Letnia Akademia Przyrody 24 – 27 lipca 2018 r.
 

Przez 4 dni po 4 godziny 40 osobowa grupa uczestników wzięła udział w różnych warsztatach przyrodniczych. Każdego dnia był inny temat wiodący. Przez cały czas trwania Akademii przygotowane w pierwszy dzień „Słoiczki pamiętniczki” wypełnialiśmy skarbami znalezionymi podczas spacerów oraz refleksjami zapisywanymi na karteczkach po skończonych w danym dniu zajęciach.
 

W pierwszym dniu naszej Akademii pt. „Dźwięki lasu” Małgorzata Makowska oczarowała wszystkich dźwiękami. Najpierw sama zagrała na harmonii pedałowej. Następnie poprowadziła zabawę taneczną. Podczas spaceru w lesie nasłuchiwaliśmy różnych dźwięków: plusku wody, szumu wiatru w drzewach i w trzcinach, śpiewu ptaków i je nagrywaliśmy. Nagraliśmy też naśladowanie tych dźwięków przez uczestników zajęć.
 

Po powrocie ze spaceru i drugim śniadaniu rysowaliśmy leśne stwory, a następnie w „Leśnym Studiu Nagrań” nagraliśmy opowieść o nich oraz wydawane przez nie dźwięki gdy są neutralne i zakochane. Nadawaliśmy dźwiękowym alfabetem Morse’a nazwy zwierząt.
 

Drugi dzień Akademii był poświęcony małym leśnym lotnikom, czyli ważkom. Grzegorz Tończyk, odonatolog, czyli specjalista od ważek opowiedział nam o tych niesamowitych owadach. Następnie wzięliśmy siatki entomologiczne i wyruszyliśmy na poszukiwanie ważek. Byliśmy w lesie, nad brzegiem jeziora i na polanie. Łapaliśmy ważki różnoskrzydłe i równoskrzydłe. Na trzcinach wystających z wody znaleźliśmy wylinki larw ważek.
 

Po zjedzeniu drugiego śniadania robiliśmy ważki ze sznurków, drutów kreatywnych, drucików i koralików, a najmłodsi uczestnicy Akademii robili prace plastyczne przy użyciu pieczątek w kształcie ważek, naklejek oraz kredek i mazaków.
 

Na koniec obejrzeliśmy jeden z odcinków Eko Załogi „Lotem ważki”.
 

Trzeci dzień Akademii pt. „Duzi lotnicy leśni” zdominowały ptaki. Wojtek Misiukiewicz najpierw opowiedział o ptakach Wigierskiego Parku Narodowego, a następnie zabrał nas nad brzeg jeziora Wigry, Suchar Wielki i jezioro Długie. Chociaż, jak dowiedzieliśmy się lipiec to miesiąc najmniejszej aktywności ptaków obserwowaliśmy perkozy dwuczube, łabędzie nieme, tracze i czaple białe oraz kolonie kormoranów.
 

Po powrocie i zjedzeniu drugiego śniadania malowaliśmy farbami drewniane modele ptaków i uczyliśmy się o nich, o cechach charakterystycznych budowy ciała i biologii. Zrobiliśmy sowy z gniecionego szarego papieru. Podczas warsztatu rzeźbiarskiego powstał totem sowa. Tego dnia każdy z uczestników otrzymał książkę „Ptaki naszych lasów”
 

Czwarty dzień Akademii pt „Leśny survival” prowadzony przez Andrzeja Gniadego był pełen dobrej zabawy i śmiechu. Podzieleni na cztery drużyny rywalizowaliśmy pomiędzy sobą w licznych konkurencjach takich jak: zbiór 30 szyszek, napisanie na czołach liter nazwy zwierzęcia, układanie słów piosenki i inne. Prawdziwym leśnym survivalem okazała się zabawa w podziale na dwie drużyny, które broniąc swojego skarbu miały wykraść skarb przeciwnika element po elemencie.
 

Na ognisku mogliśmy pożywić się kiełbaskami z chlebem, pośpiewać, ale też pobawić się pląsając „Alea go go go”.
 

Mam nadzieję, że Zimowa Akademia Przyrody 2018 przyniosła nam wszystkim w niej uczestniczącym wiele radości i pozwoliła na zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych w poznawaniu przyrody.
TVP Białystok: http://bialystok.tvp.pl/38211479/letnia-akademia-przyrody
 


 

Przygotowała: Elżbieta Perkowska

 

 

Kliknij, aby powiększyć

    

   Zdjęcia: Elżbieta Perkowskai
 

 

 

POWRÓT