Nr 3/2006

 Z ŻYCIA PARKU   

Jesień w Leszczewie. Fot. M.Kamiński

 

Małgorzata Huszcza

  

Od lata do jesieni

 

(3) 

 

W ośrodku edukacyjnym na Słupiu - jak co roku - odbywały się zajęcia praktyczne, laboratoryjne, oglądano makrofaunę z jeziora Wigry i bezkręgowce żyjące w drewnie. Uczestnicy przyjeżdżali z różnych części Polski m. in. z Poznania i Warszawy. Prof. Jacek Rutkowski wraz z grupą geologów kontynuował badania osadów dennych Wigier oraz wód tego jeziora. Badano też pobliskie torfowiska.

  

Sekcja Teriologiczna Koła Leśników Studentów Akademii Rolniczej w Poznaniu przeprowadzała inwentaryzację nietoperzy na terenie WPN, ze szczególnym uwzględnieniem budynków, które wyznaczono do remontu - zmiany pokrycia dachowego.

  

Pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku kontynuują na terenie parku badania nad zróżnicowaniem ekologicznym trzech gatunków storczyków z rodzaju kruszczyk.

  

W sierpniu pracownicy Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie badali skorupiaki planktonowe w jeziorach Wigry i Białe Wigierskie, ze szczególnym uwzględnieniem widłonogów Potwierdzone zostało występowanie dwóch gatunków oczlików, opisanych w 1933 przez Zygmunta Koźmińskiego. Oba są zimnowodne, żyją w Północnej Europie, na Syberii i w Pół- nocnej Ameryce (Cyclops scutifer), a także w jeziorach wysokogórskich i Północnej Europie (C. abyssorum). Co do innych odnalezionych widłonogów, Eurytemora lacustris jest północnym, słodkowodnym przedstawicielem grupy słonawowodnej, inne gatunki są natomiast dość szeroko rozprzestrzenione (Eurazja: Thermo- cyclops crassus; Palearktyka: Mesocyclops leuckarti, Thermocyclops oithonoides, Eudiap- tomus gracilis).

  

Jezioro Białe Wigierskie. Fot. M.Kamiński

  

Latem w lasach parku wykonywano prace z zakresu pielęgnacji upraw, kontroli występowania brudnicy mniszki, a także wyznaczania i usuwania drzew zasiedlonych przez kornika drukarza i przy-płaszczka granatka.
9E Trwają przygotowania do jesiennego zbioru nasion. We wrześniu prowadzone są prace związane z przygotowaniem powierzchni, które będą zalesiane wiosną przyszłego roku.

  

Rozpoczęła się inwentaryzacja mrówek budujących mrowiska w postaci kopców z igliwia, gałązek i traw. Są to mrówki należące do rodzaju Formica. Znalezione gniazda zaznacza się na mapie oraz zbiera informacje które posłużą jako materiał do publikacji na temat siedlisk występowania tych owadów.

  

  

 

W lecie pod opiekę pracowników parku trafiło 17 młodych bocianów, płomykówka, grzywacz, tchórz, 3 jeżyki, jeż i inne zwierzęta. Do białostockiego ZOO przekazano 6 bocianów i płomykówkę, pozostałe, po wykurowaniu, zostały wypuszczone na wolność.

  

Wody parku, w tym jeziora Wigry, Pierty i Mulaczysko, zarybiono sumem oraz pstrągiem potokowym.

  

Uczniowie z Płociczna-Tartaku zlikwidowali dzikie wysypisko.

Fot. W.Malinowska

  

15 - 16 września w ramach akcji „Sprzątanie Świata” ok. 800 osób sprzątało szlaki turystyczne, plaże i ścieżki, usuwano dzikie wysypiska śmieci na terenie całego parku. WPN zorganizował transport do miejskiej kompostowni, gdzie odbyły się spotkania na temat segregowania odpadów, poznawano technologię przerobu śmieci oraz sposoby odzysku surowców wtórnych. Wysiłek uwieńczyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Zebrano ponad 4 tony śmieci.

14 nurków z całej Polski oraz 8 kajaków i 2 łodzie WPN sprzątało również rzekę Czarną Hańczę, na odcinku Buda Ruska - Wysoki Most.

  

18 - 23 września odbyła się VII Sztafeta Obszarów Chronionych Województwa Podlaskiego - jest to cykliczna impreza organizowana od 2000 r. z okazji obchodów Europejskiego Dnia Parków przez zarządy parków narodowych i krajobrazowych w województwie podlaskim. Celem jest upowszechnianie aktywnego wypoczynku na obszarach chronionych z poszanowaniem otaczającego środowiska. Finałowy konkurs wiedzy o obszarach chronionych i uroczyste zakończenie sztafety odbyły się w WPN.

  

Trwa kampania pt. „Świadome zakupy”. W przedsięwzięciu biorą udział m.in. uczniowie szkół z terenu gmin: Suwałki, Krasnopol, Giby, Szypliszki oraz miasta Suwałki. Jego celem jest wyrobienie pozytywnych nawyków podczas zakupów tak, by jak najmniej obciążały one nasze środowisko, a także poznanie cyklu obiegu opakowań od momentu zakupu, poprzez zbiórkę selektywną, aż do chwili, gdy zostaną powtórnie przetworzone.

  

WPN ogłasza VI edycję konkursu eko- logicznego dla gimnazjalistów pt. Zagrożone gatunki roślin grzybów i zwierząt oraz metody ich ochrony na terenach chronionych województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.” Zasady konkursu opisano na stronie internetowej parku (www.wigry.win.pl). Dodatkowych informacji udziela Wiesława Malinowska (tel. 087 5632552.

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł