Nr 1/2006

 Z ŻYCIA PARKU   

Uczestnicy "Pożytecznych ferii" prezentowali JASEŁKA
(fot. E.Perkowska)

   

   

W dniach 30-31 stycznia przedstawiciele WPN, Powiatu Suwalskiego oraz Miasta Suwałki wzięli udział w seminarium pod tytułem „Rozwój zrównoważonej turystyki i rozbudowa infrastruktury turystycznej na pograniczu polsko-litewskim” - w siedzibie Dzukijskiego Parku Narodowego na Litwie. Seminarium było elementem realizacji projektu „Integracja Dzukijskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Čepkeliai z litewsko-polskim przygranicznym obszarem turystycznym”. W trakcie spotkania podpisano porozumienie o współpracy. Jego sygnatariuszami byli dyrektorzy litewskich obszarów chronionych i dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego.

   

Na przełomie stycznia i lutego, park zorganizował dwutygodniowe ferie zimowe dla kilkudziesięciu dzieci z okolicznych wsi. Uczyły się one przygotowywania regionalnych potraw, rozpoznawania tropów zwierząt, przygotowywały inscenizację związaną z zapustami. Nie zabrakło takich atrakcji jak kulig, wizyty w suwalskich muzeach i łomżyńskim teatrze. Organizacja tej ciekawej i pożytecznej imprezy była możliwa dzięki pomocy Banku Dziecięcych Uśmiechów oraz darczyńców z Suwałk. Park uczestniczył także w realizacji projektu Stowarzyszenia Maćkowa Ruda „Sprawni i niepełnosprawni spędzają ferie – krok ku integracji”. 

     

 

Joanna Adamczewska

  

Od zimy ku wiośnie

(1)   

      

W styczniu i lutym, WPN zorganizował dziesięć szkoleń dla rolników z okolicznych wsi. Celem spotkań było przekonanie uczestników, że udział w Krajowym Programie Rolno- środowiskowym daje wymierne korzyści finansowe (dodatkowe dopłaty z Unii Europejskiej) i pozwala na zachowanie wysokich walorów przyrodniczych użytków rolnych. Szkolenia prowadzono we współpracy z przedstawicielami Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego w Augustowie, Sejnach i Suwałkach. Ukazała się także publikacja pt. „Ochrona dzikich gatunków i ich siedlisk – ochrona przyrody w Krajowym Programie Rolnośrodowiskowym”, która jest dostępna w siedzibie dyrekcji parku oraz na naszej witrynie internetowej. 

   

Szkolenie rolników na temat programów
rolnośrodowiskowych (fot. J.Górecka)

   

17 lutego WPN zorganizował na jeziorze Wigry otwarty pokaz odłowu ryb spod lodu za pomocą niewodu. Celem było fotograficzne i filmowe udokumentowanie dawnej, tradycyjnej techniki rybołówstwa. Film i zdjęcia z tego wydarzenia będą prezentowane na wystawie pt. „Historia i tradycje rybołówstwa nad Wigrami” w Czerwonym Folwarku. 

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł