Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

Nr 4/2010

 

TURYSTYKA, WĘDKARSTWO, REKREACJA

   

   

Elżbieta Perkowska

  

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

POGRANICZA

POLSKO-LITEWSKIEGO

  

(2 z 2)

  

Birštonas (Birsztany) to jedno z czterech miast uzdrowiskowych Litwy. Trzy pozostałe to Druskienniki, Pałanga i Neringa. Birsztany są malowniczo położone w zakolu Niemna na jego prawym brzegu. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z czternastowiecznych. kronik krzyżackich. Było tu grodzisko zwane „Górą Witolda”, na którym stał gród litewski otoczony głęboką fosą. Bywał tu na polowaniach Witold, Kazimierz Jagiellończyk i jego synowie Jan Olbracht i św. Kazimierz. Birsztany były miastem już na początku XVI w. Kurortem zostały w XIX w., kiedy wybudowano ujęcie wody mineralnej i odkryto pokłady borowiny. W 1930 roku, w pięćsetną rocznicę śmierci Witolda, tutejszą, bogatą m.in. w potas i magnez wodę mineralną nazwano „Vytautas” („Witold”).

  

Sanatorium Tulipan w Birsztanach. Fot. Elżbieta Perkowska

  

W Birsztanach działają dwa sanatoria. Na szczególną uwagę zasługuje sanatorium „Tulpės” (Tulipan), mieszczące się w zabytkowym budynku, które swoją działalność rozpoczęło w 1927 roku pod godłem „Czerwonego Krzyża” oraz w budynku zbudowanym w 2003 roku. Sanatorium posiada nowoczesną i dobrze wyposażoną bazę zabiegową. Goście mogą korzystać z kuracji borowinowych, leczenia wodą mineralną, produktami morskimi, masażu i terapii fizycznej. W lecznicy działa basen z wodą mineralną i masażem wodnym, wodospadem i łaźnią turecką.

  

Pomnik księcia Witolda  w Birsztanach.

Fot. Elżbieta Perkowska

  

Tutejszej wody mineralnej „Vytautas” można napić się w ujęciu wody, które znajduje się w parku Witolda. Do wybudowania elektrowni wodnej w Kownie w 1959 r. źródłem wody „Vytautas” była niewielka rzeźba wieloryba, z którego paszczy wyciekała woda mineralna. Po podniesieniu się poziomu wód Niemna, rzeźba, która stała się symbolem kurortu, zniknęła pod wodą. Ma swoje odzwierciedlenie w herbie miasta, na błękitnym tle przedstawiono fantastyczną złotą rybę - wieloryba ze srebrnymi zębami, tryskającą srebrną wodą.

  

Grodzisko Punie (Punia) położone jest u ujścia rzeczki Punele do Niemna, na terenie Parku Regionalnego Zakola Niemna. Jest jednym z największych na Litwie. Legenda głosi, że na tym grodzisku stał gród księcia Margirisa (Margiera), nazywany Pilėnai. W 1336 roku odbyła się tu słynna bitwa z Krzyżakami, podczas której obrońcy grodu i schronieni w nim mieszkańcy, których było około 4 tysięcy, uznali, że lepiej dla nich będzie zginąć w płomieniach, niż pójść w niewolę. W XV w. wybudowano tu zamek, który został zniszczony w czasie wojen szwedzkich. Dziś stoi tu krzyż. Ze szczytu grodziska rozciąga się piękny widok na Niemen oraz Punios Šilas (Puński Bór) znany z leśnych uli i bogactwa zwierzyny.

  

Grodzisko Punia nad Niemnem. Fot. Elżbieta Perkowska

  

  

Miasto Veisiejai (Wiejsieje) jest położone na brzegu jeziora Ančia (Hańcza), w otoczeniu lasów. Okolica jest bardzo urokliwa, nazywana litewską Szwajcarią. W XVI w. najpierw powstał tu dwór królewski i pierwszy kościół, a następnie założono miasto. W XVII w. Michał Józef Massalski, hetman litewski zbudował tu pałac, spalony w czasie I wojny światowej i potem rozebrany. Pozostał 10-hektarowy park o XVIII w. założeniu nad jeziorem Hańcza. W latach 1885-1887 mieszkał tu twórca języka esperanto, urodzony w Białymstoku Ludwik Zamenhof (1859-1917). Studiował tu i pisał w utworzonym przez siebie języku. Uczczono go, ustawiając w parku popiersie i nadając jednej z ulic jego imię. W parku nad jeziorem znajduje się jedyna na Litwie świecąca i grająca fontanna.

  

Rzeźba św. Jerzego w kościele w Wiejsiejach.

Fot. Elżbieta Perkowska

  

Centrum miasta to XIX-wieczny układ urbanistyczny. Obecny kościół św. Jerzego późnobarokowo - klasycystyczny pochodzi z 1817 r. Ma 32 m wysokości. Wewnątrz znajdują się krypty fundatorów Ogińskich i imponująca kolekcja rzeźb drewnianych św. Jerzego, wykonanych przez lokalnych twórców. W parku miejskim są ustawione rzeźby z drewna. Jedna z nich przedstawia rybę, która połyka rybaka, a dwóch innych próbuje ją wyciągnąć. Legenda głosi, że na 10 mieszkańców Wiejsiejów 11 jest rybakami. Stąd dla wyrównania rachunków jednego rybaka połyka ryba.

  

Drewniana rzeźba ryby połykającej rybaka w parku miejskim w Wiejsiejach. Fot. Elżbieta Perkowska

  

W herbie Wiejsiejów widnieje flaga św. Jerzego - patrona kościoła oraz trzy kaczki. Kaczka po litewsku to Antis, od którego to określenia pochodzi nazwa jeziora Ančia.

  

   To tylko wybrane miejsca z licznych miejsc wartych odwiedzenia na litewskiej Suwalszczyźnie. Mam nadzieję, że nabrali Państwo ochoty na turystyczny wypad.

  

Szerokiej drogi!

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł