Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Nr 3/2010

 Z ŻYCIA PARKU   

 

 

  

LATO

 (2) 

  

 

Słoneczna pogoda i wręcz tropikalna temperatura tego lata najbardziej zachęcała przybyłych licznie na Suwalszczyznę turystów do opalania się, pływania a także leniuchowania na plażach. Jednak frekwencja w Muzeum Wigier w Starym Folwarku była równie dobra jak rok temu. Przez okres wakacyjny Muzeum odwiedziło ponad 7 tys. osób. Taka liczba odwiedzających potwierdza tylko to, jak bardzo interesującym, cennym z przyrodniczego i edukacyjnego punktu widzenia obiektem jest Muzeum Wigier.

   

Nie do pobicia była jednak frekwencja na plaży w Krzywem. Codziennie miejsce to odwiedzało 250 - 300 osób, zamykając sezon liczbą blisko 14 tysięcy gości.

  

W lipcu i sierpniu odbyło się 12 wycieczek rowerowych w ramach „Akademii Przyrody w Wigierskim Parku Narodowym”. Przewodnicy WPN-u prowadzili uczestników najpiękniejszymi trasami Wigierskiego Parku Narodowego i otuliny. Wycieczki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów, jak i miejscowej ludności. Wzięło w nich udział blisko 300 osób, w tym dzieci z obszarów objętych powodzią, dzieci z Fundacji „Dziewczynka z zapałkami”, dzieci z kolonii wypoczynkowych z parafii św. Szczepana w Suwałkach, dzieci ze stowarzyszenia rodzin i przyjaciół dzieci i młodzieży z wadą słuchu „Usłyszeć świat”, uczestnicy obozów naukowych, rodziny z dziećmi, obcokrajowcy. Niektóre spotkania poprzedzone były prelekcjami suwalskich policjantów na temat bezpieczeństwa na szlakach turystycznych. Atrakcyjne nagrody dla uczestników wycieczek rowerowych ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ze względu na duże zainteresowanie wycieczki rowerowe z przewodnikami w latach następnych będą kontynuowane.

   

Rowerem po szlakach WPN-u.

Fot. Barbara Perkowska

   

Latem 2010 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego prowadzili dyżury na wodzie, które miały na celu zarówno kontrolę posiadania przez płynących szlakami wodnymi WPN-u kart wstępu, jak i oszacowanie liczby kajakarzy pływających po jeziorze Wigry. Z zebranych informacji wiemy, że średnio dziennie pływało kajakami około 120 osób, największa liczba przepływających w ciągu jednego dnia to około 300 osób. Łączna liczba kajakarzy na szlakach WPN-u wyniosła blisko 11 tysięcy. Pozytywną wiadomością jest to, że większość kajakarzy (65%) posiadała karty wstępu. Dziękujemy! Pieniądze z kart wstępu park wykorzystuje na utrzymanie i rozwój infrastruktury turystycznej.

   

Centrum Informacji Turystycznej WPN-u uzyskało wysoką ocenę w ramach ogólnopolskiej certyfikacji informacji turystycznej prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną oraz Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną. Celem certyfikacji jest zapewnienie wysokiej jakości obsługi turystów przed jednostki informacji turystycznej i stworzenie krajowej sieci standaryzowanych jednostek informacji turystycznej współpracujących na poziomie lokalnym, regionalnym oraz krajowym.. Uzyskana przez nas trzecia kategoria (***) ważna jest przez rok, o kolejną gwiazdkę postaramy się w następnym roku!

   

Sieć ścieżek edukacyjnych Wigierskiego Parku Narodowego znalazła się wśród dziesięciu najlepszych produktów turystycznych województwa podlaskiego 2010 roku. Z listy tej trzy propozycje będą ubiegały się o certyfikat w etapie ogólnopolskim konkursu "Najlepszy produkt turystyczny 2010 - Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej". Jest to już VIII edycja konkursu organizowanego przez POT. Cieszymy się, że pomimo sporej konkurencji ze strony innych obiektów turystycznych w etapie regionalnym konkursu, nasza propozycja została tak dobrze oceniona.

   

W dniach w 8-9 lipca w Janaslavas na Litwie – region Lazdijai, pracownicy parku brali udział w międzynarodowej konferencji „Ekoturystyka – to turystyka w kontekście zrównoważonego rozwoju”. Podczas konferencji została zaprezentowana oferta turystyczno-edukacyjna Wigierskiego Parku Narodowego, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem litewskich biur podróży i centrów informacji turystycznej.

   

W sierpniu rozpoczęła się realizacja przedsięwzięcia w rejonie Zatoki Słupiańskiej jeziora Wigry pod nazwą: „Renaturyzacja lasu przekształconego antropogenicznie na siedlisku Serratulo-Pinetum i Peucedano-Pinetum” finansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W pierwszym etapie prac usunięto obce rośliny inwazyjne, które zostały sprowadzone w czasie funkcjonowania w tym miejscu ośrodków wypoczynkowych. Rośliny inwazyjne rozrastają się bardzo szybko i stanowią zagrożenie dla rodzimych ekosystemów. Z tego też powodu są sukcesywnie usuwane na całym terenie Wigierskiego Parku Narodowego. W ramach projektu istniejącą piwniczkę ziemną przystosowano na schronienie dla nietoperzy. Rozpoczęto także prace rozbiórkowe pozostałości po innych obiektach budowlanych rozrzuconych w całym rejonie Zatoki Słupiańskiej oraz wywożenie gruzu. Prace zostaną zakończone w tym roku.

  

Piwniczka przystosowana na schronienie dla nietoperzy.

Fot. Elżbieta Perkowska

   

W celu ochrony krajobrazu i strefy brzegowej jeziora Wigry , WPN wykupił w lipcu br. we wsi Maćkowa Ruda grunty o powierzchni 10,83 ha oraz w sierpniu grunty w Rosochatym Rogu o pow. 10,58 ha, realizując, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, przysługujące parkowi prawo pierwokupu.

   

W III kwartale kontynuowano realizację projektu „Ochrona jeziora Wigry ze szczególnym uwzględnieniem gatunków i siedlisk objętych siecią Natura 2000”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW. Wykonano na jeziorze ostatnie profile echosondaży, które pozwolą m.in. na opracowanie nowej mapy batymetrycznej Wigier.

   

Kontynuowane były również prace dotyczące inwentaryzacji mszaków i śluzowców. Wykryto na terenie parku wiele nowych stanowisk rzadkich gatunków tych organizmów, a nawet nowe gatunki dla tego obszaru. Pracownia Naukowo-Edukacyjna WPN-u prowadziła dalsze badania rzek parku, określając podstawowe parametry morfologiczne koryta rzek i właściwości fizykochemiczne wody. Przez cały czas realizowane były programy pomiarowe, funkcjonujące w ramach Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego. Prowadzono m.in. badania fauny epigeicznej, chemizmu wód Czarnej Hańczy, poziomu lustra wód podziemnych oraz obserwacje meteorologiczne.

   

  

  

  

 

   

Tegoroczny sezon odlotów ptaków jest rozciągnięty w czasie. Wyjątkowo dużo bocianów białych pozostało jeszcze na naszych polach do końca sierpnia. I choć rokrocznie napływają do parku pojedyncze zgłoszenia o opóźniających swoje odloty ptakach, to rok bieżący charakteryzuje się szczególnie dużą ilością takich sytuacji.

   

W dniach 25-27 sierpnia pracownicy WPN-u wzięli udział w Grodnie (Białoruś) w seminarium kończącym projekt „Nieznana Europa – rozwój infrastruktury turystycznej pogranicza białorusko-polskiego w obszarze Kanału Augustowskiego i Niemna”. Uczestnicy seminarium zapoznali się z efektami tego trwającego blisko 2 lata przedsięwzięcia. W jego ramach między innymi zaprojektowano i oznakowano szlaki rowerowe, piesze i kajakowe w rejonie Kanału Augustowskiego po stronie białoruskiej, został też wydany przewodnik „Poniemenie i Suwalszczyzna” oraz mapa turystyczna „Grodzieńszczyzna i Suwalszczyzna”. Drugi dzień pobytu na Białorusi poświęcono na bezpośrednie zapoznanie się z powstałą w terenie infrastrukturą.

   

W dniach 17-18 lipca, na zaproszenie Dzukijskiego Parku Narodowego z Litwy, delegacja WPN-u wraz z zespołem ludowym „Ruczaj” z Maćkowej Rudy brała udział w festiwalu folklorystycznym „W sobotni wieczór”. Przejazd uczestnikom zapewnił Urząd Gminy Krasnopol. Wizyta pozwoliła na zacieśnienie kontaktów z litewskimi przyjaciółmi, poznanie Dzukijskiego Parku Narodowego i litewskiego folkloru. Występ naszego zespołu został bardzo dobrze przyjęty. Zobacz fotoreportaż

   

Kapituła Konkursu o Nagrodę im. Alfreda Lityńskiego przyznała tegoroczną nagrodę Bogusławowi Kowalskiemu - działaczowi harcerskiemu, twórcy i kierownikowi terenowej bazy edukacji ekologicznej w harcerskim ośrodku „Perkoz” nad jeziorem Pluszne, organizatorowi sieci ośrodków edukacji ekologicznej i inicjatorowi wielu działań proekologicznych. Przekazanie nagrody miało miejsce w dniu 16 września w Muzeum Wigier w Starym Folwarku.

   

Laureat nagrody im. Alfreda Lityńskiego – Bogusław Kowalski. Fot. Małgorzata Januszewicz

   

Wigierski Park Narodowy wydał płytę pod tytułem „Wirtualne Muzeum Wigier”, na której znajdują się prezentacje multimedialne, filmy, fotografie ukazujące walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe obszaru parku oraz pokazana jest działalność parku. Płytę można nabyć w siedzibie dyrekcji WPN-u w Krzywem, w Muzeum Wigier w Starym Folwarku oraz drogą korespondencyjną, po złożeniu zamówienia.

   

Dwóch wieloletnich i zasłużonych pracowników Wigierskiego Parku Narodowego - komendant Straży Parku Antoni Ignatowicz oraz starszy strażnik Zdzisław Huszcza odeszło w bieżącym roku na emeryturę. Nowym komendantem Straży Parku został Karol Korsakowski, obowiązki Zdzisława Huszczy przejął Marek Barszczewski.

   

W dniach 27-28 lipca w siedzibie Dyrekcji Biebrzańskiego Parku Narodowego odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Sytuację parków narodowych województwa podlaskiego referował na forum dyrektor WPN-u Jacek Łoziński.

   

W dniu 21 sierpnia 2010 roku, w Bie- brzańskim Parku Narodowym, na Bagnie Ławki w pobliżu wieży widokowej przy Carskiej Drodze, odbyły się V Mistrzostwa Europy oraz IX Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody. Wigierski Park Narodowy reprezentowali Zdzisław Zaborowski oraz Jerzy Bogdanowicz, którzy wzięli udział w konkurencji drużyn 2-osobowych o tytuł drużynowego mistrza Europy. W konkurencji dla specjalistów wystartowało łącznie 20 dwuosobowych drużyn w tym: gminy biebrzańskie, polskie parki narodowe: Białowieski PN, Biebrzański PN (2 drużyny), PN Gór Stołowych, Tatrzański PN (2 drużyny), Wigierski PN, parki zagraniczne: Zapowiednik Sporovski z Białorusi (2 drużyny), Štátne Lesy Tatranského Národného Parku (Słowacja), reprezentacje zagraniczne - zespół z Belgii i reprezentacje Polski : JW. Osowiec-Twierdza, Gmina Dopiewo, Powiat Grajewski, gmina Krypno. Mistrzem Europy w roku 2010 został Popławski Eugeniusz (Peńskie gmina Krypno), uzyskując czas 4,09 min. Najlepszą drużyną V Mistrzostw Europy, IX Mistrzostw Polski zostali Mocarski Sebastian i Mocarski Bogdan (gmina Trzcianne) z wynikiem 09,36 min.

   

Drugie już w tym roku posiedzenie Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego, które odbyło się 10 września, poświęcone było przede wszystkim dyskusji nad planem zadań ochronnych na rok 2011. Swój głos w dyskusji w tej sprawie zabrali również przedstawiciele organizacji pozarządowej – Klubu Przyrodników, zamieszczając liczne pytania i sugestie w piśmie skierowanym do dyrektora WPN-u. Po dokonaniu drobnych korekt plan został zaakceptowany.

   

Wigierski Park Narodowy zakupił we wrześniu łódź z częściowo przeszklonym dnem. Łódź jest elementem projektu „Poznaj podwodny świat wigierskich wód - wodne ścieżki edukacyjne”. Z pokładu łodzi będzie można podglądać podwodny świat jeziora Wigry. Pierwsze zajęcia na łodzi przewidziane są na wiosnę przyszłego roku. Łódź będzie nosiła nazwę Leptodora II. Nazwę Leptodora nosiła przedwojenna motorówka służąca pracownikom Stacji Hydrobiologicznej w Starym Folwarku do badań naukowych na Wigrach. Łódź została zakupiona ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

   

Bulaje w pokładzie łodzi pozwalają podglądać wodny świat podczas rejsu. Fot. Małgorzata Januszewicz

   

   

  

  

  

  

  

  

Materiały przygotowali: Maciej Ambrosiewicz, Jarosław Borejszo, Marta Dobreńczyk, Anna Krzysztofiak, Lech Krzysztofiak, Katarzyna Łukowska, Jacek Łoziński, Wojciech Misiukiewicz, Barbara Perkowska, Elżbieta Perkowska, Zdzisław Zaborowski

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł