Nr 4/2002

 Z ŻYCIA PARKU   

 Joanna Adamczewska 

Elżbieta Sadkowska-Szkiruć 

  

Co robiliśmy JESIENIĄ

 

  

Hasło przewodnie Akcji Sprzątania Świata w roku 2002 brzmiało: "Recycling - to się nam opłaca". W WPN-ie przystąpiliśmy do akcji w dniach 20-21 września. W pierwszym dniu, pod opieką pracowników parku na szlaki ruszyło około 1000 osób uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Oprócz szlaków turystycznych, sprzątaliśmy także ścieżki edukacyjne, drogi gminne i powiatowe, parkingi, ścieżki leśne, przystanki. Po trudach zbierania puszek, butelek, plastików i innych "skarbów" wszyscy bawili się wspólnie z suwalskimi harcerzami przy ogniskach. Wyróżniający się, aktywni zbieracze otrzymali drobne upominki ufundowane przez park i Starostwo Powiatowe w Suwałkach. W drugim dniu akcji pracownicy parku z zapałem ruszyli do uprzątania jezior i rzek. W ciągu dwóch dni zebrano 5 ton odpadów, w znacznej części posegregowanych, które przyjął Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Suwałkach. Do akcji włączyło się także Starostwo Powiatowe w Augustowie, przekazując worki na śmieci i rękawiczki. 

  

Zakończenie "Sprzątania Świata" 
- zabawa przy ognisku (fot.M.Kamiński) 

  

W dniu 28 września świętowaliśmy Światowy Dzień Turystyki. Spotkanie było okazją do podsumowania sezonu turystycznego w parku. Impreza zgromadziła 120 osób, które wzięły udział w wycieczce autokarowej do Augustowa, rejsie statkiem, zawodach wędkarskich, konkursach, zabawach ruchowych, a także w regionalnej biesiadzie i spotkaniu przy ognisku.

  

Uczestniczyliśmy także w centralnych obchodach Światowego Dnia Turystyki, biorąc udział w seminarium zorganizowanym w Białowieży (24 października) oraz prezentując ofertę edukacyjno-turystyczną parku. Dyplom uznania Ministra Gospodarki za zasługi dla turystyki otrzymał m.in. leśniczy WPN-u Zdzisław Zaborowski. 

  

W październiku, wstępną akceptację ze strony Fundacji EkoFundusz oraz GEF-u (Programu Małych Grantów) uzyskał wniosek o dofinansowanie zadania o nazwie: "Zachowanie i ochrona bioróżnorodności w rolnictwie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego". W styczniu przyszłego roku rozpocznie się kampania informacyjno-edukacyjna. Zabiegi związane z restytucją dawnych odmian drzew owocowych (jabłoni) i reintrodukcją dawnych ras zwierząt hodowlanych (konik polski, kura zielononóżka, świnia złotnicka, krowa polska czerwona) rozpoczną się w drugiej połowie 2003 roku. Do programu restytucji bądź hodowli włączone zostaną zainteresowane gospodarstwa z terenu WPN-u, wyłonione na podstawie przeprowadzonej we wrześniu ankiety. 

  

Jesienią przygotowano około 6,4 ha powierzchni leśnej pod tzw. odnowienia (czyli sadzenie drzewek) w przyszłym roku. W wyznaczonych miejscach odsłonięto i przekopano glebę w celu stworzenia lepszych warunków wzrostu sadzonkom drzew. Jesień to także czas zabezpieczania upraw leśnych przed zgryzaniem przez zwierzynę. Wykonywane są grodzenia upraw; pojedyncze drzewka chroni się poprzez zakładanie plastikowych osłonek. Część młodych drzew została posmarowana repelentami - substancja mi odstraszającymi, o zapachu i smaku, którego zwierzęta unikają.

  

W dniu 11 października 120 osobowa grupa młodzieży ze Szkolnego Ośrodka Integracyjnego w Suwałkach brała udział w rajdzie rowerowym, wycieczkach pieszych, zwiedzaniu wystaw, grach i zabawach ruchowych oraz konkursach z nagrodami ufundowanymi przez WPN. 

  

W dniach 12 - 13 października w siedzibie parku odbywały się warsztaty dla instruktorów działań ekologicznych pod hasłem "Program ekozespołów". W warsztatach uczestniczyli nauczyciele ze szkół podstawowych z terenu i otuliny WPN u oraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Podczas warsztatów omawiano m.in. sposoby wykorzystania materiałów edukacyjnych programu przy realizacji ścieżek edukacyjnych, planowaniu przedsięwzięć związanych z promocją "ekologicznego" trybu życia, angażowaniu uczniów do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska oraz organizowaniu kampanii ekologicznych w szkołach. 

  

 

  

W dniach 19 i 26 października, we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli, zorganizowane zostały warsztaty dla nauczycieli gimnazjów z terenu powiatów augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego dotyczące wdrażania mulimedialnego zestawu pomocy dydaktycznych do edukacji ekologicznej, tzw. "Zielonego pakietu".

  

Uczestnicy warsztatów "Program ekozespołów"
(fot.M.Kamiński)

  

WPN, wykonując plan czynnej ochrony wód, zarybił w październiku jeziora Wigry i Pierty kroczkiem lina (500 kg - 12,5 tys. sztuk). Wcześniej do wód parku wypuszczono ponad 3 tys. szt. narybku suma (172,5 kg), podchowanego w parkowej wylęgarni ryb w Tartaku.   

  

Zarybianie jeziora Pierty (fot.M.Kamiński)

  

W dniu 24 października park zorganizował w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Suwałkach spotkanie popularnonaukowe pod hasłem "Od gwiazd do kropelki wody". W spotkaniu uczestniczyło około 700 osób - głównie uczniów suwalskich gimnazjów i szkół średnich wraz z opiekunami. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładów z zakresu astronomii i hydrobiologii oraz obejrzeli świat na dwa sposoby - w skali makro (oglądanie kraterów na Księżycu przez lunetę) i mikro (obserwacje mikroskopowe planktonu Wigier). 

  

Laureaci turnieju wiedzy o przyrodzie (fot.M.Kamiński).

  

 29 października zakończył się zorganizowany przez park "Turniej wiedzy o przyrodzie", w którym wzięło udział 59 uczniów. Plonem pierwszego etapu turnieju były wspaniałe, barwne, a przede wszystkim pełne pomysłów zbiory zagadek, rebusów i wierszy o przyrodzie parku. W drugim, ustnym etapie, uczniowie wykazywali się wiedzą przyrodniczą, świadomością problemów ochrony środowiska oraz znajomością parków narodowych w Polsce. Laureatami w młodszej grupie wiekowej (9 - 10 lat) zostali: Emilia Ceran, Mateusz Urynowicz, Marcin Kowalewski i Joanna Bobrowska, zaś w starszej (11 - 13 lat): Dorota Dorochowicz, Martyna Cieślukowska i Agnieszka Nartowicz. Uroczystość rozdania nagród, ufundowanych przez NFOŚiGW i WPN, uświetnili inscenizacją słowno muzyczną uczniowie z suwalskiego Gimnazjum Nr 1 pod opieką Pani Jadwigi Sieńko. 

  

Po pierwszych przymrozkach służby terenowe parku rozpoczęły akcję tzw. jesiennego poszukiwania owadów zimujących w glebie. Na 150 wyznaczonych powierzchniach próbnych poszukiwano m.in. strzygoni choinówki, paprocha cetyniaka, zawisaka borowca i barczatki sosnówki. Nie stwierdzono zagrożenia drzewostanów parku ze strony tych owadów w następnym roku. W zwalczaniu wielu owadów żerujących na drzewach, naturalnym sprzymierzeńcem człowieka są tzw. dziuplaki, czyli ptaki gniazdujące w dziuplach drzew. Aby pomóc sikorkom, kowalikom, pełzaczom, dzięciołom, szpakom i krętogłowom w parku chroni się drzewa dziuplaste oraz zawiesza się budki lęgowe. Jesienią budki zostały oczyszczone, a w miejsce zniszczonych powieszono nowe. Wiosną, ptaki będą miały „do dyspozycji”, na terenie parku, 800 budek.

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł

.

.