Nr 1/2006

 Z ŻYCIA PARKU   

Otwarcie wystawy przyrodniczej w siedzibie WPN
w Krzywem.  (fot. J.Adamczewska)

   

10 marca w siedzibie dyrekcji parku w Krzywem została udostępniona do zwiedzania stała wystawa „Nad Wigrami”. Symbolicznego otwarcia, poprzez uniesienie nagryzionej przez bobry brzozowej kłody, dokonali: wicestarosta powiatu suwalskiego Sławomir Renkiewicz, wójt gminy Suwałki Tadeusz Chołko oraz dyrektor WPN Zdzisław Szkiruć.

W otwarciu wystawy wzięło udział kilkudziesięciu zaproszonych gości, w tym przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, środowisk osób niepełnosprawnych i mediów. Otwarcie wystawy połączono z wykładami nt. działalności i zamierzeń parku w zakresie edukacji i turystyki oraz znaczenia parku jako obiektu wpisanego na listę Konwencji Ramsarskiej. Wystawa składa się obecnie z kilku części prezentujących środowiska leśne, środowiska wodne i historię obecności człowieka, a także z części edukacyjnej – z grami dydaktycznymi, grą planszową i kioskami multimedialnymi. Wykonanie wystawy wspierał finansowo NFOŚiGW.

Otwarcie wystawy było też okazją do prezentacji najnowszego filmu o WPN-ie, zrealizowanego przez Agencję Artystyczną Nr 1 Sp. z o.o. z Warszawy. Film ukazuje kształtowanie się krajobrazu parku, świat roślin i zwierząt, a także wybrane elementy działalności człowieka. Można go oglądać w sali konferencyjnej w siedzibie dyrekcji WPN w Krzywem.

   

W pierwszej połowie 2006 roku odbyły się trzy posiedzenia Rady Naukowej WPN, w czasie których rada opiniowała projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego części wsi położonych w gminie Suwałki: Starego Folwarku, Gawrych Rudy i Leszczewka. Uzgadniano także plan zagospodarowania wsi Krzywe i Nowa Wieś. 

   

Zajęcia pt. „Zielone Zakupy” w SP w Nowej Wsi.
(fot. J.Adamczewska)

   

W dniach 6–7 kwietnia w szkołach z terenu parku i otuliny, przeprowadzono - we współpracy z Fundacją Zielonych Płuc Polski - cykl prelekcji nt. świadomych wyborów konsumenckich pt. „Zielone Zakupy”. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów dowiedzieli się m.in. jakimi kryteriami powinni kierować się przy wyborze towarów podczas zakupów, jaką rolę odgrywa reklama, jaki jest podział oznakowań na opakowaniach oraz co to jest recykling i jak segregować odpady. 

   

Już po raz piąty, wspólnie z Forum Samorządowym Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego i Ziemi Sejneńskiej oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku, zorganizowano Europejski Tydzień Lasów. ETL jest imprezą dla młodzieży szkół licealnych z terenu powiatów: augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego (ziemskiego i grodzkiego). Patronat honorowy nad imprezą objął Minister Środowiska Jan Szyszko. W pierwszym etapie w szkołach przeprowadzono cykl wykładów dotyczących zasobów leśnych Polski, zasad gospodarowania i ochrony lasów. Następnie grupa zainteresowanych uczniów (około 130 osób) przystąpiła do testu wiedzy, który odbywał się w języku angielskim. 

     

 

Joanna Adamczewska

  

Od zimy ku wiośnie

(2)   

     

   

Dwudziestu najwyżej ocenionych uczestników konkursu wzięło udział w warsztatach terenowych prowadzonych przez pracowników Lasów Państwowych i WPN-u. W programie zajęć znalazły się m.in.: prezentacja prac leśnych – szacunków brakarskich i trzebieży, sposobów zabezpieczenia przeciwpożarowego, form edukacji przyrodniczo-leśnej prowadzonej przez nadleśnictwa oraz ochrony przyrody w lasach. Pięcioosobowa grupa finalistów, która uzyskała najwyższe oceny uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu młodzieży podczas ETL w Finlandii. 

   

W dniu 20 kwietnia WPN odwiedził ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Pan Victor Ashe, któremu towarzyszył drugi sekretarz ds. ekonomicznych Pan Michel Katula. Goście zwiedzili wystawę przyrodniczą i etnograficzną, ścieżki edukacyjne „Las” i „Suchary”. Podczas wizyty goście interesowali się funkcjonowaniem parku narodowego, jego walorami, zagrożeniami dla przyrody i krajobrazu oraz problemami ekonomicznymi. Pan ambasador wyraził chęć spotkania się z przedstawicielami wszystkich polskich parków narodowych, np. podczas zorganizowanej w Warszawie dorocznej narady dyrektorów. 

   

W dniach 21-23 kwietnia WPN, wspólnie z Urzędem Miasta Suwałki i firmami turystycznymi z całego regionu promował Suwalszczyznę na XI Targach Turystyki i Wypoczynku LATO 2006, które miały miejsce na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. 

   

W kwietniu i maju w parkowej wylęgarni ryb w Tartaku inkubowano ikrę szczupaka. Z własnych tarlaków, pochodzących z jeziora Wigry, wyhodowano 450 tysięcy sztuk wylęgu, którym zarybiono jeziora Wigry, Pierty, Mulaczysko, Leszczewek, Omułowek i Krusznik. Z powierzonej ikry WPN wyhodował także ponad 922 tysiące sztuk wylęgu szczupaka dla rybackich użytkowników jezior położonych poza granicami parku. 

  

W okresie wiosennym, w lasach prowadzono prace mające na celu prognozowanie i ograniczanie występowania owadów, które mogą stanowić zagrożenie dla drzewostanów. Wystawiono 16 pułapek klasycznych na kornika oraz 283 pułapki feromonowe. Wyznaczano także drzewa trocinkowe. W kwietniu usunięto osłonki, którymi w listopadzie ubiegłego roku zabezpieczono sadzonki drzew przed zgryzaniem przez zwierzynę. Równie ż w kwietniu dolesiano sadzonkami drzew luki i przerzedzenia drzewostanu. Zabiegi te wykonano na powierzchni ok. 9 ha.

   

20 kwietnia w Muzeum Przyrodniczym w Olsztynie została otwarta, przygotowana przez park, wystawa „Nad Wigrami”, która prezentuje walory przyrodnicze i kulturowe okolic jeziora Wigry oraz działalność i atrakcje turystyczne WPN-u.

   

Otwarcie wystawy pt. „Nad Wigrami” w Muzeum Przyrodniczym w Olsztynie (fot. W.Misiukiewicz)

   

Wigierski Park Narodowy otrzymał nominację do statuetki „Liśc dębu” w konkursie „Podlaska Marka Roku 2005”, w kategorii „Miejsce”. W tej kategorii, spośród 38 konkurentów, nominowano także: klasztor nad Wigrami, Ośrodek Maniac Gym w Białymstoku, Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu i Twierdzę Osowiec. 

  

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł