Nr 1/2003

TURYSTYKA, WĘDKARSTWO, REKREACJA

   

Anna Krzysztofiak 

      

Ścieżka edukacyjna

"PŁAZY"

(2)

 

 

Przystanek 2.
Grzebiuszka ziemna Pelobates fuscus

  

Niewielki staw zamieszkują grzebiuszki, które trudno jest zobaczyć i usłyszeć, ponieważ wykazują one aktywność nocną i zmierzchową. Zdolność do wydawania głosów mają zarówno samce jak i samice, co jest w świecie płazów zjawiskiem wyjątkowym. Ponadto zwierzęta te wydają głosy godowe pod wodą, przez co są słabo słyszalne. Wiadomości zawarte na tablicy informacyjnej przybliżą ciekawą biologię i ekologię tych zwierząt.

  

Przystanek 3.
Żaba moczarowa Rana arvalis

  

Ten przystanek zlokalizowany jest przy zaroślach wierzby szarej i kępach turzyc, pomiędzy którymi występują żaby moczarowe, należące do tzw. żab brunatnych – w ubarwieniu grzbietowej strony ciała przeważa kolor brązowy i jedynie w okresie godowym samce przybierają barwę błękitną. Głos godowy żaby moczarowej przypomina trochę szybkie poszczekiwanie psa. Dokładny opis tego gatunku płaza znajduje się na tablicy informacyjnej.

  

Przystanek 4.
Żaba jeziorkowa Rana lessonae

  

W tym miejscu można dokładniej poznać biologię żab jeziorkowych, które należą do tzw. żab zielonych, u których na grzbietowej stronie ciał przeważa kolor zielony. Drewniana kładka biegnąca wzdłuż stawu i niewielki pomost pozwalają bliżej przyjrzeć się „życiu ukrytemu w wodzie”. Żaba jeziorkowa jest silnie związana ze środowiskiem wodnym – przebywa w nim przez większość swego życia i z łatwością można ją tu obserwować.

  

Samiec żaby moczarowej w szacie godowej
(fot. L.Krzysztofiak) 

  

 

Zajęcia edukacyjne na ścieżce „Płazy” (fot. L.Krzysztofiak)

  

Przystanek 5.
Żaba trawna Rana temporaria

  

Przystanek zlokalizowany jest w pobliżu niewielkiego „oczka” wodnego, w którym zobaczyć można najpospolitszy gatunek płaza na terenie WPN-u – żabę trawną. Należy ona, podobnie jak żaba moczarowa, do „żab brunatnych”. Tablica informacyjna umieszczona w pobliżu przekazuje podstawowe dane o biologii i ekologii żaby trawnej oraz o czynnikach zagrażających istnieniu płazów.

  

Przystanek 6.
Traszka zwyczajna Triturus vulgaris

  

Na ostatnim przystanku możemy zobaczyć najpospolitszego w Polsce płaza ogoniastego – traszkę zwyczajną. W niewielkim „oczku” wodnym, gęsto porośniętym roślinnością, uważny obserwator dostrzeże traszki, które w okresie godowym (wiosna) mają tzw. grzebień godowy – płaski fałd skóry ciągnący się od głowy do końca ogona na grzbietowej stronie ciała.

  

Ścieżkę można zwiedzać przez cały rok, od wschodu do zachodu słońca, zgodnie z zasadami obowiązującymi w parku. Najlepiej jednak obserwować płazy w okresie od kwietnia do czerwca. W tym czasie nawet słabo związane ze środowiskiem wodnym gatunki płazów (jak np. grzebiuszka ziemna, czy żaby brunatne) schodzą się z całej okolicy do małych „oczek” wodnych, gdzie odbywają gody. Planując zajęcia dotyczące płazów, warto zaopatrzyć się w przewodnik po ścieżce wydany przez park (A. Krzysztofiak, L. Krzysztofiak, M. Romański „Ścieżka edukacyjna PŁAZY – przewodnik”, 1999) lub zamówić prze- wodnika z parku, który oprowadzi po ścieżce i w interesujący sposób opowie o tej grupie zwierząt.

  

  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł