Zimowa Akademia Przyrody


W dniach od 22 stycznia do 24 stycznia 2018r, czyli przez cztery dni, Wigierski Park Narodowy zorganizował pierwszą edycję Zimowej Akademii Przyrody w ramach realizowanego projektu „Wigierski Park Narodowy – znam, rozumiem, wspieram (akronim ZRYW 2017)”.

Zimowa aura i uczestnicy nam dopisali. W zajęciach uczestniczyło 40 dzieci wraz
z opiekunami. Spotkania w czasie akademii odbywały się w godzinach 9.00-13.00 w budynku
i w okolicach siedziby Wigierskiego Parku Narodowego. Staraliśmy się, aby uczestnicy w trakcie zajęć akademii mieli szansę na pogłębienie swojej wiedzy lub zdobycie nowych wiadomości
i umiejętności, ale mieli również bezpośredni kontakt z przyrodą.

Pierwszy dzień akademii przebiegał pod znakiem poznawania siebie nawzajem, Wigierskiego Parku Narodowego, oraz dawnego zawodu, którego rzemieślnicy-garncarze, zamieszkujący wieś Studziany Las, położoną w południowej części Wigierskiego Parku Narodowego, byli słynni na całą północnowschodnią Polskę.

Zajęcia rozpoczęły się od podziału na dwie grupy, które brały udział w warsztatach zamiennie.

Poznawanie siebie rozpoczęliśmy od rysowania własnych portretów za pomocą bardzo prostych elementów. Ustaliliśmy również zasady, które obowiązywały wszystkich uczestników zajęć. Poznawanie parku to kolejny punkt dnia. Obejrzeliśmy film o WPN. Oglądając robiliśmy notatki
w oparciu o metodę myślenia wizualnego. Naszą spostrzegawczość sprawdziliśmy w Quizie
z nagrodami. Na podstawie notatek rysunkowych wiedzy zdobytej z obejrzanego filmu
oraz wycieczki terenowej wykonaliśmy diagram „Park w pigułce”.

Kolejny blok tematyczny to było poznawanie dawnego zawodu – garncarza. Zajęcia rozpoczęły się legendą jak powstały pierwsze naczynia ceramiczne. Lepiliśmy naczynia bardzo prostą metodą z wałeczków i kulek. Jednaj najbardziej atrakcyjne okazało się wykonywanie naczyń ceramicznych na kole garncarskim. Każdy uczestnik akademii miał szansę na wykonanie własnej miseczki lub garnuszka, a po jej wypaleniu w piecu ceramicznym mógł wykonane naczynia zabrać do domu.

Zajęcia w tym dniu rozpoczęliśmy, tak jak poprzednio podziałem na dwie grupy. Każda z grup realizowała ten sam program, ale zamiennie. Wysłuchaliśmy krótkiego wprowadzenia w czasy kamedulskie. W tym roku obchodzimy 350 lecie sprowadzenia Zakonu Kamedułów na Półwysep Wigierski, a Pokamedulski Zespół Klasztorny jest największym i najbardziej znanym zabytkiem Wigierskiego Parku Narodowego.

W trakcie warsztatów konstrukcyjnych mieliśmy okazję poznać jak działały dawne młyny
i piece hutnicze do wytopu żelaza. Każda grupa wykonała takie urządzenia i wszystko działało.
W trakcie warsztatów z kaligrafii uczyliśmy się ostrzyć gęsie pióra, pisać nimi zgodnie z dawną sztuką. To dopiero była sztuka! Bardzo łatwo jest pisać na komputerze, czy w telefonie, ale na papierze –piórem i atramentem już znacznie trudniej.

Na zakończenie wybraliśmy się na ścieżki wokół siedziby parku, aby poszukać śladów obecności Kamedułów. Zabawa była fantastyczna, ale śladów Kamedułów nie odnaleźliśmy, tylko ślady i tropy zwierząt.

Trzeci, tym razem ptasi dzień rozpoczęliśmy krótką prezentacją o gatunkach ptaków które występują na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Był to doskonały wstęp do dalszej części zajęć. Starsze dzieci wykonywały atlas wędrówek ptaków, a młodsze miały za zadanie wykonane wycinanki 3D zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem ptaków, które zimą można spotkać w lesie. Młodzi ornitolodzy szukali tych gatunków w trakcie wycieczki terenowej. Kolejnym punktem programu był warsztat rysowania ptasich haseł, w którym wykorzystaliśmy metodę scrapbookingu. Było to ćwiczenie, przy którym świetnie się bawiliśmy. Powstało bardzo wiele ciekawych ikon związanych z ptakami, które mogą pomóc w zapisywaniu wizualnych notatek. Niektóre rysunki bardzo nas zdziwiły. Na zakończenie dnia wybraliśmy się na wycieczkę terenową nad jezioro Krzywe, gdzie wykonaliśmy obserwacje ornitologiczne. Wszyscy świetnie bawili się w ptasie zabawy.

Czwarty dzień Zimowej Akademii Przyrody rozpoczęliśmy oglądaniem filmu „Zima w lesie” Włodzimierza Puchalskiego. Była to uczta za równo dla dzieci jak i dorosłych. Film był czarno-biały, a jego głównymi bohaterami były zwierzęta. Oglądanie polegało na maksymalnym skupieniu na szczegółach, ponieważ po zakończeniu projekcji był quiz z nagrodami za spostrzegawczość. Kolejnym naszym zadaniem tego dnia były zadania, które ukryte były na kartach książek i uczestnicy wykonywali je w sali wystawowej. Dzieci otrzymały książki z podziałem na cztery pory roku i miały do wyboru 6 zadań. Była to doskonała zabawa. Po krótkiej przerwie śniadaniowej każdy
z uczestników musiał wybrać 2 zabawy i poprowadzić je w trakcie wyjścia terenowego. To zadanie wcale nie było łatwe, jak mogli się przekonać mali prowadzący. W trakcie podsumowania, dzieci otrzymały „Zielone Certyfikaty” wraz z narysowanymi przez siebie portretami. Zajęcia zakończyliśmy ogniskiem.

Mamy nadzieję, że Zimowa Akademia Przyrody 2018 przyniosła wszystkim wiele radości i pozwoliła na zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych w poznawaniu przyrody.
 

Przygotowała: Katarzyna Łukowska

 

 

 

Kliknij, aby powiększyć

    

   Zdjęcia: Paulina Pajer-Giełażys i Elżbieta Perkowska
 

 

 

POWRÓT