Nr 4/2005

 

TURYSTYKA, WĘDKARSTWO, REKREACJA

(fot. J.Borejszo)

Jeden z ekranów witryny internetowej WST (M. Kamiński)

 

   

Katarzyna Łukowska
    

  

Wigierskie

Stowarzyszenie

Turystyczne

(2)

    

  

Dzięki wspólnym działaniom z władzami lokalnymi: Starostwami Powiatowymi w Suwałkach i Sejnach, Urzędami Gmin w Krasnopolu i w Suwałkach oraz WPN-em, członkowie stowarzyszenia mają pełniejszą możliwość realizacji celów statutowych. Przy ich pomocy Stowarzyszenie uczestniczyło w targach promujących aktywną turystykę w Berlinie, w Łodzi, Katowicach, Krakowie, Gdańsku, w Warszawie oraz w corocznych imprezach masowych - Dniach Ziemi organizowanych na Polach Mokotowskich w Warszawie. Informacje o działalności stowarzyszenia pojawiają się także na okolicznościowych wystawach np. na wystawie Wigierskiego Parku Narodowego w Muzeum Techniki w Warszawie i imprezach promujących Podlasie i Suwalszczyznę w Polsce.

 

(fot. J.Borejszo)

Kolejka wąskotorowa jest dla turystów dużą atrakcją
(fot. M. Kamiński)

  

Członkowie stowarzyszenia podnoszą swoje kwalifikacje z zakresu zarządzania turystyką (cykl szkoleń instruktorskich z zakresu rekreacji ruchowej, pozyskiwania funduszy unijnych) i starają się prowadzić swoją działalność zgodnie ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Czynnie współpracują z Suwalską Izbą Rolniczo-Turystyczną. WST jako organizacja pozarządowa, zajmująca się turystyką jest członkiem Suwalskiej Organizacji Turystycznej, a zrzeszone w nim gospodarstwa agroturystyczne działają w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne".

   

        

Od momentu powstania stowarzyszenie ściśle współpracuje z Wigierskim Parkiem Narodowym.

   

Wraz ze szkołami podstawowymi w Starym Folwarku i w litewskich Zujunach w roku 2004 stowarzyszenie zrealizowało projekt „Letnie spotkania nad Wigrami". Cykl imprez, finansowanych ze środków Unii Europejskiej, miał na celu promocję aktywnego wypoczynku oraz wypracowanie wspólnego produktu turystycznego. Dzięki projektowi młodzież, turyści i mieszkańcy mieli możliwość rozszerzenia wiedzy o historii i pięknie pogranicza polsko-litewskiego. Poprzez inicjatywę i działania Wigierskiego Stowarzyszenia Turystycznego nawiązana została współpraca pomiędzy szkołami: polską ze Starego Folwarku i litewską z podwileńskich Zujun, w której uczą się dzieci i młodzież polskiego pochodzenia. Wspólnie zorganizowany rajd rowerowy i wycieczka po Suwalszczyźnie, spływ kajakowy Czarną Hańczą, turniej tenisa stołowego oraz wystawa fotograficzna przygotowana przez uczniów obu szkól pozwoliły na bliższe poznanie historii i przyrody oraz turystycznych walorów Wilna i Starego Folwarku. W ramach projektu odbył się również cykl imprez turystycznych promujących oba regiony: pokazy filmów przyrodniczych, rodzinne zawody wędkarskie, spotkania z kuchnią regionalną Suwalszczyzny. Imprezy te wpisały się do kalendarza wydarzeń regionalnych.

   

(fot. J.Borejszo)

Część członków WST organizuje spływy kajakowe
(fot. M. Kamiński)

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł