Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Nr 2/2010

 Z ŻYCIA PARKU   

 

 

  

Joanna Adamczewska

  

Wiosna

 

(1) 

W tym roku wiosna budziła się powoli i z wyraźnym opóźnieniem. Powracające do swoich lęgowisk ptaki, takie jak: czajki, żurawie i bociany białe, pojawiły się w zachodniej części Polski już w pierwszych dniach marca. Na Suwalszczyznę zawitały dopiero w drugiej połowie tego miesiąca. Pomimo tego, iż nasz teren, w porównaniu do innych obszarów kraju, każdego roku wita skrzydlatych wędrowców z pewnym opóźnieniem, to jednak tegoroczna długa zima sprawiła, że ptaki jeszcze dłużej zwlekały z powrotem.

 

Niespotykanie obfite majowe opady deszczu wywołały naruszenie stałego porządku w lęgach ptaków. Na skutek podtopień ucierpiały gniazda ptaków wodno-błotnych. Zalewaniu ulegały gniazda śmieszek, czajek i drobnych ptaków gniazdujących na ziemi. Na skutek długotrwałych deszczy obserwowano również straty w lęgach ptaków gniazdujących na krzewach i drzewach. Z ustaniem opadów część ptaków przystąpiła do powtórnych lęgów.

  

Temu młodemu puszczykowi udało się przetrwać trudny czas….  (Fot. Małgorzata Januszewicz)

  

14 kwietnia, nad doliną Wiatrołuży, w miejscu punktu widokowego, wybuchł pożar, który objął powierzchnię 0,38 ha. Całkowitemu zniszczeniu uległa uprawa leśna na powierzchni 0,20 ha (spłonęło 1400 młodych drzewek) i wieża widokowa. W związku z pożarem zamknięty został szlak nad Dolinę Wiatrołuży. Straty oszacowano na kwotę ponad 15 tysięcy zł. Ze wstępnych oględzin pożarzyska wynika, iż prawdopodobną przyczyną pożaru było pod- palenie. Wigierski Park Narodowy powiadomił o zdarzeniu suwalską policję, która na miejscu zabezpieczyła wszelkie ślady mogące dopro- wadzić do sprawcy pożaru.

  

Wieża widokowa w Wiatrołuży była jednym z piękniejszych punktów widokowych na terenie parku. Tylko tyle z niej pozostało… (Fot. Maciej Kamiński)

  

26 kwietnia odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego. Członkowie rady otrzymali nominacje z rąk przedstawiciela Ministra Środo- wiska na kadencję w latach 2009 – 2014. Rada na swoją przewodniczącą wybrała Panią dr Hannę Werblan-Jakubiec – członka Państwowej Rady Ochrony Przyrody, zaś jej zastępcą został Pan Tadeusz Chołko – Wójt Gminy Suwałki.

  

Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników parku na Polach Mokotowskich w Warszawie budziły zainteresowanie i młodszych, i starszych uczestników imprezy. (Fot. Stefan Mackiewicz)

  

  

  

 

Wigierski Park Narodowy po raz kolejny włączył się obchody światowego Dnia Ziemi. W parku zorganizowano z tej okazji terenowe warsztaty przyrodnicze dla uczniów z lokalnych szkół. Park uczestniczył także w ogólnopolskiej imprezie zorganizowanej na Polach Moko- towskich w Warszawie. W akcję włączyły się wszystkie 23 parki narodowe w Polsce, przygotowując stoiska i prowadząc gry edu- kacyjne. Tegorocznym obchodom przyświecało hasło: „Różnorodność w Nas, Bioróżnorodność wokół Nas”

  

  

Na wybranych szlakach turystycznych parku zamontowano termiczne czujniki, monitorujące liczbę przechodzących osób. Odczyty z czuj- ników pozwolą na dokładne określenie liczby turystów odwiedzających te miejsca w po- szczególnych dniach, tygodniach i miesiącach. Zebrane dane posłużą do określenia preferencji odwiedzania określonych miejsc i analizy potrzeb rozwoju infrastruktury turystycznej. Zakup czujników sfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niestety, odnotowaliśmy już pierwsze akty wandalizmu i próby uszkodzenia czujników w terenie.

  

  

Dzięki realizacji projektu „Modernizacja i roz- budowa infrastruktury turystycznej jako element ochrony ekosystemów Wigierskiego Parku Narodowego”, finansowanego ze środków NFOŚiGW, przed pełnią sezonu turystycznego w terenie pojawi się m.in. 17 drewnianych zadaszonych ławostołów, 47 drewnianych konstrukcji tablic informacyjnych, odbudowana zostanie drewniana kładka na ścieżce edukacyjnej „Płazy”.

  

  

Wiele niezwykle interesujących wydarzeń zorganizowało Muzeum Wigier. 21 kwietnia otwarto nową wystawę czasową „Ginące zwierzęta Europy”, która została udostępniona przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN. Obecni na otwarciu goście mogli wysłuchać wykładu Dominiki Mierzwy nt. ochrony susła morę- gowanego, a uczniowie lokalnych szkół wziąć udział w lekcjach muzealnych związanych z ekspozycją. Wystawę można oglądać do października br. 14 maja Muzeum Wigier włączyło się w ogólnopolską akcję „Noc muzeów”. Wieczór w muzeum uświetnił wykład pasjonata astronomii Pana Michała Wojewody pt. „Majowe niebo nad Wigrami”. 28 maja odbył się kolejny pokaz zdjęć podróżniczych, tym razem podróżowano na Kretę, autorem zdjęć był Marek Wrona.

  

  

Pani Dominika Mierzwa z Instytutu Zoologii PAN opowiada w MW o ginących zwierzętach Europy. (Fot. Maciej Kamiński)

  

  

  

  

  

ciąg dalszy   

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł