Nr 2/2004

 Z ŻYCIA PARKU   

Fot.W.Malinowska

Joanna Adamczewska

Anna Krzysztofiak

  

CO DZIAŁO SIĘ WIOSNĄ?

(2)   

    

Zwiedzający park i baczni obserwatorzy z pewnością zauważyli przy ścieżkach, szla- kach, na nasłonecznionych stokach pagórków sterty kamieni. Nie znalazły się one tu przypad- kowo. Jest to celowy zabieg, mający na uwadze ochronę naszych rodzimych gadów. Wśród kamieni czują się one doskonale, znajdując tu bezpieczne schronienie. Przypominamy, że w parku żyje pięć gatunków gadów: jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, padalec, zaskro- niec i żmija zygzakowata.

  

Sterta kamieni - schronienie dla gadów (fot. K.Łukowska)

  

Od początku maja pracowicie penetrują lasy Wigierskiego Parku Narodowego „trocinkarze”. Trocinkarz – brzmi to zapewne tajemniczo i ko- jarzy się z drewnem. Skojarzenie to jest jak najbardziej prawidłowe, gdyż zadaniem osób, wypełniających obowiązki trocinkarza jest wyszu- kiwanie w lasach drzew zasiedlonych przez kornika drukarza. Samiec kornika wygryza w drzewie komorę godową i odchodzące od niej chodniki. Powstają wtedy brunatne trocinki, które gromadzą się wokół otworów wejściowych oraz osypują się w dół pni. Świerki opanowane przez korniki, rosnące w lasach objętych czynną ochroną, są ścinane i wywożone. Jest to najsku- teczniejsza metoda ograniczania liczebności tych owadów, a jednocześnie możliwość prowadzenia innych prac kształtujących lasy parku – przebu- dowy składu gatunkowego drzewostanów i różni- cowania ich struktury.

  

Lasy były w ostatnim czasie także w kręgu szczególnego zainteresowania młodzieży – uczestników Europejskiego Tygodnia Lasów. W marcu i kwietniu w 12 szkołach średnich z powiatów: suwalskiego (grodzkiego i ziem- skiego), sejneńskiego i augustowskiego pracownicy Lasów Państwowych i WPN-u prowadzili wykłady o znaczeniu, funkcjach, zasadach gospodarowania i ochronie lasów w Polsce. 27 kwietnia w Suwałkach, Augustowie i Sejnach przeprowadzono testy sprawdzające stan wiedzy kandydatów, a jednocześnie znajomość języka angielskiego, gdyż pytania testowe przygotowano właśnie w tym języku. Celem testu było wyłonienie osób, które zaproszono do udziału w Europejskim Tygodniu Lasów w Szwecji. Pięcioosobowa grupa złożona wyłącznie z pań (uczennice II LO w Augustowie, ZSO w Sejnach, LO w Przerośli i I LO w Suwał- kach), pod opieką nadleśniczego WPN-u, w dniach 20 maja – 1 czerwca przebywała wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Francji, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii i Litwy w szwedzkim regionie Värmland.

  

Uczestnicy Europejskiego Tygodnia Lasów (fot. J.Łoziński)

  

  

 

    

Pomysłodawcą i promotorem tej imprezy, mającej charakter edukacyjny i integracyjny, jest Europejska Fundacja Lasów i Jezior FONDELF. Forum Samorządowe Pojezierza Suwalsko- Augustowskiego i Ziemi Sejneńskiej, skupiające zarządy ww. powiatów jest członkiem FONDELF. Pierwsze trzy spotkania miały miejsce w fińskim regionie Kainuu, czwarte we francuskim regionie Jura. Wtedy to, w 2002 roku, po raz pierwszy wzięła w nim udział młodzież z powiatów skupio- nych w Forum. W ubiegłym roku uczestników imprezy gościliśmy na Suwalszczyźnie (zobacz: http://www.wigry.win.pl/efw/).

 

W maju po raz piąty przez nasze woje- wództwo jechali uczestnicy Sztafety Obszarów Chronionych Województwa Podlaskiego. Tego- roczna impreza rozpoczęła się 24 maja w Biało- wieskim Parku Narodowym. W tym dniu przy- pada Europejski Dzień Parków, upamiętniający powstanie pierwszych parków narodowych w Europie. Miało to miejsce 24 maja 1909 roku w Szwecji, która utworzyła wówczas dziewięć parków. W kolejnych dniach Sztafetę prowadziły: Narwiański Park Narodowy, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Biebrzański Park Narodowy. W czwartek 27 maja Sztafeta dotarła do Wigierskiego Parku Narodowego. Rajd zakończył się w Turtulu w siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

  

Na trasie Sztafety (fot. W.Malinowska)

  

Reprezentanci szkół biorących udział w Szta- fecie (w 2004 roku było ich 56) zmierzyli się z pytaniami testowymi na temat obszarów chro- nionych; najlepsi z nich przystąpili do Finałowego Konkursu Wiedzy. Uroczyste zakończenie Sztafety, będące elementem obchodów XV-lecia Wigierskiego Parku Narodowego, miało miejsce w siedzibie parku w Krzywem. Po przeprowa- dzeniu konkursu finałowego i nagrodzeniu laureatów, uczestnicy imprezy obejrzeli insce- nizację pt. „Rozmowa Matki Ziemi z jej dziećmi”, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Mikołajewie.

  

Prace ziemne w Starym Folwarku (fot. M.Kamiński)

  

Rozpoczęła się realizacja projektu rozbu- dowy i poprawy jakości infrastruktury wodocią- gowo- kanalizacyjnej w Suwałkach oraz podłą- czenia do oczyszczalni ścieków części wsi z terenu gminy Suwałki, leżących w granicach WPN-u i jego otuliny. Te ważne, mające duże znaczenie dla ochrony środowiska parku inwestycje zostały znacząco dofinansowane przez fundusz ISPA Unii Europejskiej. Prace ziemne prowadzone są we wsiach Krzywe, Leszczewek, Leszczewo, Stary Folwark i Tartak.

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł