Nr 2/2002

 Z ŻYCIA PARKU   

 Joanna Dąbrowska 

Maciej Ambrosiewicz 

Elżbieta Szkiruć 

GORĄCA WIOSNA

(1)

   

W dniu 22 marca park, wspólnie ze stowarzyszeniem "Człowiek i Przyroda", zorganizował imprezy edukacyjne w trzech szkołach z terenu WPN-u: w Starym Folwarku, Mikołajewie i Maćkowej Rudzie. Dzięki funduszowi "Know How" i Ambasadzie Brytyjskiej do szkół przyjechał autobus internetowy. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z Internetu na specjalnych stanowiskach komputerowych wewnątrz pojazdu. Oprócz nauki poszukiwania informacji w Internecie, uczniowie wysłuchali prelekcji o płazach i ich ochronie, wzbogaconej pokazami filmów i przezroczy. Z okazji przypadającego w tym dniu Światowego Dnia Wód wygłoszono też prelekcje nt. wód śródlądowych. Uczniowie licznie wzięli udział w konkursach wiedzy przyrodniczej. 

  

W kwietniu WPN uczestniczył w warsztatach zorganizowanych przez Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Środkową i Wschodnią, dotyczących wprowadzania do szkół tzw. "Zielonych Pakietów". "Zielony Pakiet" jest multimedialnym zestawem do edukacji ekologicznej młodzieży gimnazjalnej. Wstępne szkolenie uczniów przeprowadzono w Gimnazjum Nr 3 w Suwałkach. Na wrzesień planowane są warsztaty dla nauczycieli. 

  

Wylęg siei w parkowej wylęgarni ryb  (fot.M.Kamiński)

  

 W kwietniu park dokonał zarybień wybranych jezior WPN-u wylęgiem wyhodowanym we własnej wylęgarni ryb w Tartaku. Wody parku zasiedlone zostały 22 mln sztuk wylęgu sielawy, 2,5 mln sztuk siei i oraz 2,5 mln sztuk szczupaków. W sierpniu i październiku do jezior parku trafi narybek troci jeziorowej, suma i lina. 

  

W tegorocznych obchodach Dnia Ziemi w WPN-ie (27 kwietnia) wzięły udział 22 placówki oświatowe: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Pomimo kaprysów pogody, ponad 1000 uczestników skorzystało z bogatego programu imprezy: pieszych wycieczek terenowych z przewodnikami, rajdu rowerowego, biegów przełajowych, gier i zabaw zespołowych, warsztatów plastycznych, quizów przyrodniczych, rozgrywek piłki siatkowej, obserwacji astronomicznych, pieczenia i konsumpcji podpłomyków. Nie zabrakło również ogniska i prawdziwej wojskowej grochówki. Przez cały dzień trwały pokazy filmów oraz prezentacje wystaw przyrodniczej i etnograficznej. 

Podczas Dnia Ziemi uroczyście podsumowano konkurs plastyczny na projekt wzoru graficznego (logo) na tzw. torbę ekologiczną, wykonaną z lnu. Spośród 185 prac komisja konkursowa, pod przewodnictwem Andrzeja Strumiłły, wytypowała 21 najlepszych projektów i nagrodziła ich autorów upominkami zakupionymi dzięki dotacji NFOŚiGW. W siedzibie dyrekcji parku umieszczono pokonkursową wystawę prac.

  

Park uczestniczył także w obchodach Dnia Ziemi na Polach Mokotowskich w Warszawie (21-22 kwietnia). Warszawski festyn zgromadził ponad 60 000 osób. Atrakcyjnym elementem programu była prezentacja obszarów chronionych na trasie "Szlakiem Parków Narodowych", która przybrała formę gry edukacyjnej. Zwiedzający, chodząc pomiędzy stoiskami poszczególnych parków, poznawali ich walory przyrodnicze i kulturowe. WPN zorganizował m.in. zajęcia praktyczne związane z rozpoznawaniem organizmów wodnych. 

  

  

 

  

W dniu 10 maja w WPN-ie, w obecności Pani prof. Ewy Symonides - Głównego Konserwatora Przyrody, odbyła się uroczystość wręczenia nagród "Zielonego Liścia". Nagroda ta jest przyznawana od 1993 roku osobom, które przyczyniły się do promowania i realizacji programu ekorozwoju na obszarze Zielonych Płuc Polski. To zaszczytne wyróżnienie wręczane jest za pracę społeczną indywidualną lub grupową. W roku 2001 "Zielony Liść" otrzymali: Pan Przemysław Nawrocki, Pan Jerzy Kruszelnicki, Pan Roman Pruski, Pan Grzegorz Rąkowski i Pan Stefan Żagiel. 

  

Pan P. Nawrocki przyjmuje gratulacje
od Pani prof. E.Symonides (fot. M.Kamiński) 

  

20 maja z Gimnazjum w Jeleniewie ruszyła III Sztafeta Obszarów Chronionych Województwa Podlaskiego. Uroczyste zakończenie imprezy odbyło się 24 maja w Białowieskim Parku Narodowym. W sztafecie wzięła udział młodzież z 51 szkół z całego województwa podlaskiego.  Uczestnicy pokonali na rowerach ponad 520 kilometrową trasę, która wiodła przez wszystkie parki narodowe i krajobrazowe w województwie: Suwalski PK, Wigierski PN, Biebrzański PN, Łomżyński PK Doliny Narwi, Narwiański PN, PK Puszczy Knyszyńskiej i Białowieski PN. 

Uczestnicy Sztafety zmagali się nie tylko trudami jazdy ale także z pytaniami konkursowymi podczas testów etapowych. Najlepsi uczestniczyli w Finałowym Konkursie Wiedzy w Białowieży. Sztafetę mogliśmy zorganizować dzięki pomocy NFOŚiGW, WFOŚiGW i PZU SA. 

  

Przekazywanie pałeczki Sztafety - zgryzu bobrowego 
(fot. M.Kamiński) 

  

W dniach od 26 maja do 2 czerwca 2002 r. uczestniczyliśmy w Europejskim Tygodniu Lasów, zorganizowanym we Francji przez Fundację Jezior i Lasów FONDELF. W imprezie wzięli udział reprezentanci wszystkich regionów członków FONDELF z Francji, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii i Polski. Grupę polską stanowiła młodzież z powiatów: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego oraz miasta Suwałki, wytypowana w drodze konkursów. Podczas imprezy młodzież poznawała m.in. różnorodne sposoby wykorzystania drewna i odpadów drzewnych. W roku 2003 Europejski Tydzień Lasów zostanie zorganizowany na Suwalszczyźnie. 

  

W dniu 27 maja w Szkole Podstawowej Nr 5 w Suwałkach, już po raz siódmy, rozstrzygnięty został Konkurs Ekologiczny "Czyste wody, czysty region zdrowe środowisko", współorganizowany przez WPN. W konkursie wzięło udział 9 drużyn z różnych szkół z Suwałk i powiatu suwalskiego. Zwycięzcami okazały się szkoły podstawowe z Filipowa i Przebrodu, Nr 7 w Suwałkach i szkoła w Raczkach. Zadania konkursowe były bardzo złożone - polegały między innymi na przeprowadzeniu wywiadów, ankiet, pikiet na temat ochrony czystości wód. Uczestnicy wykonywali też prace plastyczne. Podsumowanie konkursu zakończyło się wspólnym sadzeniem drzewek.

ciąg dalszy  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł

.

.