu, podręcznika i atlasu.

  

  

Owady i pajęczaki. 2009. Wydawnictwo Cart blanca

Wśród około 35 000 gatunków zwierząt występujących w Polsce ponad 28 000 stanowią owady i pajęczaki. Autorzy przedstawili owady i pajęczaki w kolejności systematycznej, a we wstępie omówili ich biologię i ekologię.

   

   

Wielka księga przyrody, 300 gatunków roślin i zwierząt występujących w Polsce. 2009. Wydawnictwo Videograf II

Album Wielka Księga Przyrody, 300 gatunków roślin i zwierząt występujących w Polsce zawiera najbardziej aktualne zdjęcia z przyrody Polski. Zaletą albumu są zdjęcia Państwa Bilińskich, które w sposób szczególny prezentują piękno polskiej przyrody. Do każdego zdjęcia jest opis, charakterystyka i ciekawostka.

  

  

Dar Karola Darwina dla nauki i religii. 2009. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Najnowsza książka jednego z najwybitniejszych ewolucjonistów naszych czasów, zwanego człowiekiem Renesansu biologii ewolucyjnej. Pięknie napisana, przeznaczona do jak najszerszego kręgu czytelników, stanowi istotny wkład w niezmiernie gorące obecnie debaty na temat teorii ewolucji oraz jej wpływu na naukę i przekonania religijne. Polski przekład tej książki ukazuje się w Roku Darwinowskim obchodzonym na Uniwersytecie Warszawskim z okazji podwójnej rocznicy: 200 lecia urodzin Karola Darwina oraz 150 lecia ukazania się jego epokowego dzieła „O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego”.

  

  

Dzieje życia na Ziemi. Wprowadzenie do paleobiologii. 2009. Wydawnictwo Naukowe PWN

Bogato ilustrowane kompendium wiedzy o pochodzeniu organizmów i ich ewolucji, aż do uformowania cywilizowanego człowieka. W przystępny sposób przedstawia zasady wnioskowania, które służą paleontologom do odtworzenia przebiegu ewolucji na podstawie skamieniałości. W nowym wydaniu autor uwzględnił wszystkie najistotniejsze doniesienia naukowe, które pojawiły się od czasu poprzednich wydań książki. Szczególnym walorem podręcznika są wspaniałe autorskie ilustracje.

  

  

O powstawaniu gatunków. 2009. Wydawnictwo Jirafa Roja PWN

„O powstawaniu gatunków”, najsłynniejsze dzieło Karola Darwina, zrewolucjonizowało nasze wyobrażenie o miejscu człowieka i innych żywych stworzeń na drabinie ewolucyjnej. Jako pierwszy wykazał, że gatunki podlegają modyfikacjom w wyniku walki o byt, a dobór naturalny jest procesem trwałym, nieodłącznym elementem istnienia. Opublikowana w 1859 roku książka wywołała burzę, trzeba jednak pamiętać, że jak na ówczesne czasy była odkryciem nie tylko kontrowersyjnym, ale wręcz burzącym wcześniejsze teorie dotyczące życia na ziemi. Współczesny czytelnik może podziwiać jednak nie tylko przenikliwość Darwina, nie ma bowiem wątpliwości, że w drugiej połowie XIX wieku kolejne odkrycia przyrodników zmierzały w kierunku teorii ewolucji i gdyby nie Darwin, zapewne w kilka lat po nim z podobną koncepcją wystąpiłby inny badacz.

  

  

Markery molekularne, historia naturalna i ewolucja. 2008. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

 Markery DNA i białek pojawiające się z analiz molekularno-genetycznych w laboratorium, mogą odsłonić wiele różnorodnych oblicz przyrody. Czy poszczególne rośliny mogą niekiedy istnieć jako mozaiki genetyczne złożone z wielu zygot? Jaki jest skład genetyczny grup socjalnych w obrębie rozmaitych gatunków owadów, ryb, ssaków czy innych organizmów, których zachowania mogły ewoluować pod wpływem doboru krewniaczego? Czy wędrowne żółwie morskie wracają do swego miejsca urodzenia, by tam zakopać w piasku jaja? Jak często powstała mięsożerność wśród roślin? Jaki jest wiek szczątków kopalnych, z których da się wyizolować DNA? W jaki sposób i jak często zachodzi horyzontalny transfer genów między odległymi formami życia? Jest to tylko mała próbka różnorakich zagadnień poruszanych i rozwiązywanych (przynajmniej prowizorycznie) dzięki zastosowaniu molekularnych markerów genetycznych.

  

  

Distribution Atlas of Bumblebees in Poland. 2008. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Książka stanowi wyczerpujące opracowanie dotyczące zasobów trzmieli na obszarze Polski w ostatnich 150 latach i jest efektem badań w ramach projektu BioCASE z V i VI Programu Ramowego Unii Europejskiej. W bardzo szczegółowy, przejrzysty, a zarazem przystępny sposób Autor przedstawił rozsiedlenie 36 gatunków trzmieli (w tym 9 gatunków trzmielców) na terenie naszego kraju. Dla każdego gatunku opracował przedziały czasowe pojawu w latach od przełomu XIX i XX wieku do 1960 roku, w latach 1961-1980 oraz 1981-2000. Bardzo szczegółowo i wnikliwie podał diagnozę różnicującą gatunki, dane dotyczące bionomii obejmującą preferencję siedlisk, fenologiczny czas pojawu, charakterystykę zoogeograficzną, oraz dane dotyczące ich zagrożenia. Dla wszystkich gatunków podana charakterystyka stanowi syntezę najbardziej aktualnych danych na podstawie najnowszej literatury światowej. W kolejnych rozdziałach monografii Autor wyjaśnił wątpliwości taksonomiczne związane z formami barwnymi dwóch gatunków Bombus lucorum i B. laesus. Za szczególnie cenne uważa się dostarczenie informacji o zmianach w zasobach polskich trzmieli w XX wieku. Spośród ogółu wykazanych gatunków B. fragrans iB. sichelii nie rejestrowano od niemal 80 lat, B. mesomelas - od ponad 40 lat, a B. laesus - od niemal 30 lat. Z kolei B. semenoviellus, jak i B. flavidus notowane są w Polsce dopiero od 1994 roku. Na podstawie rozproszenia stanowisk wszystkich gatunków, w obrębie kwadratów 50 x 50 km, Autor wykazał ścisłą dodatnią korelację pomiędzy wielkością zbadanego obszaru a sumą występujących na nim gatunków trzmieli. Tak kompleksowe zebranie informacji o trzmielach Polski nie miało dotychczas precedensu w polskim piśmiennictwie entomologicznym. Załączone fotografie bardzo dobrej jakości podwyższają przystępność poznawczą tej grupy owadów w obserwacjach terenowych. Również podane ogólne cechy diagnozujące gatunki trzmieli zwiększają walory edukacyjne tekstu monografii.

  

  

Zielnik i zielnikoznawstwo. 2007. Wydawnictwo Naukowe PWN

Zielnik to podstawowe narzędzie badawcze i dokumentacyjne w botanice, to archiwum informacji naukowej na miarę biblioteki. Publikacja omawia: zbieranie (w zgodzie z zasadami ochrony przyrody), zasuszanie i przechowywanie roślin naczyniowych, mszaków, glonów, grzybów, porostów i śluzorośli; etykietowanie, katalogowanie zbiorów według nowoczesnych wymogów dokumentacji botanicznej; prowadzenie wymiany naukowej zbiorów i wydawnictw zielnikowych; nowoczesną ochronę zielnika przed szkodnikami; trwałe (tzw. archiwalne) techniki i materiały używane w zielnikach; estetykę i jakość wykonania zbiorów; niektóre kolekcje specjalne, w tym zbiory karpologiczne (owoców i nasion); reguły wyznaczania typów nomenklatorycznych; zasady przygotowania i racjonalnego prowadzenia badań florystycznych. W książce zamieszczono angielsko-polski słownik pojęć związanych z zielnikiem.

  

  

Nietoperze Polski. 2005. Wydawnictwo Multico PWN

Publikacja to zarazem przewodnik do rozpoznawania krajowych gatunków i kompleksowy, znakomicie ilustrowany podręcznik prezentujący aktualny stan wiedzy na temat nietoperzy. Bogactwo zawartych w nim informacji powinno czynić go przydatnym dla szerokiego grona przyrodników zawodowych i amatorów. W książce liczne fotografie wszystkich nietoperzy krajowych, ilustrowany klucz do rozpoznawania gatunków w różnych sytuacjach, np. hibernujących, aktualne mapy rozmieszczenia nietoperzy w Polsce i Europie, informacje o najważniejszych aspektach życia nietoperzy, zagrożenia i metody ochrony.

  

  

Zwierzęta w mieście. Interwencje. 2009. Wydawnictwo Multico PWN

Dzięki współpracy doświadczonych lekarzy weterynarii i pracowników służb miejskich przyjmujących zgłoszenia o zabłąkanych w mieście dzikich i wałęsających się zdziczałych zwierzętach powstał praktyczny poradnik postępowania podczas interwencji. Jasno i zwięźle opisuje on, jak ustrzec mieszkańców miasta przed zagrożeniem ze strony dzikich zwierząt, a także jak uchronić zwierzęta przed obrażeniami i śmiercią w nieprzyjaznym im miejskim środowisku. W poradniku znajdują się: zasady podejmowania interwencji; sposoby immobilizacji, badania i transportu zwierząt; niezbędne informacje o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo ludzi i zwierząt podczas interwencji; rozwiązania wielu innych praktycznych problemów.

  

  

Motyle Polski i Europy. 2007. Wydawnictwo Influence PWN

Książka obejmuje 440 gatunków, każdy zilustrowany kolorowym rysunkiem samca, samicy i wszystkich ważniejszych form. W książce ponad 2000 kolorowych ilustracji oraz ponad 400 map rozmieszczenia. Tekst opisuje nazewnictwo taksonomiczne, rozmieszczenie, czas lotu, zmienność, środowisko, zachowanie, rozwój, rośliny żywicielskie i ochronę. Wszystkie informacje zawarte w książce pochodzą z oryginalnych źródeł i obejmują całość Europy i północnej Afryki.

  

  

Ptasie ostoje. 2009. Wydawnictwo Carta blanca PWN

Obserwowanie i fotografowanie ptaków jest coraz popularniejsze, a Polska to raj dla ornitologów. W kraju znajduje się wiele obszarów stanowiących siedlisko niezwykle rzadkich gatunków. Ujście Warty, Dolina Biebrzy, Puszcza Białowieska, Ujście Wisły czy Dolina Baryczy to tylko przykłady miejsc, które warto poznać, aby przekonać się o niezwykłym bogactwie awifauny Polski. W albumie zaprezentowano ponad 30 najważniejszych ptasich ostoi, a także terenów mniej znanych, które warte są szczególnej uwagi. Ponad 200 zdjęciom ptasich ostoi i jej mieszkańców towarzyszą teksty napisane przez zawodowych ornitologów, Antoniego Marczewskiego i Michała Maniakowskiego.

  

  

Uszkodzenia drzew leśnych. Poradnik leśnika. 2009. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne PWN

 Książka zawiera opis uszkodzeń drzew liściastych i iglastych, objawy ułatwiające rozpoznanie przyczyny uszkodzenia.

  

  

Naturalne odnowienie lasu. 2009. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne PWN

Odnowienie naturalne lasu nabiera coraz większego znaczenia w nowoczesnej hodowli lasu jako najlepszy sposób na zachowanie całego bogactwa genetycznego drzewostanu. Stanowi punkt wyjścia dla modelu gospodarki leśnej opartej na racjonalnym wykorzystaniu praw rządzących ekosystemem leśnym. Głównym celem tego modelu jest kształtowanie lasów wielofunkcyjnych i trwałych. W polskiej gospodarce leśnej odnowienia naturalne są inicjowane i wykorzystywane na stosunkowo niewielkim obszarze lasów. Spowodowane to jest przede wszystkim dominującą u nas formą zrębowego sposobu zagospodarowania lasu. Przyjęcie w naszych lasach kierunku doskonalenia gospodarki na podstawach ekologicznych, w którym wyraźnie zalecono „preferowanie naturalnego odnowienia lasu na wszystkich siedliskach”, wskazuje na potrzebę pogłębienia wiedzy o tym sposobie odmładzania lasów, jak też poznania doświadczeń w tym zakresie uzyskanych w innych krajach.

   

   

   


  

Inne poradniki                             Opis projektu                          Wigierski Park Narodowy