STAROSTWO POWIATOWE W SUWAŁKACH

  • W sierpniu już po raz czwarty rozpoczęły się rozgrywki Powiatowej Ligi LZS w piłce nożnej o puchar Starosty Suwalskiego. Do rozgrywek zgłosiło się 7 drużyn. Rozgrywki zakończyły się 17 września na stadionie w Dowspudzie. Puchar Starosty Suwalskiego IV Powiatowej Ligi Piłki Nożnej Mężczyzn i pierwsze miejsce zdobyła drużyna LZS Grom Bakałarzewo, drugie - LZS Agros Jeleniewo, trzecie - Powiat Suwalski.
  • Delegacja Powiatu Suwalskiego ze Starostą Szczepanem Ołdakowskim, odpowiadając na zaproszenie Powiatu Müritz, wybrała się z wizytę do Niemiec. Celem wyjazdu było zapoznanie się z najnowszymi inwestycjami turystycznymi w Powiecie Müritz, których plany prezentował niemiecki starosta na seminarium nt. wpływu wartości przyrodniczych i kulturowych na rozwój regionów, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach w grudniu 2005 roku.

  

Müritzeum – muzeum poświęcone przyrodzie regionu, a przede wszystkim walorom jeziora Müritz zostanie oddane do użytku w przyszłym sezonie turystycznym.   Fot. I.Rżany

  

  • 10 września odbyły się uroczyste dożynki - Powiatowe Święto Plonów w Dowspudzie. W programie, obok części artystyczno-muzycznej, odbyły się: konkurs wieńców dożynkowych, uhonorowanie wyróżniających się rolników z terenu powiatu suwalskiego, wystawa sprzętu rolniczego i płodów rolnych, kiermasz produktów lokalnych i rękodzieła. Imprezę zakończył koncert zespołu „JUMP” z Białegostoku, laureatów Grand Prix na XI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie w 2006 r.

URZĄD GMINY NOWINKA

  • 21 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowince podsumowano warsztaty plastyczne pt. „Ginące piękno ocalić od zapomnienia”. W projekcie uczestniczyły: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Urząd Gminy w Nowince. Zwieńczeniem inicjatywy była wystawa prac dzieci i młodzieży - fotografii i obrazów wykonywanych akwarelą, upamiętniających ciekawe formy dawnego budownictwa mieszkalnego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gminnych władz samorządowych i instytucji działających na terenie gminy. Uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wystawę można oglądać przez cały wrzesień.

  

Prace dzieci z Zespołu Szkół w Nowince: Emilii Łazarskiej (z lewej) i Justyny Oleszkiewicz

  

  • Zakończono modernizację drogi gminnej Bryzgiel-Krusznik. Na prawie trzykilometrowym odcinku drogi został położony asfalt (do tej pory remontowany odcinek był zwykłą „żwirówką”), zbudowano chodnik; jezdnia wyposażona jest w system odwadniający. Wartość inwestycji to 1,293 mln zł, z czego Unia Europejska wniosła ponad 850 tys. zł, resztę budżet państwa (113 tys. zł) i gmina. Realizację przebudowy tej drogi umożliwiły środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego odcinka drogi.  Fot. M.Kamiński

  

  

URZĄD GMINY KRASNOPOL

  • 1 Zmodernizowano drogi: Kopiec-Aleksandrowo do wsi Krasne oraz Remieńkiń-Żubronajcie.
  • Trwa budowa sali sportowej w Krasnopolu.
  • Prowadzone są remonty dróg gminnych (żwirowanie i profilowanie).
  • Dokonano odbioru pracowni komputerowej w Szkole Podstawowej w Maćkowej Rudzie.
  • Trwają prace związane z budową oczyszczalni przyzagrodowych. Wykonanie dokumentacji finansuje Urząd Gminy Krasnopol. Darowizna na ten cel jest przekazywana indywidualnym inwestorom – wszystkim zainteresowanym mieszkańcom gminy.
  • Dzień 6 sierpnia był, po raz piąty, „Dniem Krasnopola”, odbywały się z tej okazji uroczystości gminno-parafialne.
  • Rozpoczęto działania związane z: budową wodociągu na odcinku Linówek-Orlinek-Jegliniec-Piotrowa Dąbrowa; karosacją samochodu STAR 200 na samochód bojowy dla OSP Krasnopol oraz zakupem nowego autobusu szkolnego.

STAROSTWO POWIATOWE  W  AUGUSTOWIE

  • 21 lipca Starostwo odwiedzili Feliks Kondracki i Tomasz Salandra, uczestnicy wyprawy „Szlakiem Stolic Europy i Skandynawii”, której celem jest przebycie rowerami górskimi trasy 14 000 km w 100 dni. Jeśli im się uda, trafią do „Księgi Rekordów Guinnesa”.
  • 23 lipca mieszkańcy Augustowszczyzny, przedstawiciele IPN oraz władze lokalne i regionalne uczciły pamięć Obławy Augustowskiej, która miała miejsce w lipcu 1945 r. W tym czasie 600 mieszkańców ówczesnych powiatów: augustowskiego, suwalskiego i północnej części powiatu sokólskiego zostało wywiezionych w nieznanym kierunku przez oddziały NKWD i Armii Czerwonej. Uroczystości odbyły się w Gibach, gdzie znajduje się symboliczny grób 600 pomordowanych Polaków.

   

   

   

Opracowanie: Małgorzata Huszcza 

   

   

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł