Nr 1/2009

 HISTORIA, TRADYCJA, KULTURA   


Muzeum Wigier z lotu ptaka (fot. H.Stojanowski)

  

Maciej Ambrosiewicz

  

 

MUZEUM WIGIER

(3) 

 

  

W sali prezentowane są osady denne, świat zwierząt planktonowych i niektórych bez- kręgowców wodnych, dioramy z wieloma gatunkami ryb występujących w Wigrach. Zwiedzający mogą samodzielnie poszukiwać informacji, korzystając z monitorów dotykowych.

  

W "batyskafie" (fot. M.Kamiński)

  

Wychodzimy z sali poświęconej podwodnej przyrodzie Wigier i udajemy się schodami na piętro. Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z windy osobowej (pomocą służy pracownik muzeum).

  

Wśród ryb (fot. M.Kamiński)

  

W kolejnej sali pokazany został świat nad brzegami Wigier. Przy wejściu na wystawę zainstalowano dioramę z żeremiem i tamą bobrową. Pełną informację o herbowym zwierzęciu Wigierskiego Parku Narodowego, ilustrowaną zdjęciami i klipami filmowymi zawiera prezentacja multimedialna.

 

Przez środek sali prowadzi pomost, z którego można obejrzeć rozległą panoramę jeziora, a jednocześnie poznać niektóre gatunki ptaków i ich głosy. Dodatkowych informacji o ptakach dostarcza prezentacja w ekranie dotykowym.

  

Kawałek dalej możemy się zatrzymać, aby w ciągu kilku minut obejrzeć film „24 godziny nad Wigrami”, później wejść na miękkie torfowisko otaczające śródleśny zbiornik wodny, zajrzeć do dziupli starego drzewa lub obejrzeć pokaz kilkudziesięciu przezroczy ilustrujących większe i mniejsze jeziora parku.

  

  

  

 

  

Poznajemy ptaki wodne (fot. M.Kamiński)

  

Salę zamyka wielkoformatowe zdjęcie lasu nad rzeczką Samlanką, z terrarium, w którym umieszczono wycinek runa leśnego. Ten fragment ekspozycji jest szczególnie atrakcyjny zimą, gdy żywa zieleń roślin leśnych pozwala przypomnieć sobie uroki lata. Obok umieszczono ekrany dotykowe z informacjami o lasach, torfowiskach i różnorodności rzek parku. Opuszczając salę warto zatrzymać się i obejrzeć na dużym ekranie filmo rzekach oraz występujących na ich brzegach roślinach i zwierzętach.

  

Przez „bramę klasztoru” wigierskich kamedułów dochodzimy do ekspozycji przedstawiającej działalności człowieka nad Wigrami. Zobaczymy tu m.in. fragmenty starej ceramiki i model pieca do wytopu żelaza z rudy darniowej. Poruszając dźwignią miecha mamy możliwość rozżarzenia wnętrza pieca. Ekspozycji towarzyszą krótkie filmy prezentujące różne zajęcia mieszkańców nadwigierskich wsi. Ważnym uzupełnieniem tej części wystawy jest monitor dotykowy z prezentacją dotyczącą dawnych form eksploatacji zasobów przyrodniczych tych ziem.

  

Po chwili opuszczamy wystawę stałą i wchodzimy do sali wystaw czasowych (obecnie jest to wystawa „Czas mamuta” ze zbiorów Państwowego Muzeum Geologicznego w Warszawie), a później do sali projekcyjnej i korytarza w kierunku schodów prowadzących do wyjścia. W korytarzu znajduje się m.in. monitor z prezentacją historii i działalności Wigierskiego Parku Narodowego.

  

W sali projekcyjnej, mogącej pomieścić 50 osób, odbywają się pokazy filmów oraz różnorodne prelekcje i seminaria. Aktualnie jest tu prezentowana wystawa fotograficzna „Dzika Przyroda Puszczy Augustowskiej” autorstwa Romana Rogozińskiego.

  

Wigierski Park Narodowy serdecznie zaprasza do odwiedzenia Muzeum Wigier. Jego pełną ofertę, z godzinami otwarcia, cenami biletów i propozycjami zajęć edukacyjnych zamieściliśmy na parkowej stronie internetowej: www.wigry.win.pl/mw

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł