Nr 1/2003

 Z ŻYCIA PARKU   

 Joanna Adamczewska 

 

ZIMA

(1)

 

    

Mieliśmy „prawdziwą” zimę – długą i śnieżną. Ucieszyło to najbardziej uczniów, którzy podczas ferii licznie odwiedzali nasz park. W siedzibie WPN-u można było w tym okresie skorzystać z oferty „dni otwartych” – nieodpłatnie zwiedzać wystawę w sali muzealnej oraz uczestniczyć w pokazach filmów o tematyce przyrodniczej. W dniach 28 – 30 stycznia, w Zespole Placówek Pracy Pozaszkolnej w Suwałkach prowadziliśmy cykl prelekcji połączonych z pokazem slajdów nt. walorów parku, współuczestnicząc tym samym w prowadzeniu „Spotkań młodzieży z małą ojczyzną – Suwalszczyzną” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W dniach 3 – 5 lutego WPN przyjął grupę ponad 60 amatorów aktywnego spędzenia „Ferii zimowych z PTTK”. Na ścieżkach edukacyjnych „Las” i „Suchary” uczyli się oni rozpoznawania tropów zwierząt, później obejrzeli multimedialną prezentację i wzięli udział w konkursie wiedzy.

  

Zimowe wędkowanie na Wigrach (fot. M.Kamiński)

  

Przy sprzyjającej, śnieżnej aurze, w lutym bieżącego roku, przeprowadzono w parku inwentaryzację zwierzyny płowej (sarny, jelenie, łosie), dzików oraz dużych ssaków drapieżnych (wilki, rysie, lisy). Na wyznaczonych drogach leśnych zacierano, w wyznaczonym dniu, wszystkie tropy zwierząt, a w kolejnych dniach, odnotowywano i oznaczano świeże ślady. 

  

 

  

W tym samym czasie i w ten sam sposób określana była liczebność zwierzyny na terenie całej Puszczy Augustowskiej. Wyniki liczenia tropów zostaną wkrótce opracowane przez prof. Bogusława Bobka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W roku ubiegłym na terenie parku odnaleziono zimą tropy 22 łosi, 150 jeleni, 215 saren, 62 dzików, 120 lisów i czterech wilków.

  

Tropy zwierząt na śniegu (fot. M.Kamiński)

  

W dniach 26 – 27 lutego 2003 roku pracownicy parku uczestniczyli w seminarium w siedzibie Dzukijskiego Parku Narodowego na Litwie. Było to drugie z kolei w ramach projektu „Międzynarodowe szlaki turystyczne na pograniczu polsko-litewskim Euroregionu Niemen”. Projekt prowadzony jest przez suwalski oddział PTTK, partnerami są: ze strony polskiej – WPN i Stowarzyszenie „Ziemia Sejneńska”, ze strony litewskiej – Dzukijski Park Narodowy. Projekt dotyczy koncepcji Europejskiego Dalekobieżnego Szlaku Pieszego E11 oraz Międzynarodowej Trasy Rowerowej EURO VELO R11. 

  

Podczas seminariów omawiane są zagadnienia zagospodarowania szlaków w Polsce i na Litwie, znakowania szlaków pieszych i rowerowych oraz sposoby planowania i zatwierdzania ich przebiegu. Projekt dofinansowany jest ze środków programu PHARE Unii Europejskiej.

  

ciąg dalszy  

indeks tematyczny "WIGRY" home Wigierski PN spis treści następny artykuł

.

.