Nr 1/2009

 HISTORIA, TRADYCJA, KULTURA   


Muzeum Wigier z lotu ptaka (fot. H.Stojanowski)

  

Maciej Ambrosiewicz

  

 

MUZEUM WIGIER

(2) 

 

  

Zwiedzanie muzeum jest wycieczką w czasie i przestrzeni. W tym nowoczesnym obiekcie można poznać Wigry – od głębin i żyjących w nich organizmów aż po malownicze, nadwodne pejzaże. Wędrując po muzeum, oglądając liczne filmy, prezentacje multimedialne i słuchając nagrań można poznać historię tego terenu, bogactwo przyrodnicze i dziedzictwo kulturowe. Informacje znajdują się na planszach towarzyszących poszczególnym elementom wystawy (język – polski i angielski), są wyświetlane na monitorach dotykowych z prezentacjami (język – polski i angielski). Ulotki zawierające informacje opisowe można zabrać ze sobą do domu (język – polski, angielski, niemiecki i litewski).

  

Budowa Muzeum

kliknij, aby powiększyć

(fot. M.Kamiński)

  

W holu wejściowym znajduje się punkt kasowy, pełniący także funkcję punktu informacji turystycznej oraz sprzedaży wydawnictw regionalnych i pamiątek. Można tu na czas zwiedzania pozostawić swoje rzeczy w zamykanych szafkach oraz skorzystać z toalety. W holu stoi także info-kiosk z informacjami dla turystów odwiedzających Wigierski Park Narodowy.

  

Zwiedzanie rozpoczyna się od wystawy poświęconej działalności Stacji Hydrobiologicznej przed wybuchem drugiej wojny światowej. Między innymi są tu eksponowane publikacje naukowe zawierające wyniki badań pracowników stacji, w tym jej założyciela i kierownika -dr Alfreda Lityńskiego. Wiele informacji na ten temat oferuje prezentacja komputerowa, dostępna na ekranie dotykowym.

  

Po obejrzeniu tej części ekspozycji wejść można do dawnej sali laboratoryjnej, nazywanej w czasach funkcjonowania Stacji wiwarium. Odbywają się tu zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup zwiedzających. W okresie letnim będą tu prezentowane żywe rośliny wodne i wybrane bezkręgowce, a pod mikroskopem będzie można oglądać „świat w kropli wody”.

   

Wiwarium (fot. M.Kamiński)

  

  

  

  

 

   

We wnętrzu "lodowca" (fot. M.Kamiński)

  

Biegnący obok wiwarium korytarz doprowadza nas do ... wnętrza lodowca. Makieta fragmentu lodowca posiada dioramy z trójwymiarowymi zdjęciami śnieżno-lodowych pustyń, takich jakie tu były w epoce lodowcowej. Efekt potęgują odgłosy wiatru, trzask pękającego lodu, pokaz przezroczy z krajobrazami arktycznymi. To dzięki lodowcom powstały wigierskie jeziora oraz tak bogato zróżnicowany krajobraz – od sandrowych równin do wysokich wzgórz i pozostawionych w terenie głazów narzutowych. Przy „lodowcu” jest prezentowany krótki film o kształtowaniu się nadwigierskiego krajobrazu. Korzystając z monitora dotykowego poznać można także zagadnienia geologiczne oraz najdawniejszą historię terenu obecnej Suwalszczyzny.

  

Po wyjściu z „lodowej groty” widzimy „obozowisko łowców reniferów”, którzy pojawili się na Wigrami 12 tysięcy lat temu. Przy namiocie zbudowanym z drewnianego szkieletu obleczonego skórami zwierząt znajduje się makieta paleolitycznego ogniska, które można próbować bardziej rozniecić używając do tego kawałka drewna.

  

U łowców reniferów (fot. J.Adamczewski)

  

Dalsza część wystawy poświęcona jest głębinom jeziora Wigry. W przejściu odtworzona została struktura uskoku dna, z jamkami w których często przebywają miętusy i węgorze. Wchodzimy do przyciemnionej sali, której środkową cześć zajmuje „batyskaf”.

  

W „batyskafie” odbędziemy podróż w głąb jeziora. Na dwóch monitorach obejrzymy najpierw życie na powierzchni wody, później zanurzymy się, aż do ciemnych i zimnych głębin – oglądając rośliny, osady denne i ryby. Atrakcją batyskafu są wypełnione wodą bulaje, a także „peryskop”, w którym obejrzeć można wigierskie pejzaże z różnych okresów historycznych.

 

 

  

  

ciąg dalszy   

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł