Strona główna
 Aktualności
 Historia
 Wystawy
 Oferta
 edukacyjna
 Zasady
 zwiedzania
 Dojazd
 Wirtualne
 muzeum
 Kronika
 Kontakt
 Wigierski Park
 Narodowy
 
 

Kronika

2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020

  


22 stycznia

  

Nastąpiło długo oczekiwane otwarcie Muzeum Wigier. Na uroczystość przybyli: wnuk, wnuczka i prawnuczka doc. Alfreda Lityńskiego, przedstawiciele władz lokalnych, powiatowych i wojewódzkich, duchowieństwa, instytucji finansujących budowę i wyposażenie Muzeum, autorzy projektów, wykonawcy, koledzy z najbliższych parków narodowych i krajobrazowych Polski i Litwy, dyrektor Zespołu Szkół w Urszulinie im. Alfreda Lityńskiego, służby mundurowe, przedstawiciele Rady Naukowej WPN oraz współpracujących z parkiem instytucji i organizacji.

 

Kliknij, aby powiększyć!

 


27 stycznia

  

    Odbyło się spotkanie informacyjno-promocyjne dotyczące nowo otwartego Muzeum Wigier. W spotkaniu wzięło udział 34 przedstawicieli biur podróży, przewodników, stowarzyszeń turystycznych. Spotkanie było dobrą okazją do poznania Muzeum, zapoznania się z ofertą edukacyjno - turystyczną parku oraz do wymiany doświadczeń.

 

Kliknij, aby powiększyć!

 


22-23 kwietnia

  

VII Podlaski  Festiwal Nauki i Sztuki.

Obchody Dnia Ziemi '2009 w Muzeum Wigier zbiegły się terminowo z VII Podlaskim Festiwalem Nauki i Sztuki. Miały one charakter naukowo-popularny. Przygotowane zostały wykłady i warsztaty związane z archeologią, niezwykłą przyrodą Wigierskiego Parku Narodowego, zmianami klimatycznymi, pomiarami i obserwacjami meteorolo- gicznymi, kosmosem i wieczornymi obserwacjami astronomicznymi. Przez dwa dni (22-23.IV.09) Muzeum Wigier było oblegane przez młodzież i dorosłych z terenu Wigierskiego Parku Narodowego, okolicy Suwałk i Augustowa.

  

Według opinii uczestników "była to świetna impreza", za którą otrzymaliśmy miłe podziękowania.

  

W takim razie zapraszamy za rok! Postaramy się, aby była ona na takim samym poziomie albo wyższym. 

     

Kliknij, aby powiększyć!

 


5 maja

  

    W dniu 5 maja 2009 r. została otwarta wystawa "Ziemniak w obiektywie", na wystawie zostały zgromadzone zdjęcia wykonane w czasie realizacji projektu i warsztatów fotograficznych o nazwie "Na ziemniaczanym zagonie". Projekt był realizowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Maćkowej Rudzie oraz Stowarzyszenie Szkolne przy SP w Maćkowej Rudzie. W czasie otwarcia wystawy w Muzeum Wigier w Starym Folwarku uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy, a także przedstawili scenkę z życia nt. wykorzystania ziemniaków do różnych potraw regionalnych gwarą suwalską

 

Kliknij, aby powiększyć!

 

 


1 czerwca

  

1 czerwca 2009 Muzeum Wigier w Starym Folwarku było oblegane przez dzieci. W dniu ich święta Muzeum Wigier zorganizowało imprezę pod nazwą MIĘDZYGALAKTYCZNE ZAWODY W DMUCHANIU BANIEK MYDLANYCH.

 Był to dzień poświęcony dzieciom. W imprezie uczestniczyło około 300 dzieci z opiekunami. Oprócz zawodów w dmuchaniu baniek mydlanych odbyły się zajęcia i wykłady dotyczące problematyki czystości wód i działalności Oczyszczalni Ścieków w Suwałkach.

 Pogoda w tym dniu była nam łaskawa i pozwoliła przeprowadzić szereg zabaw, konkurencji sportowych i gier na świeżym powietrzu. Były biegi w workach, przeciąganie liny, grupowe przelewanie zdalnie wody z jeziora do kubła itp.

 Plaża przy Jeziorze Wigry obok Muzeum stała się miejscem świętowania Dnia Dziecka uczniom ze szkół suwalskich, ze Starego Folwarku, z Filipowa, Gib, Jasionowa i Augustowa. Wielką frajdą były wygrane różnego rodzaju nagrody – batony, lizaki, pyszne ciasta, piszczałki, zabawki, bilety rodzinne do zwiedzania wystaw Muzeum Wigier itp.

Jeżeli dobrze bawiliście się, to już dziś zapraszamy na podobną zabawę za rok.

 

Wiesława Malinowska

 

Kliknij, aby powiększyć!

 


15-16 sierpnia

  

Druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wędkarsko–Ekologicznego odbyła się 15-16 sierpnia 2009 r. Konkurs był skierowany do młodzieży i osób dorosłych z terenu całego kraju, a także naszych mieszkańców. Osoby odwiedzające park przybywają tu w poszukiwaniu aktywnych form wypoczynku, w tym uprawiania sportów wodnych i wędkowania. Chcieliśmy aby poziom ich wiedzy o terenach chronionych był dobry dlatego organizacja tego typu imprezy była okazją do przekazania wiedzy nie tylko o naszym parku ale o wartościach kulturowych, zabytkach i zasadach zachowania się w tak szczególnych miejscach.

  

Impreza dwudniowa pozwoliła na przekazanie wiedzy ekologicznej, przyrodniczej i historycznej. Przygotowane został testy z wiedzy ekologiczno-wędkarskiej i walorów przyrodniczych Wigierskiego Parku Narodowego.

Pierwszy dzień był dniem otwartym. W wykładach i prezentacjach uczestniczyli nie tylko zgłoszeni zawodnicy, ale ich rodziny i wszystkie osoby zainteresowane. W dalszej części dnia odbyły się zawody zręcznościowe – rzuty ciężarkiem do Tarczy Arenberga, quizy związane z tematyką wodną, konkursy wiedzy ekologiczno-wędkarskiej i o Wigierskim Parku Narodowym. W każdej konkurencji warsztatów można było wygrać nagrody rzeczowe, które sprawiły miłą niespodziankę i wielką radość zwycięzcom. Dzień przygotowań teoretycznych do zawodów uświetnił występ zespołu folklorystycznego „Wigranie” i przedstawienie gwarą suwalską „Legendy o siei wigierskiej” przez szkolną grupę teatralną z SP w Maćkowej Rudzie. Pierwsza część imprezy, która miała miejsce w Muzeum Wigier w Starym Folwarku miała charakter edukacyjny i artystyczny. Druga część imprezy to towarzyskie zawody wędkarskie, które odbyły się 16 sierpnia nad Zatoką Krzyżańską jeziora Wigry.

    

Zwycięzcami zawodów wędkarskich zostały następujące osoby:

  

Łukasz Grabek, Suwałki – I miejsce w I kat. wiekowej

Arkadiusz Wierzbicki, Stary Folwark - I miejsce w II kat. wiekowej

Kazimierz Maksymiuk, Suwałki - I miejsce w III kat. wiekowej

Piotr Matulewicz, Suwałki - II miejsce w III kat. wiekowej

Dariusz Wierzbicki, Stary Folwark - III miejsce w III kat. Wiekowej

  

Bezkonkurencyjny w zawodach "o największą złowioną rybę" i "o największą sumaryczną złowioną masę ryb" był Pan Kazimierz Maksymiuk z Suwałk, który też otrzymał najwięcej nagród rzeczowych.

 Pozostałym zawodnikom Komisja sędziowska przyznała wyróżnienia.

 Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

 Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i do zobaczenia za rok!

Opr. Wiesława Malinowska

 

Kliknij, aby powiększyć!

 


2 września

  

Stanisław Tym w dniu 2 września 2009 roku był gościem Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Ten znany reżyser, aktor i pisarz mieszkający na Suwalszczyźnie promował swoją nową książkę pt. "Mamuta tu mam". Książka ta została zaprezentowana z okazji zamknięcia wystawy w Muzeum Wigier "Czas mamuta". Co ma wspólne książka z wystawą? Kompletnie nic. W samej książce stanowiącej zbiór spostrzeżeń autora dotyczących otaczającej nas rzeczywistości (z charakterystycznym poczuciem humoru) nie ma też prawie nic o mamutach. Tytuł jest palindromem, czyli można go czytać także od tyłu i będzie miał to samo znaczenie (mam ut atumaM). Poza tym książka została wydana już kilka lat temu. Spotkanie rozpoczęło się od publicznego czytania fragmentów książki przez autora. Stanisław Tym ma ten dar, że nawet jak czytał fragmenty wierszy Marii Konopnickiej to cała sala wypełniona po brzegi zanosiła się śmiechem. W trakcie tej części spotkania można było sobie zamówić "prywatny" odczyt autora za cenę biletu wstępu do Muzeum, na co zdecydowało się kilka osób. W kolejnej części widzowie mogli nabyć książkę po bardzo korzystnej cenie wraz z dedykacją autora. Zainteresowanie było bardzo duże, sprzedano prawie wszystkie zgromadzone w muzeum egzemplarze.

  

Następnie przeprowadzona została przez Stanisława Tyma licytacja słomianego mamuta stojącego przy wejściu do Muzeum. Uzgodniona została dość specyficzna forma tzw. postąpienia. Otóż deklarowana kwota (będąca równoważnikiem ceny biletu wstępu lub jego wielokrotności) pozostawała w puli, powiększając kwotę ostatecznie zasilającą działalność edukacyjną muzeum. Licytację wygrał .... Stanisław Tym kupując jednorazowo 150 biletów ulgowych za kwotę 600 zł. Przybicie potwierdził kierownik Muzeum uderzając tłuczkiem do mięsa o deskę do krojenia oraz klasycznym uściskiem (niedźwiadkiem - czyli misie).

  

Na zakończenie imprezy pamiątkowe zdjęcie przy mamucie w towarzystwie nowego właściciela.

  

"Mamuta tu mam" - teraz ten tytuł nabiera zupełnie innego znaczenia.

    

    

    

 

Kliknij, aby powiększyć!

 


3 grudnia 2009 - 28 lutego 2010

  

Wystawa starych pocztówek "Turystyka wodna nad Wigrami''. Prezentuje 40 kartek pocztowych od okresu międzywojennego do końca lat 80. XX wieku. Fotografie autorstwa m. innymi K. Jaroszyńskiego, T. Smagacza. Pocztówki pochodzą ze zbiorów J. Adamczewskiego i G. Płatonowa.Wystawę można oglądać od 3 XII 2009 do 28 II 2010 roku.


 

Kliknij, aby powiększyć!

 


10-31 grudnia

  

Wystawa fotograficzna ,,Las w moim obiektywie". Prezentuje ona najlepsze zdjęcia z konkursu fotograficznego organizowanego w 2008 roku przez ,,Las Polski" - dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu.

Wystawę można było oglądać w dniach 10-31.12.2009 r. w godzinach od 10.00 do 15.00.


 

Kliknij, aby powiększyć!

    


18 grudnia

  

W dniu 18 grudnia 2009 r. o godz. 17:00 odbyło się spotkanie ZANIM ZABŁYŚNIE BETLEJEMSKA GWIAZDA podczas którego wysłuchaliśmy wykładu Michała Wojewody i obejrzeliśmy pokaz wykonywania ozdób świątecznych.

 

Kliknij, aby powiększyć!