Nr 3/2009

 Z ŻYCIA PARKU   

Zawody w dmuchaniu baniek. Fot. J.Górecka

 

  

Joanna Adamczewska

Wojciech Misiukiewicz

  

LATO NAD WIGRAMI

 

(2) 

  

W Centrum Informacji Turystycznej pojawiły się nowe i uaktualnione wydawnictwa, takie jak: mapa WPN-u, „Praktyczny przewodnik dla odwiedzających WPN”, „Multimedialny przewodnik edukacyjny po Wigierskim Parku Narodowym”, pakiet edukacyjny „Dary Natury”. Goście odwiedzający park mogą zakupić też koszulki, torby ekologiczne, znaczki, pocztówki, nalepki oraz przewodniki, książki i albumy o regionie. Dostępny jest też w sprzedaży nowy numer czasopisma dla dzieci pt. „Wigierek”.

  

Kontynuowana jest inwentaryzacja grzybów, śluzowców i mszaków WPN-u w ramach projektu „Grzyby, śluzowce i mszaki Wigierskiego Parku Narodowego – ochrona i możliwości wykorzystania w edukacji przyrodniczej”. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych i Fundacji Grupy TP.

   

Rozpoczęto współpracę w szeroko zakrojonych badaniach jeziora Wigry, w ramach projektu: „Ochrona jeziora Wigry ze szczególnym uwzględnieniem gatunków i siedlisk objętych siecią Natura 2000”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Beneficjentem projektu jest Stowarzyszenie „Człowiek i Przy- roda”.

  

Konkurs wędkarsko - ekologiczny „na sucho”, czyli rzuty do tarczy Arenberga w pierwszym dniu zawodów.

Fot. M. Moryc

  

W dniach 15-16 sierpnia odbył się ogólnopolski konkurs ekologiczno-wędkarski „A może na ryby...”. Imprezę zapoczątkował wykład na temat połowu ryb, wygłoszony przez przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego i Wigierskiego Parku Narodowego. W konkursie wzięła udział młodzież oraz osoby dorosłe w 3 grupach wiekowych: I - od 15-18 lat; II - od 19-24 lat; III - powyżej 25 lat. Uczestnicy imprezy mogli wykazać się nie tylko wiedzą w czasie rozwiązywania testów ekologiczno-wędkarskich oraz quizów, ale również zręcznością podczas zawodów w rzucaniu ciężarkiem do tarczy Arenberga. Imprezę urozmaiciły: występ zespołu ludowego „Wigranie” oraz „Legenda o siei wigierskiej” opowiedziana gwarą przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Maćkowej Rudzie. Odwiedzający park mogli zwiedzić wylęgarnię ryb w Tartaku oraz wystawę „Historia i tradycje rybołówstwa nad Wigrami” w Czerwonym Folwarku. Podczas drugiego dnia trwania imprezy nad Wigrami odbyły się towarzyskie zawody spławikowe o największy okaz i najcięższą masę złowionych ryb. Nagrody w konkursie ufundował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  

W konkursie wędkarsko – ekologicznym wśród uczestników nie zabrakło też pań. Fot. K. Bulkowski

  

W dniach 3-6 lipca Studenckie Naukowe Koło Przyrodników przy Wszechnicy Mazurskiej w Olecku zorganizowało na terenie parku obóz naukowy. Studenci Wszechnicy inwentaryzowali wybrane grupy motyli Wigierskiego Parku Narodowego, zarówno dziennych jak i nocnych. Niektóre z zaobserwowanych gatunków, na przykład Drymonia velitaris czy Ptilodon cuculina, są rzadko spotykane na terenie kraju, a wykazano też dużą liczbę gatunków w dość krótkim czasie, co świadczy m. in. o dużym bogactwie gatunkowym fauny motyli Wigierskiego Parku Narodowego. Wyniki badań szerzej omówione są na stronie internetowej parku.

  

  

  

  

  

 

  

W lipcu i sierpniu przy stacji początkowej Wigierskiej Kolei Wąskotorowej odbywały się otwarte, plenerowe pokazy filmów pod nazwą „Zielone Kino”. To już druga edycja tej imprezy, ciesząca się coraz większym zainteresowaniem turystów i mieszkańców naszego regionu. Podczas pięciu pokazów wyświetlane były filmy przyrodnicze, ale także dokumentalne, w których główne role grali ludzie z terenu Suwalszczyzny i piękne suwalskie pejzaże. Pokazano filmy Simony Kossak, Krystiana Przysieckiego, Krystiana Matyska, Doroty Adamkiewicz i Władysława Ślesickiego. Gościem „Zielonego Kina” był Włodzimierz Łapiński, autor komentarza i bohater filmu pt. „Opowieści Puszczy Augustowskiej” oraz Wojciech Batura, który wprowadził widzów w klimat filmów Władysława Ślesickiego. Jeden z wieczorów uświetnił slajdami i opowieścią o Ameryce Południowej geolog i podróżnik dr Andrzej Osadczuk.

  

WPN przystąpił do współpracy z Narodową Fundacją Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy realizacji projektu: „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gos- podarki Wodnej.

  

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że oferta edukacyjna Wigierskiego Parku Narodowego, wśród ofert innych parków w Polsce, uzyskała najwyższą ocenę w opinii jurorów komisji konkursowej powołanej przez Polski Klub Ekologiczny. Oferty parków oceniano w ramach konkursu pt. „Ścieżki edukacyjne parków narodowych”, który ogłoszono pod koniec 2008 roku. Oferty edukacyjne parków narodowych oceniane były wieloaspektowo: od materiałów przesłanych do biura Zarządu Głównego Polskiego Klubu Ekologicznego, poprzez przegląd oficjalnych stron internetowych parków, po ocenę realizowanego programu i materiałów dydaktycznych dla nauczycieli.

  

15 sierpnia na Wigrach zorganizowano XVII Regaty o Puchar Dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego. W regatach startowało 20 jednostek z Klubu Wodnego PTTK w Suwałkach, Klubu Wodnego „Kamena”, Klubu Wodnego „Hańcza” oraz wielu miłośników żeglarstwa z całej Polski. W klasie Omega Standard najlepsza okazała się załoga Mirosława Bogdanowicza, w klasie Omega Sport załoga Marka Mórawskiego; w klasie MICRO załoga Błażeja Rakowskiego, a w klasie jachtów kabinowych załoga Romualda Sztabińskiego.

  

Zwycięska drużyna w klasie Micro. Fot. E.Perkowska

  

Przypominamy, że do końca listopada można wziąć jeszcze udział w internetowym konkursie wiedzy o parku pt. „Poznaję Wigierski Park Narodowy”. Zadania konkursowe są przygotowywane na każdy miesiąc w czterech kategoriach wiekowych – od najmłodszych uczniów klas I szkoły podstawowej aż po osoby dorosłe. Nagrody w konkursie ufundował NFOŚiGW. Zadania konkursowe i regulamin został umieszczony na stronie internetowej www.wigry.win.pl/konkurs/

  

We wrześniu kontynuowano akcję pod hasłem „Moja okolica bez dzikich wysypisk”. W tej części akcji poświęcono uwagę naszym konsumenckim wyborom w sklepie i opako- waniom produktów, które kupujemy. W cyklu prelekcji w lokalnych szkołach pod wspólnym hasłem „Zakupy bez torebek foliowych” pracownicy parku omawiali cykl obiegu opakowań, ich selektywną zbiórkę - recykling. Szkoły biorące udział w akcji otrzymały estetyczne, ekologiczne torby z logo parku.

  

2 września w Muzeum Wigier zorganizowano spotkanie ze Stanisławem Tymem, który promował swoją książkę pt. „Mamuta tu mam”. Książka S. Tyma, w której autor komentuje życie polityczno – społeczne w naszym kraju, swoim tytułem nawiązuje do wystawy czasowej prezentowanej w ostatnich miesiącach w muzeum pt. „Czas mamuta”. Po spotkaniu Pan Stanisław Tym przeprowadził licytację słomianego mamuta, który witał turystów przed wejściem do muzeum i ożywiał od stycznia do sierpnia nadwigierski pejzaż. O wynikach licytacji i losach mamuta piszemy szerzej w dalszej części kwartalnika. W bieżącym numerze znajdą też Państwo fotoreportaż ze spotkania.

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł