Nr 2/2002

 Z ŻYCIA PARKU   

 Joanna Dąbrowska 

Maciej Ambrosiewicz 

Elżbieta Szkiruć 

GORĄCA WIOSNA

(2)

   

Tradycją stały się spotkania WPN-u z osobami i firmami prowadzącymi na jego terenie obsługę ruchu turystycznego. W dniu 27 maja w "Dziupli" 25 uczestników spotkania rozmawiało na temat organizacji obsługi turystów w najbliższym sezonie oraz promocji wspólnego produktu turystycznego. 

  

W dniu 28 maja z okazji Dnia Dziecka gościliśmy grupę 150 osób młodzieży z suwalskich szkół i placówek opiekuńczo- wychowawczych. Przygotowana została impreza integracyjna w formie gier i zabaw na plaży przy Jeziorze Czarnym. 

  

Warsztaty tkackie (fot. M.Kamiński) 

  

W maju trwały zajęcia, które stanowiły jeden z elementów programu ratowania dawnych rzemiosł i rękodzieła "Ginące zawody" (pisaliśmy o nim w poprzednich wydaniach "Wigier"). Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty tkackie, podczas których młodzież wykonywała krajki na prostych krosnach ramowych. W zajęciach prowadzonych pod opieką Pani Anastazji Sidor oraz pracowników WPN-u uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych w Nowinnikach i Maćkowej Rudzie. 

  

W maju zakończył się konkurs pod hasłem "Sztuka ludowa naszego regionu". Do konkursu zaprosiliśmy uczniów gimnazjów z trzech powiatów: suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania przeszłością, pogłębienie więzi ze swoim najbliższym środowiskiem i regionem. Młodzież pod okiem nauczycieli zebrała i opisała tradycje, zwyczaje, obrzędy i kulturę Suwalszczyzny. Otrzymaliśmy 34 prace w postaci albumów, dokumentacji zdjęciowej, wywiadów z twórcami ludowymi, makiet skansenów w najbliższej okolicy, prac plastycznych, prezentacji multimedialnych. 

Komisja konkursowa nagrodziła 5 zespołów nagrodami głównymi oraz przyznała 11 wyróżnień. Wystawę prac można obejrzeć w siedzibie parku gorąco zachęcamy ! Laureatów mogliśmy nagrodzić cennymi upominkami dzięki dotacji NFOŚiGW. Wręczenie nagród, połączone z zakończeniem cyklu warsztatów ,,Ginące zawody", zorganizowaliśmy w siedzibie ROKiS-u w Suwałkach w dniu 4 czerwca. Uroczystość tę uświetniły występy artystyczne uczestników konkursu, pokazy tańców ludowych i scenek rodzajowych z życia wiejskiego (gwara, pieśni związane z różnymi obrzędami) oraz prezentacje poezji twórców ludowych. W drugiej, bardzo "smacznej", części imprezy uczestnicy poznawali różnorodność kuchni regionalnej - można było spróbować przetworów mlecznych z gospodarstwa agroturystycznego (serki, masło), chleba własnego wypieku na "kalmusie", smalcu ze skwarkami, naparu z mięty, etc. 

  

W dniach 29 maja - 1 czerwca na terenie parku można było spotkać liczne grupy uczestników "XII Wielodyscyplinowego Rajdu po WPN-ie", którego współorganizatorem był Suwalski Oddział PTTK. Trasy rajdowe wiodły przez najpiękniejsze i najciekawsze zakątki parku. Turyści pokonywali trasy piesze, kajakowe po rzece Czarnej Hańczy i na jeziorze Wigry, rowerowe i konne. W rajdzie wzięło udział 155 osób, największą popularnością cieszył się spływ Czarną Hańczą. Na zakończenie rajdu odbyło się spotkanie wszystkich uczestników imprezy przy ognisku na terenie ośrodka PTTK w Starym Folwarku. Tradycyjnie już wiedzą zdobytą podczas terenowych eksploracji uczestnicy mogli popisać się podczas konkursu wiedzy przygotowanego przez pracowników parku. W trakcie dwuetapowych eliminacji wyłoniono trójkę laureatów: U. Przyborowską, Sz. Dobrzynia i J. Sadłowską. 

  

Wieża widokowa w Bryzglu (fot. M.Kamiński)

     

 

  

1 czerwca gościliśmy artystę-plastyka Andrzeja Strumiłło i słuchaczy jego wykładu pt. "Sztuka i środowisko". Spotkanie było jednym z punktów programu uroczystości związanych z nadaniem Panu Profesorowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Suwałki. 

  

W dniu 6 czerwca w Wigierskim Parku Narodowym, na wędrówkach z przewodnikami, gościliśmy grupę około 170 osób uczestników II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży ,,Wigraszek". 

  

7 czerwca zakończyliśmy cykl spotkań z młodzieżą suwalskich szkół w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Program, pod hasłem "Moja Mała Ojczyzna - Środowisko naturalne Suwalszczyzny", rozpoczął się w marcu. W cotygodniowych zajęciach uczestniczyła młodzież klas piątych, poznając podczas prelekcji wygłaszanych przez pracowników parku zagadnienia ochrony przyrody oraz walory naszego regionu. Spotkania zakończyły się turniejem wiedzy, podczas którego wyłoniliśmy laureata klasę Vb ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Suwałkach. 

  

W dniach 7 - 8 czerwca odbyła się II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kuchni Regionalnych, którego głównym organizatorem był Urząd Miejski w Suwałkach. Eliminacje województwa podlaskiego odbyły się w pokamedulskim klasztorze na Wigrach pod patronatem Polskiej Organizacji Turystycznej i Marszałka Województwa Podlaskiego. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Potrawy kuchni regionalnej istotnym elementem promocji turystyki". Startujący restauratorzy, zgodnie z regulaminem, serwowali potrawy z ryb. W eliminacjach brało udział 8 ekip, a wśród nich 4 działające na terenie parku: Dom Pracy Twórczej "Wigry", restauracja "Pod Sieją", obiekt gastronomiczny "U Jawora" oraz rekomendowane przez park gospodarstwo agroturystyczne Zofii i Bolesława Tarasiewiczów. Do konkursu krajowego w Warszawie zakwalifikowały się 2 zespoły: Hotel "Delfin" z Augustowa z potrawą "Sandacz zapiekany w plastrach boczku" oraz Dom Pracy Twórczej w Wigrach z "Linem w sosie śmietanowo-koperkowym". Potrawy przygotowane przez pozostałych uczestników konkursu również otrzymały wysoką ocenę jury, czego wyrazem było przyznanie licznych dyplomów i nagród. Restauratorom gratulujemy, a turystów zapraszamy na wspaniałe potrawy kuchni regionalnej.

  

Stan czystości wód w naszym regionie był tematem zakończonego w dniu 14 czerwca II Konkursu Ekologicznego zorganizowanego pod patronatem WPN-u przez Gimnazjum Nr 1 z Suwałk. Konkurs rozpoczął się w kwietniu warsztatami w Ośrodku Edukacji Środowiskowej parku, gdzie konkursowe zespoły poznawały metodykę prowadzenia badań stanu czystości wód. Uczestnicy konkursu przeprowadzili własne badania, przedstawili ich dokumentację oraz wykonali plakaty ilustrujące rodzaje działań podejmowanych dla poprawy czystości wód. Do konkursu przystąpiło pięć gimnazjów z Suwałk. Najciekawszą pracę przygotowało Gimnazjum Nr 2. 

  

Model Muzeum WPN (projekt Atelier Zetta).

  

 Jest już gotowy projekt architektoniczno- budowlany przyszłego Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego im. Alfreda Lityńskiego, które powstanie w Starym Folwarku. W tym roku przygotowane zostaną projekty związane z zagospodarowaniem wnętrz poszczególnych pomieszczeń wystawowych. Park opracował wstępny projekt scenariusza wystaw, a następnie ogłosił przetarg na profesjonalną koncepcję aranżacji oraz wykonanie projektów technicznych ekspozycji muzealnych. Projekt, wykonany przez firmę architektoniczną Atelier "Zetta" oraz założenia scenariusza wystaw zostały przedstawione przez dyrekcję WPN-u Radzie Parku na posiedzeniu w dniu 18 czerwca.

 

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł

.

.