Nr 2/2006

 Z ŻYCIA PARKU   

Dzień Ziemi w WPN – początek wyścigu w workach.
(fot. W.Malinowska)

   

   

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi w Wigierskim Parku Narodowym zorganizowano 21 kwietnia. W ostatnich latach wraz uczniami lokalnych szkół zadrzewiano ogródki i skwery, w tym roku wszyscy chętni mogli wziąć udział w wielu atrakcjach o charakterze rekreacyjnym: rajdzie rowerowym, warsztatach leśnych z leśnikami, warsztatach rzeźbiarskich, grach i zabawach ruchowych na plaży oraz grze terenowej na orientację. Zainteresowane osoby mogły zwiedzić wystawę przyrodniczą, etnograficzną, obejrzeć ciekawe filmy. Zorganizowano również pokaz krycia dachu tradycyjną metodą – czyli wiórem. W imprezie wzięło udział około 500 osób.

   

Wigierski Park Narodowy, podobnie jak inne parki narodowe w Polsce wziął udział w festynie z okazji Dnia Ziemi, który odbył się 23 kwietnia na Polach Mokotowskich w Warszawie. W tym roku 23 stoiska, od parków górskich poczynając, na nadmorskich kończąc, rozmieszczono wzdłuż symbolicznej rzeki ciągnącej się na długości pół kilometra. Tegorocznym tematem były wody, każdy z parków prezentował to zagadnienie w ujęciu najbardziej specyficznym dla danego parku – tak więc zwiedzający mogli wiele dowiedzieć się o wodach gruntowych, podziemnych, źródłach, potokach, wodospadach, dolinach rzecznych, rzekach płynących wieloma korytami, jeziorach czy wodach morskich. Każde ze stoisk parkowych odwiedziło około kilkunastu tysięcy osób.

   

Stoisko WPN podczas obchodów Dnia Ziemi na Polach
Mokotowskich w Warszawie.  (fot. J. Adamczewska)

   

W dniu 30 maja gościliśmy grupę uczestników konkursu ekologicznego dla szkół podstawowych, organizowanego przez Zespół Szkół Nr 9 w Suwałkach pt. „Czy śmieci nas zasypią?” Na tak dramatyczne pytanie uczniowie starali się znaleźć nie tylko odpowiedź, ale i radę. Przygotowali referaty poruszające zagadnienia gospodarowania odpadami, prace plastyczne i przedstawienia. Zwycięska drużyną okazała się grupa uczniów z Zespołu Szkół w Przebrodzie.

 

 

Joanna Adamczewska

  

Od wiosny do lata

(1)   

     

7 czerwca rozstrzygnięto konkurs plastyczny, ogłoszony wraz z początkiem roku pt. „Świat zwierząt Wigierskiego Parku Narodowego”. Komisja konkursowa pod przewodnictwem artysty plastyka Andrzeja Strumiłło nagrodziła 20 prac w czterech grupach wiekowych (przedszkola, szkoły podstawowe – klasy I – III oraz klasy IV – VI, i młodzież powyżej 14 lat). Przy ocenie prac brano pod uwagę pomysłowość, estetykę wykonania i zgodność tematyki z regulaminem konkursu. Uroczyste wręczenie nagród, sponsorowanych przez NFOŚiGW nastąpiło 21 czerwca.

  

W związku z rozpoczętym sezonem turystycznym Wigierski Park Narodowy zorganizował w dniu 12 czerwca sprzątanie rzeki Czarna Hańcza. W akcji wzięli udział pracownicy parku oraz PTTK w Suwałkach. Całodzienna wyprawa przerosła najśmielsze oczekiwania jeżeli chodzi o ilość zebranych śmieci.

   

Śmieci wyłowione z rzeki podczas akcji sprzątania
Czarnej Hańczy.  (fot. J. Adamczewska)

   

 Apelujemy do wszystkich, którzy zwykli znaczyć swoją trasę spływu kajakowego puszkami po piwie i plastikowymi butelkami: zabierzcie je ze sobą do najbliższego kontenera na śmieci. Wyporność kajaków z pewnością nie ucierpi na transporcie opakowań, puste ważą mniej niż produkty!

   

W SP w Maćkowej Rudzie zorganizowano pokaz tradycyjnej metody kręcenia bata w wykonaniu Rajmonda Milewskiego – jednej z nielicznych osób, znających jeszcze tę dawną technikę. Baty wykonywano z drewna dębu lub czeremchy. Prawdziwą sztuką było odpowiednie rozszczepienie końcówki cienkiego, drewnianego klocka. Przygotowanie bata może trwać nawet kilkanaście godzin. Dobrze skręcony służył przez lata. Od kilku miesięcy trwa w lokalnych szkołach nauka wytwarzania wielu innych tradycyjnych przedmiotów z drewna – łyżek, kopaniek (prostokątnych misek), klumpi (drewnianych chodaków) i zabawek. Wykonane prace wzbogacą wystawę etnograficzną WPN w Krzywem. Pokaz był częścią programu nauki dawnych, zapomnianych już często rzemiosł pt. „Uczymy się czerpać z dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny” finansowanego przez Fundację Wspomagania Wsi.

   

   

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł