Nr 2/2002

TURYSTYKA, WĘDKARSTWO, REKREACJA

   

Michał Osewski 

      

Przewodnik wędkarski

 

 

Zaczyna się lato, a to oznacza, iż sezon wędkarski ruszył pełną parą. Chciałbym więc przybliżyć Szanownym Czytelnikom wody Parku, w których można wędkować i zaprosić na letni wypoczynek z wędką. Wybierając się nad tutejsze jeziora i rzeki naprawdę warto zabrać ze sobą wędkarski ekwipunek. Czy to żeglując, czy płynąc kajakiem, czy nawet tylko wypoczywając nad brzegami jezior i rzek można wygospo- darować trochę czasu i zarzucić wędkę. Parkowe łowiska potrafią bardzo mile zaskoczyć, a przechytrzenie taaaaakiej ryby nie będzie trudne. 

  

Zanim jednak zarzucimy wędkę postarajmy się o licencję wędkarską. Z tym nie będziemy mieli żadnych problemów, gdyż można to zrobić w prawie wszystkich suwalskich sklepach wędkarskich. Przy okazji kupimy np. przynęty oraz brakujące akcesoria. W licencję zaopatrzyć się można także w siedzibie WPN-u w Krzywem, u administratorów parkowych pól namiotowych oraz leśniczówkach. W tych ostatnich można także znaleźć nocleg, wynająć łódź oraz zapytać co i gdzie bierze. Coraz większa jest również liczba współpracujących z WPN-em gospodarstw agroturystycznych. W większości z nich można kupić licencję na wędkowanie.

  

Wędkarze mają na terenie WPN-u do dyspozycji prawie 2600 ha. wód, w tym 7 jezior (Wigry, Pierty, Leszczewek, Omułówek, Mula- czysko, Czarne k. Bryzgla, Czarne k. Gawrych Rudy) oraz fragmenty rzeki Czar na Hańcza. Wszystkie jeziora, z wyjątkiem Mulaczyska, są ze sobą połączone. Pomimo tego występuje w nich zróżnicowany rybostan. Zbiorniki mają różną wielkość - od ogromnych Wigier po kilku- hektarowe jeziorka (Czarne k. Bryzgla, Czarne k. Gawrych Rudy) stwarzające bardziej kameralny klimat podczas łowienia oraz dające możliwość szybszego poznania łowiska. 

  

Na Zatoce Zadworze jeziora Wigry (fot.M.Kamiński)

  

Dokąd się udać, gdzie zarzucić wędkę ? Może na Wigry. To dziesiąte pod względem powierzchni jezioro w Polsce zajmuje prawie 2200 ha lustra wody i ciągnie się na przestrzeni prawie 18 km przy szerokości przekraczającej miejscami 3,5 km. Pod tak rozległą taflą wody czai się niejeden okaz szczupaka, okonia, leszcza, płoci, lina oraz wielu innych, spośród 28 gatunków ryb. Jezioro to licznie zasiedla ukleja i inne ryby spokojnego żeru. Dzięki temu wigierskie ,,gar- busy" oraz szczupaki, mając suto zastawiony stół, przyrastają wyjątkowo szybko. Leszcze oraz płocie też mają się całkiem dobrze. Łowiska wigierskie są bardzo zróżnicowane. Wpływają na to: urozmaicona linia brzegowa z wieloma mniejszymi i większymi zatokami, występowanie wysp i półwyspów, silnie pofałdowane dno z licznymi głębiami, górkami podwodnymi, stromymi uskokami i płyciznami, rozległe skupienia roślinności wodnej - zarówno wynu- rzonej jak i tworzącej podwodne łąki.

   

Penetrując Wigry możemy wpłynąć na 3 inne udostępnione do wędkowania jeziora. W części północnej, naprzeciwko Półwyspu Klasztornego, zlokalizowany jest przesmyk na jez. Leszczewek. Jeśli chcemy złowić okazałego karasia lub lina to w tym jeziorze mamy spore szanse. Dwa mniejsze jeziorka o takiej samej nazwie (Czarne) znajdują się w południowej części Wigier, jedno w okolicach Bryzgla, a drugie w okolicach Gawrych Rudy. Z ryb "wędkarskich" w zasadzie możemy liczyć na te same gatunki co w Wigrach, czyli leszcza, płoć, okonia, wzdręgę, lina, szczupaka.

   

Za bazę wypadową do wypraw na wigierskie łowiska mogą służyć leśniczówki WPN-u w Mikołajewie i Leszczewku (północna część Wigier) oraz w Bryzglu (część południowa), a także liczne kwatery prywatne w miejscowoś- ciach otaczających jezioro (Stary Folwark, Cimochowizna, Rosochaty Róg, Mikołajewo, Bryzgiel, Gawrych Ruda).

   

 

Na zawodach wędkarskich (fot.M.Kamiński)

  

Komu Wigry wydają się za duże - niech je- dzie na mniejsze Pierty. To drugi co do wielkości zbiornik w WPN-ie (232 ha). Ładny leszcz, okoń oraz lin nie powinny tu być dla wędkujących du- żym zaskoczeniem. Z Piert niedaleko (ok. 1 km) nad jeszcze mniejszy Omułówek , w którym można liczyć na ładnego lina. Warto tu obejrzeć wylęgarnię ryb WPN-u położoną w odległości ok. 100 m od jeziora. Ten zabytkowy obiekt działa od 1928 roku. W roku 1999 przeszedł gruntowny remont oraz modernizację. To właśnie tylko latem, kiedy wylęgarnia na krótko zawiesza swoją działalność, istnieje możliwość zwiedzenia obiektu. Można w nim zobaczyć m.in. wciąż sprawne, zabytkowe urządzenia techniczne (turbina wodna, stare filtry żwirowe) oraz nowe, będące obecnie nowinkami technicznymi (pompa ciepła, nowoczesne systemy uzdatniania wody, obiegi do inkubacji ikry sielawy, siei i szczupaka oraz służący do podchowu narybku). Termin zwiedzania należy wcześniej uzgodnić z parko- wymi ichtiologami - Michałem Osewskim lub Krzysztofem Bulkowskim (tel. 566 63 22 w.27).

  

Ryby można łowić z brzegów, w miejscach nie zarośniętych przez roślinność lub z pomostów, z wyjątkiem oznakowanych miejsc cumowania łodzi. O wiele większą szansę spotkania z większą rybą będziemy mieli oczywiście łowiąc z jednostek pływających. Wędkarze nie dysponujący własną łodzią wcale nie muszą się tym martwić. W miejscowościach Wigry oraz Gawrych Ruda funkcjonują wypoży- czalnie sprzętu pływającego, więc łódek wystarczy dla wielu.

   

Kto nie lubi jezior niech uda się nad Czarną Hańczę poniżej Wigier. Występują w niej prawie wszystkie gatunki spotykane w pobliskich jeziorach. Niektóre odcinki tej rzeki, mające charakter górskiego potoku, zasiedlają ryby prądolubne jak: strzeble, klenie oraz pstrągi potokowe. Czarna Hańcza, w granicach parku, traktowana jest jako matecznik pstrąga. Dlatego wszystkie złowione sztuki należy z ostrożnością wypuszczać w miejscu złowienia. Wody WPN-u czekają na wędkarzy przez cały rok.

  

Wędkarzu-turysto przyjedź tu i przekonaj się o tym, że ryb w wodach parku nie brakuje! Sam odkryj ciekawe łowiska. Gdyby jednak połowy nie dopisały to na pewno dopisze tutejsza przyroda. Wędkując w wodach WPN-u należy stosować się do regulaminu, który znajduje się na każdej licencji. Nakłada on na wędkarzy więcej ograniczeń w porównaniu do wód położonych poza parkiem. Pamiętać jednak należy, iż na terenie parku narodowego wszelka działalność, w tym także i wędkarstwo, musi być podporząd- kowana ochronie przyrody. Pamiętając o tym, pomagamy realizować ten cel. 

  

Wędkarski wypoczynek nad Wigrami (fot.M.Kamiński).

  

  

  

 Szczegółowe informacje o miejscach nocle- gowych, wypożyczalniach sprzętu pływającego oraz regulamin wędkowania znaleźć można na stronie internetowej WPN-u www.wigry.win.pl ("IT" i "Nowości").

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł