Letnia Akademia Przyrody 2019

 

W dniach 23 – 26 lipca 2019 roku w Ośrodku Edukacji Środowiskowej (OEŚ) Wigierskiego Parku Narodowego na Słupiu odbywały się przez 4 dni 4 godzinne warsztaty przyrodnicze dla 40 uczestników.
 

Pierwszego dnia odbył się warsztat „Bóbr pracowity mąciwoda” podczas którego uczestnicy dowiedzieli się bardzo dużo o biologii i ekologii bobra, zbudowali samodzielnie żeremie bobrowe z patyków i błota, pomierzyli drzewa i ocenili ich wiek. W tym dniu został wykonany totem bobra, który będzie ustawiony przy OEŚ.
 

Drugi dzień był pod znakiem wilka. Po projekcji filmu złożonego z materiałów z fotopułapek przedstawiającego historię wilków z Wigierskiego Parku Narodowego udaliśmy się w teren. Nad brzegiem jeziora Wigry zrobiliśmy wilcze maski i tropy zwierząt, a następnie podążając za oznakowanym łapą wilka trasą szliśmy przez las szukając kolejnych kopert z puzzlami wilka. Na koniec było ognisko. Tego dnia wszyscy uczestnicy dostali breloki z latarkami i smycze z tropami zwierząt oraz książkę „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”.
 

W trzecim dniu był leśny survival. Podzieleni na 5 grup zbudowaliśmy szałasy z gałęzi i sznurka. Nauczyliśmy się rozpalać ogniska i ukrywać ślady po nich. Piekliśmy podpłomyki na kijach i bawiliśmy się w rannego lotnika. Na koniec strzelaliśmy z łuku.
 

Czwartego dnia dowiedzieliśmy się dużo o owadach i pająkach. Łowiliśmy małe organizmy lądowe w siatki entomologiczne, szczypce i oglądaliśmy je w pojemniczkach z lupami. Następnie bawiliśmy się w owadzi teatr. Było wiele zabaw, a także przygotowanie kostiumów: masek i skrzydeł, a nawet butów. Każdy uczestnik mógł zaprezentować swoją owadzią pozę oraz odegrać wylosowanego owada w kalamburach.
 

 

Przygotowała: Elżbieta Perkowska

 

 

Kliknij, aby powiększyć

    

   Zdjęcia: Elżbieta Perkowska 
 

 

 

POWRÓT