Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Nr 2/2010

 

  

  

Joanna Adamczewska

  

DLA ROZWOJU INFRASTRUKTURY i ŚRODOWISKA

 

  

W dniach 23-25 marca, w siedzibie parku w Krzywem odbywały się warsztaty pt. „Uczymy się sztuki rzeźbienia”. W warsztatach wzięła udział młodzież gimnazjalna wraz z opiekunami z: Zespołu Szkół w Kaletniku, Zespołu Szkół w Płocicznie-Tartaku i z Zespołu Szkół w Starym Folwarku. Uczestnicy zajęć pod okiem instruktora - rzeźbiarza pana Jana Zaborowskiego wykonywali figurki Chrystusa Frasobliwego oraz kapliczki do ich umieszczenia. Poznali również właściwości drewna oraz możliwości jego wykorzystania.

  

Młodzież świetnie sobie radziła z trudną sztuką rzeźbienia w drewnie. (Fot. Elżbieta Perkowska)

  

29 marca do Muzeum Wigier w Starym Folwarku zaprosiliśmy mieszkańców wsi z terenu parku i okolic. W programie spotkania znalazły się wykłady dotyczące zagrożeń rodzimej flory obcymi gatunkami roślin, komponowania i pielęgnacji tradycyjnych ogródków wiejskich, warzyw i ziół używanych w tradycyjnej kuchni suwalskiej.

  

Tuż przed biegiem terenowym – Dzień Ziemi w WPN-ie.
(Fot. Joanna Adamczewska)

  

22 kwietnia w ramach obchodów Między- narodowego Dnia Ziemi WPN zorganizował spotkanie dla uczniów i opiekunów z lokalnych szkół, w czasie którego odbył się bieg terenowy pt. „Ścieżkami Wigierskiego Parku Narodowego”. Na trasie czekały na uczestników zadania do rozwiązania, a po zakończeniu biegu nagrody i wspólne ognisko z kiełbaskami. W czasie imprezy wręczono także nagrody zwycięskim szkołom w konkursie na zbiórkę makulatury pt. „Makulaturę zbieramy – lasy oszczędzamy”. Najwięcej makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia (394 kg na osobę) zebrała klasa II Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół w Płocicznie-Tartak i tym samym wygrała główną nagrodę – jednodniowe warsztaty przyrodnicze i obserwacje wiosennych przelotów ptaków w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wyjazd odbył się 29 kwietnia.

  

Uczniowie Zespołu Szkół w Płocicznie-Tartak na wiosennych obserwacjach ptaków w Biebrzańskim Parku Narodowym.
(Fot. Katarzyna Łukowska)

  

  

  

  

 

  

W dniu 17 maja w Muzeum Wigier w Starym Folwarku odbyło się spotkanie poświęcone rozpoczynającemu się sezonowi turystycznemu. W spotkaniu uczestniczyło około 30 przedstawicieli branży turystycznej z regionu: kwaterodawcy, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, kluby żeglarskie, organizatorzy turystyki wodnej i lądowej oraz przedstawiciele organizacji turystycznych. Pracownicy parku przedstawili aktualną ofertę turystyczną i edu- kacyjną, a o planach działań na 2010 r. w Suwalskiej Izbie Turystyczno – Rolnej mówiła Renata Zakrzewska. Przedstawiciele klubów żeglarskich i organizatorzy turystyki wodnej poruszyli kwestie oznakowania płycizn na jeziorze Wigry, wytyczenia szlaków dla żaglówek oraz pobierania opłat za cumowanie łodzi przy pomostach. Głos w sprawie udostępniania dla turystów kościoła w Wigrach zabrał też ks. Dariusz Rogiński, proboszcz wigierskiej parafii. Na zakończenie prezentację na temat ptaków występujących na terenie WPN-u i możliwości ich obserwacji przedstawił Wojciech Misiukiewicz. W czasie sesji terenowej uczestnicy poznawali zagospodarowanie turystyczne w dolinie rzeki Czarnej Hańczy.

  

Uczestnicy forum turystycznego podkreślali potrzebę organizacji kolejnych spotkań. (Fot. Małgorzata Januszewicz)

  

  

Trwa realizacja projektu „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”:

 W WPN-ie, 21 czerwca, zorganizowano warsztaty dla pracowników obsługujących grupy dzieci i młodzieży zwiedzające park, nt. aktywizujących i podnoszących atrakcyjność metod pracy z tą grupą wiekową, pt. "Edukacja poprzez zabawę".

 Ponadto pracownicy WPN-u wzięli udział w warsztatach zorganizowanych: przez Park Narodowy Ujścia Warty: „Monitoring przyrodniczy w parkach narodowych” (26-28 maja); przez Park Narodowy Bory Tucholskie: „Budowanie wizerunku parków narodowych poprzez edukację i turystykę” (9-11 czerwca) oraz w warsztatach zorganizowanych przez Karkonoski Park Narodowy: „Jak zarządzać ruchem turystycznym w parkach narodowych i na obszarach Natura 2000?” (23-25 czerwca).

Więcej o projektach na stronie: www.wigry. win.pl/inf_i_rozw/

Przypominamy, że na stronie WPN-u zamieściliśmy ankietę dotyczącą kwartalnika oraz dodatków – „Na miedzy” i „Wigierka”. Gorąco zachęcamy do jej wypełnienia. Napływające odpowiedzi, uwagi i oceny są dla nas bardzo cenne, gdyż wskazują na Państwa potrzeby i oczekiwania, przyczyniając się do doskonalenia naszych wydawnictw.

  

Wszystkie wydania kwartalnika i dodatków są dostępne on-line w witrynie internetowej parku, a od jesieni 2009 r. można za pośrednictwem naszej witryny otrzymać je także w postaci plików PDF.

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł