Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Nr 1/2010

 Z ŻYCIA PARKU   

Lód na Wigrach (fot. M. Stankiewicz)

 

  

Joanna Adamczewska

  

Oby do wiosny

 

(1) 

  

Na przełomie roku rozstrzygnięto przetarg wyłaniający wykonawców prac leśnych w poszczególnych Obwodach Ochronnych parku. Jak co roku polegać one będą między innymi na sadzeniu młodych drzew, pielęgnacji upraw leśnych i młodników, zabezpieczaniu drzewek przez zgryzaniem przez sarny, jelenie i łosie. Tereny leśne w całym parku będą też zabezpieczane przed pożarami. Istotną pozycję stanowią także cięcia zmierzające do regulacji składu gatunkowego starszych drzewostanów i wzmocnienia ich odporności na szkody od wiatru i śniegu. Zaplanowano też usuwanie drzew opanowanych przez owady i hubę korzeniową, a zagrażających stanowi zdrowotnemu lasu. Bardzo silne mrozy i obfite opady śniegu zwiastowały duże trudności z terminowym rozpoczęciem prac, gdyż po lesie trudno się było nawet poruszać. Doświadczenie Zakładów Usług Leśnych, które tychże prac się podjęły, sprawiło, że wszystkie zabiegi rozpoczęły się o czasie, choć nie obyło się bez odkopywania ciągników i ciągłego ostrzenia łańcuchów pilarek tępiących się w śniegu.

  

Lochy dzików wkrótce wydadzą na świat potomstwo, a to, czy przychówek przeżyje, zależeć będzie od kondycji matek.
(Fot. Małgorzata Januszewicz)

  

Tegoroczna zima była też wyjątkowo trudna dla zwierząt – ptaków i ssaków leśnych. Służby terenowe parku sukcesywnie wywieszały w stałych miejscach karmę dla ptaków. W tym roku za względu na silne mrozy i grubą pokrywę śnieżną podjęto decyzję o wykładaniu siana i zboża w lesie, choć zasadniczo w parkach narodowych nie prowadzi się dokarmiania zwierzyny. Mimo tego, przy drogach na terenie parku znaleziono kilka padłych dzików i sarnę. Jeden z bardzo osłabionych młodych dzików, po odbyciu kilkudniowej rekonwalescencji w ośrodku rehabilitacji zwierząt w Maćkowej Rudzie, z pierwszym dniem odwilży wrócił do swego leśnego domu.

  

  

  

  

 

     

Wyjątkowo gruba w tym roku warstwa zmarzniętego śniegu stanowiła duże utrudnienie dla roślinożernych w pobieraniu pokarmu.  (Fot. Małgorzata Januszewicz)

     

13 lutego przy siedzibie WPN-u w Krzywem prowadzona była akcja „Żarówki dla klimatu” – czyli zbiórka tzw. elektrośmieci. Za zużyty sprzęt, stosownie do jego wielkości i ciężaru, osoby oddające elektrośmieci dostawały odpowiednią ilość żarówek energooszczędnych o mocy 23 W. Akcja w WPN-ie cieszyła się niebywałym zainteresowaniem mieszkańców terenu parku i jego okolic. Tego dnia rozdano 3340 świetlówek i zebrano jednocześnie około 30 ton zużytego sprzętu. Rozdawanie żarówek ma zrekompensować emisję CO2, zgodnie z uzgodnieniami Konferencji Klimatycznej, zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska w grudniu 2008 r. w Poznaniu. Ministerstwo jest głównym organizatorem akcji na terenie całego kraju. Podobne punkty wymiany są organizowane już od jesieni 2009 roku w pozostałych parkach narodowych.

     

  

Emisję CO2 , będącą tematem Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, szacuje się na około 16 420 ton; akcja, zgodnie z założeniami Ministerstwa Środowiska, zrekompensuje tę emisję w całości.
(Fot. Jarosław Borejszo )

     

  

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł