Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

 

  

  

Podsumowanie sezonu turystycznego

  

27 września 2011 r.


 

kliknij,
aby powiększyć
 

 

  

  

  

  

W dniu 27 września odbyło się podsumowanie sezonu turystycznego 2011 r. W spotkaniu wzięli udział przewodnicy, kwaterodawcy, organizatorzy spływów, kluby żeglarskie, armator statku. W sumie 30 osób.

 

Na początek uczestnicy poznali z przewodnikiem Anastazją Sidor atrakcje turystyczne Puńska: kościół, skansen oraz Starą Plebanię, gromadzącą niezwykle bogate zbiory etnograficzne z pogranicza Polski i Litwy: krajki, pisanki, tkaniny lniane, stare narzędzia.

 

Następną atrakcją była osada jaćwiesko-pruska we wsi Oszkinie koło Puńska w miejscu, w którym prawdopodobnie dawni mieszkańcy tych terenów Jaćwingowie i Prusowie odprawiali rytualne obrzędy. Na 7,5 – hektarowym terenie Piotr Łukaszewicz wybudował kamienno – drewniany kompleks odwzorowujący dawny gród Jaćwingów – Bałtów. Najokazalszy jest gród warowny. Zbudowany jest z drewna, otoczony fosą i zaostrzonymi balami. Żeby wejść do środka, trzeba pokonać fosę i bramę, która jest jednocześnie wieżą obronną. Na dziedzińcu stoi spichlerz, druga wieża obronna, dwa duże domy i kamienna studnia połączona podziemnym korytarzem z budynkiem. W środku osady na leśnej polanie znajduje się „święty gaj”. W miejscu tym prawdopodobnie odprawiano rytualne obrzędy pogańskie. Ze "świętego gaju” można wyjść na ścieżkę edukacyjną. Na ogromnych głazach wrzeźbione są podobizny i imiona wodzów jaćwieskich i pruskich plemion. Piotr Łukaszewicz zbudował tę osadę od podstaw nakładem ogromnych sił i środków. Bardzo mu zależy na tym, żeby jak najwięcej ludzi poznało historię tych ziem i jego przodków.

 

Kolejną atrakcją, którą poznali uczestnicy spotkania był Ogród Bajek w Kaletniku. Ogród atrakcyjny nie tylko dla dzieci. Oprócz bajkowych domków otoczonych postaciami z baśni, znajduje się tu ścieżka edukacyjna z opisem rzeki Wiatrołuża oraz wieloma gatunkami drzew, Kamienny Krąg, Piramida, stare dęby oraz dworek, który posiada bogate zbiory antyków: meble, obrazy, bezmiany, ogromny zbiór sów.

 

Na zakończenie, podczas degustacji dań regionalnych podsumowano sezon turystyczny, który dobrze oceniono mimo niekorzystnej aury.

     

     

Tekst: Barbara Perkowska

Zdjęcia: Paulina Pajer

 

 

Powrót