Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

 

ZIELONE KINO

 

 

IV Zielone Kino czyli lato z filmem przyrodniczym

  

  

Tegoroczne Zielone Kino odbywa się w ogródku letnim Szpunt w Starym Folwarku. W tym roku przeważają filmy kręcone poza Suwalszczyzną, ale opowiadające o przyrodzie, która jest dla niej typowa. Żuraw, błotniak łąkowy czy sóweczka to ptaki występujące na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.

  

Projekcja filmu „Moczary i uroczyska” doskonale wpisuje się w obchody 40-lecia Konwencji Ramsarsklej, która chroni obszary wodno-błotne o znaczeniu międzynarodowym. Wigierski Park Narodowy jest na liście tych obszarów od 2002 roku. W Międzynarodowym Roku Lasów 2011 nie mogło zabraknąć filmów o lesie. Są zatem „Opowieści Puszczy Augustowskiej - Pełnia ” oraz opowieść o sóweczce z serii „Saga prastarej puszczy”.

  

Pokazy filmów są bezpłatne. Program może ulec zmianie.

 

  

STARY FOLWARK, ogródek letni SZPUNT

  

  

16 lipca

sobota, godz. 21.00

Moczary i uroczyska

Michał i Tomasz Ogrodowczyk

  

Produkcja: ORWLP w Bedoniu

Rok produkcji: 2007

Czas trwania: 35’

Reżyseria: Tomasz i Michał Ogrodowczyk

Zdjęcia: Tomasz i Michał Ogrodowczyk, Sławomir Skupiński

 

Film otwiera przed nami świat trudno dostępny dla zwykłego człowieka. Często spowity mgłami, splątany gęstwiną szuwarów i zarośli, czasem nie tknięty ludzką stopą - świat, który budzi prawdziwy zachwyt. Kamery operatorów docierają w wyjątkowe przyrodniczo miejsca i stają oko w oko z rzadkimi i płochliwymi mieszkańcami bagien.

Pokazana jest Polska z zachodu na wschód, od Parku Narodowego Ujście Warty, gdzie wraz z budzącym się dniem zobaczymy przelot tysięcy dzikich gęsi, po Biebrzański Park Narodowy, do naszej największej ostoi łosia. Wielkopolska otworzy przed nami pierwotny świat podtopionych olsów z ich odwiecznymi mieszkańcami - żurawiami.

  

Nagrody:

● Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych EKOFILM w Nowogardzie
- za niezwykle interesującą poznawczo wyprawę po urokliwych przyrodniczo miejscach w Polsce.

● Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych w Płocku - najlepszy film o wartościach ekologicznych.

● Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych Art&Tur w Portugalii
- za wartości ekologiczne.

● Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Człowiek i przyroda w Irkucku - nagroda główna.

● Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych Document.Art w Rumunii
- za zachowanie dziedzictwa przyrodniczego.

 

23 lipca

sobota, godz. 21.00

Opowieści Puszczy Augustowskiej - Pełnia

Krystian Przysiecki

  

Produkcja: Polska, CWPiFT Poltel

Rok produkcji : 1987

Czas trwania: 26’

Reżyseria: Krystian Przysiecki

Zdjęcia: Romuald Farat

  

Autorem opowieści jest Włodzimierz Łapiński – fotografik i ówczesny nadleśniczy z Bryzgla nad Wigrami. Ten odcinek to spotkanie z Puszczą Augustowską, największym kompleksem leśnym w Polsce, w pełni lata. Film pokazuje piękną przyrodę – dziki, jelenie, sarny i całe bogactwo ptaków, leśne polany i malownicze łąki nad Czarną Hańczą, a także ludzi mieszkających w puszczańskich wsiach. Emerytowany leśniczy ze Studzianego Lasu opowiada o swoich losach, życiu w zgodzie z naturą i zwierzętach. Pokazane są sianokosy oraz praca kowala.

  

30 lipca

sobota, godz. 21.00

Rytmy natury w dolinie Baryczy

Artur Homan

  

Produkcja: Fundacja EkoRozwoju

Rok produkcji : 2010

Czas trwania: 36’

Scenariusz i realizacja: Artur Homan

Zdjęcia: Saturnina i Artur Homan

  

Porywająca opowieść o przyrodzie największej w Europie krainie stawów – Dolinie Baryczy, która w większości swego obszaru wchodzi w skład ostoi NATURA 2000.

Dolina Baryczy zachęca do obserwacji i wsłuchania się w jej rytm. Przyrodnicze skarby doliny rozwinęły się dzięki różnorodności i przenikaniu się światów człowieka i natury. Z każdym dniem i pora roku Dolina Baryczy pulsuje śpiewem ptaków oraz drogocenną mozaiką stawów, lasów i pastwisk. Wsłuchajmy się w jej puls. Pomóżmy ochronić jej naturalne piękno. Film powstał dzięki przyrodzie. Przez ponad dwa lata w porach roku oraz dnia i nocy, w czasie rozkwitu i dorastania, w codziennym misterium życia i śmierci, na lądzie, wodzie, bagnie i w powietrzu towarzyszy jej Artur Homan.

  

Nagrody:

I Przegląd Filmów Przyrodniczych Jeziorsko 2010 - I miejsce w kategorii film przyrodniczy.

    

6 sierpnia

sobota, godz. 20.30

Błotniak zbożowy - arystokrata

Marcin Krzyżański i Krzysztof Skrok

  

Produkcja: „Jawor” Marcin Krzyżański

Rok produkcji : 2008

Czas trwania: 30’

Scenariusz i realizacja: Marcin Krzyżański i Krzysztof Skrok

Zdjęcia: Krzysztof Skrok, Konrad Kata

  

Film powstał z myślą propagowania idei aktywnej ochrony błotniaka łąkowego w społeczeństwie. Jego głównym bohaterem jest błotniak łąkowy - ptak drapieżny o smukłej, eleganckiej sylwetce. W Polsce jest to nieliczny ptak lęgowy. Występuje nierównomiernie na całym niżu. Najliczniej na wschodzie i w centrum kraju, zwłaszcza na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Krajowa populacja tego gatunku jest szacowana na 3300-3550 par.

Film omawia wybrane aspekty biologii oraz ekologii błotniaka łąkowego. Przedstawia ważniejsze działania realizowane w ramach projektu ochrony błotniaka łąkowego we wschodniej Polsce, m.in. czynną ochronę gniazd, radiotelemetrię i telemetrię satelitarną.

  

Nagrody:

I Przegląd Filmów Przyrodniczych Jeziorsko 2010 - I miejsce w kategorii film ornitologiczny.

   

13 sierpnia

sobota, godz. 20.30

Saga prastarej puszczy

Bożena i Jan Walencik

  

Produkcja: TVP Polska

Rok produkcji : 2008

Czas trwania: 52’

Reżyseria i scenariusz: Bożena i Walencik

Zdjęcia: Jan Walencik

  

Cała autorska seria fabularyzowanych opowieści przyrodniczych to 10 odcinków. Przyroda traktowana jest w niej nie przedmiotowo, lecz podmiotowo, a każdy z filmów opowiada o losach jednego, konkretnego osobnika ze świata zwierząt, zamieszkujących ostatnią już z pierwotnych puszcz Europy - Puszczę Białowieską.

Opowieść o sóweczce to przedstawienie prawa drapieżnika. Sóweczka jest drapieżnikiem, sową wielkości wróbla. Zabija małe ptaki i gryzonie. Aby wykarmić aż ośmioro młodych, poluje w dwójnasób, gdyż nagle została bez partnera. Twardo doświadczona, sama jedna heroicznie opiekuje się potomstwem. Pojawia się jednak ktoś... Też drapieżnik.

  

Nagrody:

2010 - Shanghai Tv Festival (Szanghaj) - Srebrna "Magnolia Award"

  

  

  

Wstęp bezpłatny!

  

  

  

  

Powrót