Nr 2/2009

 

TURYSTYKA, WĘDKARSTWO, REKREACJA

    

   

Jarosław Borejszo

  

Nowa infrastruktura

turystyczna

na wigierskich

szlakach

 

(2)

     

Wszystkie omawiane działania stanowią zagospodarowanie szlaków turystycznych, których mamy w parku już 245 km. Jest wśród nich 14 szlaków pieszych, 4 szlaki typowo rowerowe i 5 ścieżek edukacyjnych. Tak zwane szlaki piesze w większości są przejezdne dla rowerzystów. Jeżeli dany odcinek szlaku nadaje się dla rowerów, wtedy na drogowskazie pojawia się symbol roweru. Jeżeli nie ma takiego znaku, to oznacza, że wprawdzie można jechać dalej rowerem, ale należy spodziewać się drogi trudnej do pokonania. Na terenie WPN-u oprócz szlaków pieszych i rowerowych, znakowanych zgodnie z unormowaniami PTTK, są również zwykłe drogi gruntowe udostępnione dla ruchu turystycznego. Wszystkie doskonale nadają się dla rowerzystów, dlatego potocznie nazywane są w parku „drogami rowerowymi”. Zostały one oznakowane drogowskazami – prostokątnymi tabliczkami o wymiarach 40x20 cm. Od drogowskazów szlaku rowerowego odróżnia je to, że strzałka jest biała.

  

W minionym roku powstała nowa trasa – Szlak Papieski „Tajemnice światła”, oznakowany żółtym symbolem JP2 i żółto-zielonymi tabliczkami o wymiarach 25x10 cm. Rozpoczyna się w Ełku a kończy przy klasztorze wigierskim. Na terenie parku i jego otuliny biegnie na trasie: Buda Ruska – Maćkowa Ruda – uroczysko Węgzał – Mikołajewo – Czerwony Folwark –Wigry. Długość tego odcinka wynosi 11 km. Przeznaczony jest dla pieszych i rowerzystów.

  

  

Znakowanie szlaku "papieskiego" (fot. J. Borejszo)

  

  

Zeszły rok przyniósł też zasadniczą zmianę przebiegu żółtego szlaku pieszego Augustów –Mikaszówka. Dotyczy to 12-kilometrowego odcinka między wsiami Danowskie, Tobołowo i Sarnetki. Park wykonał ją na wniosek Nadleśnictwa Głęboki Bród, które uznało, że pierwotny przebieg koliduje z zapisami ustawy o lasach (która zakazuje wstępu do drze- wostanów nasiennych, na uprawy leśne o wysokości poniżej 4 m i w ostoje zwierzyny). Nowa trasa została uzgodniona z Nadleśnictwem i Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Suwałkach. Przyjęto założenie, że szlak wprawdzie ma status trasy pieszej, jednak służy przede wszystkim turystom rowerowym. W związku z tym zalicza się do kategorii „szlak pieszy przejezdny dla rowerzystów”. Poprowadzono go ogólnodostęp- nymi drogami o dobrej nawierzchni, głównie w otulinie i w granicach Wigierskiego Parku Narodowego.

  

  

     

Nowości związane z turystycznym udostępnieniem parku dotyczą nie tylko infrastruktury turystycznej, ale również obowiązujących przepisów. W 2009 roku sezon na udostępnionych wodach parku rozpoczął się już 1 maja i będzie trwał do 31 października. Dotychczas na wody parku można było wypłynąć od 1 czerwca. Decyzja o wydłużeniu sezonu wodniackiego o 1 miesiąc poprzedzona była analizą ruchu turystycznego oraz monitoringiem ornitofauny. W wyniku tych analiz zaistniały przesłanki do stwierdzenia, że obecność już w maju niedużej liczby jednostek pływających (przy zachowaniu pozostałych, nadal obowiązujących zasad), nie będzie miała negatywnego wpływu na lęgi i warunki bytowania ptaków. Pozostałe podstawowe zasady korzystania z wód parku nie uległy zasadniczym zmianom w porównaniu do lat ubiegłych. Jeżeli wydłużenie sezonu nie będzie miało złego wpływu na przyrodę parku, nowy termin rozpoczęcia sezonu wodniackiego będzie utrzymany.

  

Na koniec warto nieco wspomnieć o przy- szłości. Od zeszłego roku trwają prace nad projektem Rowerowego Szlaku Polski Wschodniej. Zadanie będzie zrealizowane w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007–2013. Zakłada budowę długodystansowej trasy rowerowej przecinającej 5 województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Trasa oczywiście będzie przebiegała przez teren Suwalszczyzny i Wigierskiego Parku Naro- dowego. Ostateczny jej przebieg nie został jeszcze ustalony. Ścierają się dwie koncepcje:

1. Suwałki – Krzywe – Stary Folwark – Magdalenowo – Czerwony Folwark – Mikołajewo – Maćkowa Ruda – Wysoki Most – Głęboki Bród – Sucha Rzeczka i dalej do Augustowa.

2. Suwałki – Sobolewo – Płociczno – Bryzgiel – Tobołowo – Sucha Rzeczka i dalej do Augustowa.

  

Liczę na to, że w ramach tego projektu zostanie zbudowana ścieżka rowerowa łącząca Krzywe ze Starym Folwarkiem. Z Suwałk do Krzywego można już bezpiecznie dojechać ścieżką zbudowaną przez Gminę Suwałki. O potrzebie bezpiecznego dojazdu rowerem do Starego Folwarku nie trzeba nikogo przekonywać. To w końcu największa turystyczna miejscowość nad Wigrami, w którym funkcjonuje Muzeum Wigier, i która jest dobrym punktem startu do wycieczek w głąb parku. Zdecydowanie korzystniej dla przyrody i zdrowiej dla ludzi będzie, jeżeli turyści przyjadą do Starego Folwarku na rowerach, a nie samochodami. Najlepiej byłoby, gdyby ścieżką rowerową można było dojechać do wigierskiego klasztoru. Kto wie, może i to się uda w ramach planowanej inwestycji? Prace na terenie naszego województwa koordynuje Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Do konkretnych zadań potrzebni są inwestorzy, prawdopodobnie będą to zarządcy dróg, wzdłuż których powstawać będą ścieżki. Mam nadzieję, że już niedługo na łamach naszego kwartalnika będziemy mogli zakomunikować o rozpoczęciu prac nad nowymi drogami dla rowerów.

  

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł