Proszę chwilę zaczekać, ładuję stronę ...

  

Nr 4/2011

   

Z życia WPN-u

Dla rozwoju infrastruktury i środowiska

Zima w jeziorach

Fotoreportaż

Puszcza Augustowska
i jej nazewnictwo
w przeszłości

Miejsca pamięci (2)

Małe jest piękne

Wiadomości lokalne

Rozmaitości

Redakcja

ANKIETA ! 

Początek numeru

  Strona główna

Nr 4/2011

 Z ŻYCIA PARKU   

 

    

  

ZMIANY, ZMIANY ...

  

 (2 z 2) 

  

  

W dniach 7-8 października Wigierski Park Narodowy uczestniczył w I Międzynarodowych Targach Turystycznych „Expo Sejny 2011”. Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Ziemia sejneńska”. WPN promował walory przyrodnicze i kulturowe parku, zaprezentował ofertę turystyczno-edukacyjną i zagospodarowanie turystyczne. Udział w targach był interesującą formą promocji parku, a z bielikiem i bobrem sfotografował się chyba każdy, kto odwiedził nasze stoisko.

  

Jesień to wydawałoby się spokojniejszy czas w turystyce. Jednak pracownicy zespołu ds. udostępniania parku mieli dużo pracy. Dokonali przeglądu szlaków turystycznych, stanu tablic informacyjnych, tabliczek kierunkowych, kładek, parkingów. Stwierdzono, że zniszczenia w 2011 roku były niewielkie. Część tabliczek uległa naturalnemu zużyciu i zostanie wymieniona na nowe w 2012 roku w ramach realizacji projektu modernizacji i rozbudowy infrastruktury turystycznej, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  


Tabliczki informacyjne i kierunkowe to ważny element infrastruktury turystycznej. Fot. Adam Januszewicz

  

Dane z odczytu 3 liczników mierzących ruch turystyczny w wybranych punktach parku, pokazują, iż zainteresowanie szlakami turystycznymi i ścieżkami edukacyjnymi w parku jest duże, np. ze szlaku zielonego „Wokół Wigier” skorzystało 10.000 osób, ścieżkę „Suchary” odwiedziło 16.000 osób a szlak „Eksploatacja dóbr puszczańskich” - ponad 20 000 osób. Największy ruch turystyczny miał miejsce w miesiącach czerwiec-sierpień, zwłaszcza w soboty i niedziele.

  

W sierpniu został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejny wniosek o dofinansowanie projektu pt. „Modernizacja i rozbudowa infrastruktury turystycznej jako element ograniczający antropopresję na obszarze WPN – etap II”. Podpisanie umowy nastąpi na początku grudnia. W ramach tego projektu przewidziano m.in. budowę nowej kładki na szlaku zielonym w O.O. Mikołajewo, odbudowę punktu widokowego na Jeziorze Długim, naprawę wież widokowych w Gawrych Rudzie i Kruszniku, budowę nowych ławostołów, szlabanów, ogrodzeń, remont bram wjazdowych do parku oraz kładki w Cimochowiźnie.

  

20 października w Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku gościliśmy Pana Marka Freudenreicha z jego najbliższą rodziną. Pan Freudenreich - wybitny grafik, profesor Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Linzu (Austria), obecnie emeryt mieszkający w Wigrańcach – jest autorem znaku graficznego Muzeum Wigier i konsultantem scenariusza wystaw naszego muzeum.

  


Profesor Marek Freudenreich złożył podpis na oryginale logo Muzeum Wigier swojego autorstwa.
Fot. Wiesława Malinowska

  

  

  

  

     


Stoisko parku na targach w Sejnach.
Fot. Leszek Przeborowski

  

21 października swoje wrażenia i zdjęcia z wyprawy do Indii przedstawiał pan Piotr Łukowski. Spotkanie w Muzeum Wigier spotkało się z dużym zainteresowaniem. Temat „Przez Indie z plecakiem” przyciągnął wiele osób, które marzą o podróży do Indii, jak również te, które już tam były. Można było obejrzeć ciekawe zdjęcia obrazujące kulturę, klimat panujący na przeludnionych ulicach dużych miast Indii, jak też egzotyczne krajobrazy. Osoby wybierające się na daleką wyprawę miały możliwość zapoznania się z cennymi wskazówkami praktycznymi. Pokazowi towarzyszyła miniwystawa z wyrobami indyjskimi, akcesoriami niezbędnymi podczas wyprawy, a także można było spróbować typowego indyjskiego „czaju”.

  

27 października Muzeum Wigier gościło 27 osobową delegację z Samorządu Mariampol i Rejonu Wileńskiego z Litwy w ramach prowadzonego przez gminę Suwałki projektu partnerskiego „Tradycja łączy pokolenia”.

  

Z końcem października zamknięty został sezon turystyki wodnej, a tym samym rejsy po wodnych ścieżkach edukacyjnych jeziora Wigry. Pożegnaliśmy „Leptodorę II” do przyszłorocznego sezonu letniego. Z wodnych ścieżek edukacyjnych na pokładzie „Leptodory” skorzystało około 3000 osób.

  

18 listopada odbył się pokaz slajdów pn. „Zimniej już nie można – Antarktyda”. Swoje przeżycia z 40 miesięcznego pobytu na południowym biegunie przedstawił Tomasz Janecki. Miejsce człowiekowi nieprzyjazne, okazało się w ujęciu prelegenta bardzo niezwykłe. Zdjęcia z Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego - warchipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego i tematyka badań prelegenta zaciekawiły dużą liczbę osób przybyłych na spotkanie. Prezentacja pokazała, jak różnorodny i kolorowy okazał się świat podwodny Zatoki Admiralicji. Można było zobaczyć makroglony o imponujących rozmiarach, kształtach i kolorach; bogactwo drobnych organizmów roślinnych unoszących się w toni zimnej i słonej wody czy też zwierzęta żyjące na morskim dnie, jak: kolonie gąbek, ukwiały, korale, rozgwiazdy, jeżowce i inne dziwne stwory. Ponadto było to miejsce niezwykłe ze względu na gniazdowanie pingwinów, które można było swobodnie filmować z odległości kilku metrów.

  

W minionym kwartale Pracownia Naukowo-Edukacyjna prowadziła programy pomiarowe zintegrowanego monitoringu środowiska przyrodniczego, dotyczące m.in. chemizmu i stanów wód powierzchniowych, chemizmu wód opadowych, meteorologii, zanieczyszczenia powietrza i zdrowotności drzewostanów. Kontynuowane były również badania dotyczące wszystkich rzek parku (prowadzone były badania biologiczne i chemiczne wód) oraz inwentaryzacja mszaków. Za bardzo wartościowe należy uznać stwierdzenia nowych stanowisk rzadkich gatunków efemerycznych wątrobowców: Fossombronia wondraczekii (czarostka Wondraczekiego), Riccardia multifida (lśniątka pierzastodzielna) i Blasia pusilla (otruszyn drobny). Ponadto, potwierdzono występowanie gatunku glewika Phaeoceros carolinianus (glewiczek karoliński) na dwóch stanowiskach, z czego jedno jest nowym dla parku.

  

W listopadzie pracownicy parku odławiali sielawę i przeprowadzali sztuczne tarło tego gatunku (zob. fotoreportaż). Zapłodniona ikra została umieszczona w aparatach inkubacyjnych w parkowej wylęgarni ryb w Tartaku, gdzie do wiosny będzie następował rozwój zarodków. Wyhodowany wylęg zostanie wykorzystany do zarybień jezior parku i innych zbiorników wodnych Suwalszczyzny. Po zakończeniu akcji pozyskiwania ikry sielawy, podjęto próby odłowienia siei, która tarło odbywa w Wigrach na przełomie listopada i grudnia. Do chwili oddania numeru do druku złowiono tylko kilka tarlaków, a więc szansa na wyhodowanie materiału zarybieniowego tej coraz rzadszej ryby jest w tym roku niewielka.

  

  

  

Materiały przygotowali: Lech Krzysztofiak, Katarzyna Łukowska, Aleksandra Mackiewicz, Wiesława Malinowska, Barbara Perkowska

  

  

  

  

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł