Nr 3/2003

 Z ŻYCIA PARKU   

 Joanna Adamczewska

Elżbieta Szkiruć

     

LATO

(1)

 Regaty na Wigrach (fot. J.Adamczewska)

  

Na początku sezonu w siedzibie dyrekcji parku w Krzywem otwarto Centrum Informacji Turystycznej. Przez całe lato zajmowało się ono obsługą wystaw - przyrodniczej i etnograficznej, sprzedażą materiałów informacyjnych i kart wstępu do parku oraz udzielało informacji o najciekawszych imprezach kulturalnych, odbywających się w najbliższej okolicy. Pomagało turystom w znalezieniu noclegów w kwaterach prywatnych oraz w wynajęciu sprzętu turystycznego. Od maja do końca sierpnia odwiedziło je ponad 20 tysięcy osób. Tego lata zdecydowanie wzrosła liczba turystów indywidualnych z krajów Unii Europejskiej, w tym z Niemiec, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii, zainteresowanych poznawaniem szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Turyści często korzystali z usług licencjonowanych przewodników WPN-u.

  

Narybek pstrąga potokowego (fot. J.Adamczewski)

  

W czerwcu do wód Czarnej Hańczy trafiło cztery tysiące sztuk narybku pstrąga potokowego. Projekt o nazwie "Czynna ochrona zespołów ryb i raków w wybranych ekosystemach wodnych WPN-u" pozwolił także na zasilenie wód jeziora Wigry i Pierty narybkiem suma (cztery i pół tysiąca sztuk) oraz trocią jeziorową (półtora tysiąca sztuk). Działania związane z wzmacnianiem populacji wybranych gatunków ryb w wodach parku, wspiera finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

  

W poprzednim numerze pisaliśmy o konkursie pod hasłem "Nasze działania na rzecz Ziemi, czyli ekozespoły w naszej szkole". Najlepsze prace z czterech szkół podstawowych (w Maćkowej Rudzie i w Starym Folwarku nr 4 oraz nr 5 w Suwałkach) zgłoszone zostały do konkursu ogólnopolskiego. W siedzibie NFOŚiGW w Warszawie odbyło się 17 czerwca uroczyste wręczenie nagród. Wśród nagrodzonych znalazły się dwie szkoły z Suwalszczyzny - Szkoła Podstawowa w Maćkowej Rudzie i Szkoła Podstawowa nr 4 w Suwałkach. Do trzeciej edycji konkursu przystąpiło dwieście szkół z całej Polski. Program ekozespołów będzie kontynuowany; o szczegółach można dowiedzieć się na naszej stronie internetowej.

  

Stoisko WPN-u na kiermaszu ludowym "U Jawora"
w Gawrych Rudzie, jednej z licznych tego lata imprez
dla turystów (fot. J.Adamczewska)    

   

Rajdy turystyczne mają nad Wigrami długoletnią tradycję. W dniach 19-22 czerwca, podczas XIII Ogólnopolskiego Wielodyscyplino- wego Rajdu po Wigierskim Parku Narodowym, spotkało się wielu miłośników tej formy rekreacji.

  

 

  

Tegoroczny rajd przebiegał dwiema trasami wiodącymi przez najpiękniejsze tereny WPN-u. Największą popularnością cieszyła się trasa kajakowa Czarną Hańczą. Jej uczestnicy (105 osób) pokonali odcinek ze Starego Folwarku do miejscowości Płaska. Dwudniowa trasa piesza, w której wzięło udział 14 osób, rozpoczęła się w miejscowości Krzywe. Uroczyste zakończenie rajdu odbyło się 22 czerwca na terenie Ośrodka PTTK w Starym Folwarku. Spotkaniu tradycyjnie towarzyszyły konkursy, m.in. krajoznawczy i na piosenkę rajdową.

  

W czerwcu zakończył się cykl spotkań dla młodzieży pod hasłem "Moja mała Ojczyzna", zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i WPN. Klasy biorące udział w wykładach przystąpiły do turnieju wiedzy. Zwycięzcą okazała się klasa I b z Gimnazjum nr 3 w Suwałkach. W nagrodę uczniowie wzięli udział w zajęciach terenowych na ścieżkach edukacyjnych parku.

  

W końcu czerwca na plaży nad Jeziorem Czarnym w Krzywem oddano do użytku sanitariaty. Podniesiony został standard wypoczynku plażowiczów, a środowisko zostało zabezpieczone przed zanieczyszczeniem. Inwestycję sfinansowała Fundacja Ekofundusz.

    

Nowe sanitariaty na plaży w Krzywem (fot. J.Adamczewska)

  

Jeżeli chcemy skutecznie chronić przyrodę, to należy się tego uczyć od najmłodszych lat. Takie założenie przyjęli autorzy projektu "Czynna ochrona wybranych elementów przyrodniczych obszarów chronionych północnej Suwalszczyzny". Od 30 czerwca do 4 lipca prowadzone były warsztaty edukacyjno-naukowe dla uczniów starszych klas gimnazjalnych, szkół średnich i nauczycieli. Projekt uzyskał dofinansowanie z Programu Małych Dotacji GEF. W warsztatach wzięło udział 36 osób. Zajęcia odbywały się na terenie trzech parków: Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, Suwalskiego Parku Krajobrazowego i Wigierskiego Parku Narodowego.

  

Poprzedzone wykładami zajęcia terenowe miały na celu przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej drobnych zbiorników wodnych, które są miejscem bytowania wielu gatunków płazów. Uczestnicy uczyli się rozpoznawania poszczególnych gatunków - osobników dorosłych, kijanek i jaj, dowiedzieli się o znaczeniu płazów oraz o zagrożeniach i ochronie tych zwierząt. Specjaliści pospieszą także na pomoc nietoperzom. Jesienią wyremontowany zostanie strych kościoła w Jeleniewie, w którym znajduje się jedna z największych w naszym kraju kolonia rozrodcza nietoperza - nocka łydkowłosego. Tę część projektu sfinansuje Fundacja Ekofundusz.

  

Warsztaty edukacyjno-naukowe (fot. L.Krzysztofiak)

  

ciąg dalszy  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł

.

.