Anna Krzysztofiak
Rozmaitości

   

Z 12 gatunków płazów, które występują na terenie Wigierskiego Parku Narodowego pierwsze nad zbiornikami wodnymi pojawiają się żaby trawne. Można je zaobserwować już w pierwszej dekadzie marca, zazwyczaj jednak rozpoczynają swoje wędrówki do miejsc rozrodu pod koniec tego miesiąca. W tym samym czasie można już spotkać traszkę zwyczajną, która na okres godów "stroi się" w piękny grzebień występujący na grzbiecie u obu płci tego płaza. Zdarza się, że żaby trawne rozpoczynają gody w zbiorniku jeszcze częściowo pokrytym lodem. Trochę później (mniej więcej dwa tygodnie po żabach trawnych) budzą się żaby moczarowe i ropuchy szare. Szczyt godów ropuchy szarej przypada zazwyczaj na drugą połowę kwietnia. Najpóźniej przystępują do godów rzekotki drzewne i kumaki nizinne, które są płazami ciepłolubnymi. Chóry samców rzekotek, słyszane nawet z odległości kilometra, rozpoczynają się pod koniec kwietnia lub na początku maja.

  

Zapowiedzią zbliżającej się wiosny jest przylot żurawi. Ptaki te pojawiają się u nas od końca lutego do połowy marca, dając o sobie znać charakterystycznym głosem, tzw. klangorem. Znacznie później, w drugiej połowie marca - na początku kwietnia, przylatują bociany białe. W tym roku w Krzywem były widziane 24 marca.

  

Pierwszymi motylami wiosny są żółte cytrynki, wyraźnie odcinające się od brązowoszarego tła, w którym brakuje jeszcze wiosennej zieleni. Mrówki kopcowe, zanim rozpoczną penetrację lasu w poszukiwaniu pokarmu, wygrzewają się na szczytach mrowisk, tworząc czarno-brązową, zbitą masę. Na kwitnących wierzbach uwijają się pierwsze pszczoły dziko żyjące: pszczolinki, koczownice i murarki. Pszczolinki są pszczołami samotnymi, które najczęściej gniazdują w ziemi. Ich gniazda można odnaleźć dzięki kopczykom powstałym z usuniętej z korytarza gleby. Murarki zakładają gniazda w drewnianych i glinianych ścianach budynków. Najlepiej widoczne są duże, ociężałe, basowo brzęczące samice trzmieli. Po przezimowaniu początkowo same muszą dbać o swoje rodziny, zbierają nektar i pyłek oraz opiekują się pierwszymi larwami. Potem pojawiające się robotnice przejmują od królowej-matki większość obowiązków.

  

spis treści   następny artykuł