Letnia Akademia Przyrody 2020

 

W dniach 28 – 31 lipca 2020 roku w obiekcie edukacyjnym Dziupla Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem odbywały się przez 4 dni 4 godzinne warsztaty przyrodnicze dla 40 uczestników.

 

Na początku wszyscy uczestnicy dostali bidony na wodę, aby każdego dnia mogli pić wodę z kranu. W ten sposób zwróciliśmy uwagę na problem plastiku, który nas zalewa i propagowaliśmy zachowania prośrodowiskowe. Każdego dnia było drugie śniadanie ze zdrowymi owocami i warzywami.

 

Pierwszego dnia odbył się warsztat „Ziołowe inspiracje” podczas którego uczestnicy dowiedzieli się dużo o ziołach. Samodzielnie komponowali herbaty ziołowe i wykonali ich opisy. Ze smakiem je degustowali. Podczas spaceru szczególną uwagę zwróciliśmy na rośliny leśne i łąkowe na kwietnej łące. Wykonaliśmy torby bawełniane z roślinnymi obrazkami. Tego dnia mówiliśmy też o warzywach i ich znaczeniu w naszej diecie.

 

Drugi dzień był także poświęcony roślinom. Poszliśmy na długą wyprawę przez las. Przyglądaliśmy się roślinom, grzybom i śladom zwierząt. Nad Sucharem IV zjedliśmy drugie śniadanie. Po powrocie podzieleni na 4 grupy budowaliśmy królestwa roślin z przyniesionych z lasu patyków, szyszek i innych znalezisk. Następnie skonstruowaliśmy pocztę międzykrólestwową i przekazywaliśmy roślinne informacje. Na koniec było ognisko z kiełbaskami i pieczonym chlebem.

 

W trzecim dniu był warsztat „Śpiewamy jak ptaki”. Najpierw wysłuchaliśmy opowieści Wojciecha Misiukiewicza o bieliku. Z instruktorem wokalnym naśladowaliśmy ptaki uruchomiając je w swej wyobraźni. Pracowaliśmy z oddechem, artykulacją, dykcją. Nauczyliśmy się piosenki ludowej z Suwalszczyzny „Kukułeczka kuka”. Podczas spaceru byliśmy nastawieni na ptaki, na ich ulubione miejsca występowania. Pora południowa sprawiła, że ptaki nie były aktywne. Widzieliśmy za to pszczoły przy barci i naśladowaliśmy ich odgłosy. Każdy uczestnik samodzielnie rzeźbił swój podpis na totemie bielika, który zostanie ustawiony przy Ośrodku Edukacji Środowiskowej na Słupiu.

 

Czwartego dnia mieliśmy warsztat rękodzieła w drewnie „Jak zrobić anioła z tego co w lesie i wokół nas” Podczas spaceru rozmawialiśmy o różnych drzewach i krzewach, o tym jak długo żyją i jakie mają cechy indywidualne. Tego dnia znakomity fotograf Piotr Malczewski przygotował dla nas pokaz fotografii z opowieścią pt. „Ciekawostki Wigierskiego Parku Narodowego”, czyli rośliny i zwierzęta, ale także las, jeziora i rzeki i nasz piękny nadwigierski krajobraz.

 

Przygotowała: Elżbieta Perkowska

 

 

Kliknij, aby powiększyć

    

   Zdjęcia: Joanna Adamczewska 
 

 

 

POWRÓT