JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRACY W TERENIE?

   

   

Zanim zaczniemy prowadzić obserwacje w terenie, jak również pobierać próby, powinniśmy się odpowiednio do tego przygotować. Należy mieć z sobą pensetę, notes, ołówek, długopis, słoiczek na zebrany materiał, nożyk (niezbyt ostry), siatkę do łapania owadów, lupę filatelistyczną. Siatkę do łapania owadów robimy ten sposób, że najpierw wykonujemy obręcz ze sztywnego drutu. Potem obszywamy ją gęstym, siatkowanym materiałem (może być gęsta firanka), robiąc w ten sposób dość długi worek. Następnie przytwierdzamy obszytą obręcz do kija.

Buty powinny być dopasowane, mieć grubszą podeszwę, w miarę dobrze trzymać kostkę (zwłaszcza kiedy jest gorąco a chodzenie po lesie nie trwa pięć minut). Skarpety powinny być z bawełny lub jak jest chłodniej z wełny lub mieszanki bawełny z wełną, nigdy nie syntetyczne. Dzikie zwierzęta są bardzo spostrzegawcze i dlatego podczas wszystkich naszych wypadów terenowych będzie nas obowiązywał ubiór o spokojnych i stonowanych kolorach, najlepiej zielonym, brązowym lub szarym. Nie ubieramy się też w szeleszczące kurtki czy spodnie, bo słychać nas będzie na kilometr i nic nie zobaczymy. Najlepsze ubranie to, bielizna, bluzy z bawełny, miękkie. Ubieramy się na „cebulkę”, dwie cieńsze warstwy (są lepsze, cieplejsze, od jednej grubszej). Potrzebna jest również peleryna w razie deszczu.

Powinniśmy zabrać maleńką saperkę lub nawet dziecinną łopatkę do piasku, do zakopywania własnych odchodów – nie zostawiamy „pamiątek” po sobie w lesie. Ponieważ w naszych lasach są kleszcze, zawsze po powrocie do domu (jeśli jest to jednodniowa wycieczka) przebieramy się, myjemy łącznie z włosami, dokładnie czeszemy, aby kleszcz nie zastał we włosach. Jeśli wbije się, należy prosić dorosłych o szybkie usunięcie, tak, aby główka nie została w skórze i dobrze dezynfekujemy. Jeśli jest jakiś problem idziemy do lekarza.

   

Pamiętajmy! Zawsze wszystkie śmieci zabieramy z sobą, nie zostawiamy ich w lesie. Kto ma – bierze też lornetę, aparat fotograficzny, oprócz ołówka, pisaka, notatnika no i przewodnika przyrodniczego. Można wziąć kompas, gdy chcemy wiedzieć gdzie jest północ nawet w pochmurny dzień. Obserwując rośliny też możemy ustalić północ w lesie. Zawsze lepiej rosną na południowych ekspozycjach. Na drzewach, na ich pniach – mchy, porosty pojawiają się, zwłaszcza mchy, na północnej części.

Idąc na wycieczkę zawsze zabieramy apteczkę a w niej: środki odkażające rany, bandaże, jałową gazę, plastry opatrunkowe, różne agrafki, szczypce, nożyce, bandaże elastyczne, środki przeciw ukąszeniom owadów, maść na poparzenia.

   

   

   Spis treści

Dalej