Nr 4/2004

 Z ŻYCIA PARKU   

Fot. M.Kamiński

Joanna Adamczewska

Jacek Łoziński

  

JESIEŃ 2004

(1)   

  

11 września w gminie Trzcianne w Biebrzańskim Parku Narodowym odbyły się III Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy". W imprezie propagującej metody czynnej ochrony nadbiebrzańskich mokradeł wzięło udział 69 zawodników z Polski, Białorusi i Słowacji. W kategorii parków narodowych drużyna WPN-u w składzie: Zdzisław Huszcza i Marian Hołubowicz zajęła IV miejsce. W kategorii najstarszego zawodnika Mistrzostw cenną nagrodę odebrał Henryk Barszczewski z drużyny Cieszkinie (H. Barszczewski, A. Maciejewski) ze wsi Mikołajewo.

  

W tym roku akcja „Sprzątanie Świata” na terenie parku trwała przez cały tydzień, od 27 września do 1 października i odbywała się pod hasłem „Ekologicznie proszę!”. Akcję ogólnopolską zorganizowano nieco wcześniej, bo w dniach 17 – 19 września. „Sprzątanie Świata” zostało zorganizowane w parku już po raz dziesiąty. Na apel o przyłączenie się do akcji odpowiedziały starostwa: Augustowskie i Su- walskie, które już od kilku lat wspierają nasze działania. Przekazały worki i rękawiczki niezbędne zbierającym. Nie zawiedli oczywiście sami uczestnicy - uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, którzy przez cały tydzień pod opieką nauczycieli i pracowników parku sukcesywnie penetrowali lasy, szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne, brzegi jezior i rzek. Niezwykłym zapałem i aktywnością wykazały się przedszkolaki, dzielnie zaglądające pod niemal każdy krzaczek. W sumie w „Sprzątaniu Świata” wzięło udział 829 osób. Zebrano ponad dwie tony odpadów (dokładnie 2340 kg), co w porównaniu z latami ubiegłymi wskazuje na tendencję spadkową. Wszystkie śmieci nieodpłatnie zostały przyjęte przez Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Suwałkach.

  

W dniu 19 września w Muzeum Wsi Białostockiej zorganizowano IV Konkurs pt. „Nasze kulinarne Dziedzictwo”. Organizatorzy (m.in. czasopismo „Modna Gospodyni”, Urząd Marszałkowski, Ministerstwo Rolnictwa oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego) za cel postawili sobie aktywizację lokalnych pro- ducentów w województwie podlaskim i promocję ich produktów. Na konkursie zaprezentowano ponad 80 potraw. Konkurs odbywał się w czterech kategoriach: roślinnej i zwierzęcej, mieszanej i produktów innych. Najwyższą ocenę w drugiej kategorii (produkty zwierzęce) otrzymała sielawa wędzona po wigiersku Zofii i Bolesława Tarasiewiczów z gospodarstwa agroturystycznego w Tartaku, rekomendowanego przez WPN. Jury konkursowe oceniało przede wszystkim smak, specyfikę receptury, ale także związek produktu z regionem i tradycją. 

  

  

    

Tradycyjne wyroby są „kulinarną wizytówką” naszego regionu i stanowią nie lada atrakcję turystyczną, stąd też park aktywnie promuje ofertę lokalnych wytwórców. Na Międzynarodo- wych Targach Rolniczych Polagra – Farm w Poznaniu kapituła konkursu przyznała drugie miejsce w kategorii produktów agroturystycznych ofercie pt. „Z dziedzictwem kulturowym za pan brat”. Oferta zajęć dla dzieci, młodzieży i do- rosłych przygotowana została już kilka lat temu i z powodzeniem jest wdrażana przez WPN, który współpracuje w tym zakresie ze Sto- warzyszeniem Konferencja Służb Ochrony Przyrody Zielonych Płuc Polski i gospodarstwami agroturystycznym z terenu parku.

  

W pierwszych dniach października do wód parku wypuszczono raki szlachetne. Program restytucji raka szlachetnego WPN rozpoczął się w 1997 roku. Rak szlachetny jeszcze do nie- dawna odgrywał ogromne znaczenie w gospo- darce rybackiej, obecnie jest zagrożony wyginięciem. Główną przyczyną zagłady raka szlachetnego była tzw. dżuma racza – choroba wywoływana przez grzyba Aphanomyces astacii. Ponadto nasz rodzimy rak szlachetny wypierany jest przez raka pręgowatego, który przywleczony został z Ameryki Północnej. 

  

Rak szlachetny (fot. M.Kamiński)

  

Wypuszczenie raków do wody należy wykonać umiejętnie, kładąc ostrożnie raki na granicy lądu i wody, tak aby same mogły do niej wejść. Raki muszą przyzwyczaić się zmiany temperatury otocznia, a z ich jamy skrzelowej musi się wydostać powietrze atmosferyczne, tak by mogły „przejść” na oddychanie tlenem rozpuszczonym w wodzie. Nagłe wrzucenie raka do wody spowodowałoby jego uduszenie. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej parku, gdzie zainteresowani rakami znajdą elektroniczną wersję Przewodnika do rozpo- znawania raków występujących w Polsce.

  

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł