Anna Krzysztofiak
Rozmaitości

   

W roku bieżącym z zadowoleniem stwierdziliśmy, że gniazdujące na terenie WPN bieliki po raz kolejny odchowały parę młodych. Kilka lat temu ptaki te po długiej przerwie powróciły nad Wigry i znalazły tu sprzyjające warunki do życia i lęgów.

  

Bielik Haliaeetus albicilla jest jednym z największych ptaków Polski, samica może osiągać ponad 6 kg wagi i 2,5 m rozpiętości skrzydeł, samiec jest od niej nieco mniejszy. 

  

Każda para bielików obejmuje w posiadanie pewien rewir, w którego centrum znajduje się jedno lub kilka gniazd, służących bielikom nie tylko do wychowu młodych, ale również jako sypialnia i jadalnia. Ponieważ gniazdo osiąga wagę 600 kg (2,5 m średnicy i 3-5 m wysokości) bieliki muszą znaleźć odpowiednio potężne drzewo, aby ten ciężar uniosło. Najczęściej są to sosny, rzadziej dęby lub olchy, w wieku około 130 lat. Gniazda bielików znajdują się pod specjalną ochroną; zabrania się zbliżania do nich na odległość mniejszą niż 200 m w okresie całego roku, natomiast w okresie od 1 lutego do 31 sierpnia promień strefy ochronnej wzrasta do 500 m. Niepokojenie ptaków może spowodować porzucenie lęgu lub zrabowanie jaj przez kruki, czy kuny podczas nieobecności wypłoszonej samicy. W zniesieniu są zazwyczaj 2-3 jaja. Ponieważ jaja składane są w odstępach 2-3 dniowych pomiędzy młodymi istnieje różnica wieku nawet ponad jednego tygodnia. U innych ptaków drapieżnych młodsze, słabsze pisklęta są często zabijane i zjadane. Zjawisko to występuje u bielików stosunkowo rzadko, często odchowywane są oba bliźnięta, znane są też przypadki udanych lęgów trojaczków, a raz nawet czworaczków. Wysiaduje głównie samica. Pisklęta wykluwają się po około 38 dniach i ważą na początku 80-100 g. W ciągu pięciu tygodni pisklę pożera ponad 12 kg mięsa, osiągając wagę około 4 kg. Młode pokryte są gęstym, białym puchem, który z czasem ciemnieje. Brązowe pióra pojawiają się w 4-8 tygodniu. Pisklęta przebywają w gnieździe 10 tygodni, jednak po wylocie nadal są uzależnione od rodziców. Rodzice nie karmią ich jednak bezpośrednio, ale pozostawiają pokarm na gnieździe jeszcze przez 5-6 tygodni.

   

Bieliki polują głównie na ptactwo wodne (np. łyski, perkozy, kaczki, gęsi), ryby i zające, prócz tego chętnie zjadają padlinę. Dorosłe ptaki nie mają wrogów naturalnych, młode natomiast padają ofiarą kruków.

   

spis treści   następny artykuł