Spotkania dotyczące różnorodności biologicznej

 

W roku 2017 w czwartym kwartale odbyły się dwa spotkania dla dorosłych dotyczące różnorodności biologicznej zaplanowane jako zadanie 7 w ramach projektu ZRYW 2017 (pt. „Wigierski Park Narodowy – znam, rozumiem, wspieram” finansowanego ze środków UE i NFOŚiGW). Spotkania odbywały się w Muzeum Wigier w Starym Folwarku. W każdym spotkaniu uczestniczyło po 25 osób – mieszkańców wsi z terenu WPN i najbliższej okolicy.

 

24 października spotkanie rozpoczął wykład na temat różnorodności biologicznej. Prowadząca Joanna Górecka przedstawiła definicję i rolę różnorodności biologicznej, na przykładach wskazała znaczenie bogactwa przyrody dla ludzkości w ogóle i każdego człowieka. Omówione zostały najważniejsze zagrożenia, jakie wpływają na utratę różnorodności i działania, jakie są podejmowane w celu jej zachowania. Drugi wykład poprowadziła Joanna Adamczewska. Dotyczył on inwazyjnych obcych gatunków roślin, które są ogromnym zagrożeniem dla rodzimej różnorodności biologicznej. Słuchacze poznali wiele informacji o tym, jakie to są rośliny, jak trafiły do Polski, a w szczególności na teren WPN, jak wpływają one na rodzimą przyrodę oraz jak można przeciwdziałać ich dalszemu rozprzestrzenianiu. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał kilka sadzonek jabłoni starych tradycyjnych odmian jako symboliczny udział w ochronie różnorodności biologicznej czyli zachowaniu tradycyjnych odmian roślin.

 

Kolejne spotkanie miało miejsce 21 listopada – pierwszy wykład poprowadziła Joanna Górecka wprowadzając uczestników spotkania w tematykę różnorodności biologicznej i jej ochrony (podobnie jak na pierwszym spotkaniu). Drugi wykład szczegółowo przedstawiał ptaki, które zamieszkują dziuple (dziuplaki) – gatunki żyjące w najbliższym otoczeniu człowieka i nie tylko, jako elementu różnorodności biologicznej. W związku z gospodarką człowieka na niektórych obszarach dziuplaki mają mało miejsc do gniazdowania i stąd każdy z uczestników na zakończenie spotkania otrzymał kilka budek lęgowych typu A (dla małych ptaków: sikorek, wróbli itp.). Wykład Wojciech Misiukiewicza o ptakach zawierał też instrukcję wieszania budek lęgowych.
 

autor: J. Górecka

 

Kliknij, aby powiększyć

    

  

POWRÓT