Biebrzański Park Narodowy

Biebrza to rzeka typowo nizinna o silnie meandrującym korycie i leniwie płynących wodach. Ogromnym walorem doliny biebrzańskiej jest również wyraźnie zachowana strefowość siedliskowo - roślinna, charakterystyczna dla dużych, naturalnych dolin rzecznych. Jeżeli do tego dodać, że krajobraz doliny Biebrzy charakteryzuje wysoki stopień naturalności, to okaże się, iż Biebrzański Park Narodowy jest także potentatem pod względem bogactwa roślin. Występuje tu aż 70 zespołów roślinnych, a wśród samych roślin naczyniowych stwierdzono ponad 950 gatunków. 

Opisując Biebrzański Park Narodowy, często trzeba używać słów zaczynających się od „naj”. Park chroni najrozleglejsze w Polsce torfowiska, położone wzdłuż rzeki Biebrzy. Jest to jeden z największych terenów bagiennych w Europie Środkowej. Jest to też największy i najdłuższy park narodowy w Polsce, odległość pomiędzy jego krańcami wynosi prawie 100 km.

BPN to przede wszystkim rozległe obszary podmokłe, co powoduje, że jest to jeden z najdzikszych i najbardziej tajemniczych obszarów w Polsce. Wreszcie, park stanowi jedną z najbogatszych w gatunki ostoję ptaków, występuje ich tu blisko 270 gatunków, w tym około 180 gatunków nad Biebrzą zakłada swoje gniazda. Spotkać tu można takie „perełki” ornitologiczne, jak: wodniczka, rybitwa białoskrzydła, orlik grubodzioby, błotniak łąkowy i zbożowy, dubelt, batalion czy kulik wielki. Dolina Biebrzy to również wyjątkowe bogactwo innych grup zwierząt. Bytuje tu na przykład 48 gatunków ssaków, z największym z nich - łosiem, który na „Czerwonym Bagnie” przetrwał okres swojej zagłady a teraz występuje prawie w całej Polsce.

Na obszarze BPN-u i jego otuliny istnieje ponad 600 km szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i kajakowych. Wśród wielu tras rowerowych na szczególną uwagę zasługuje „Podlaski szlak bociani”. Spływ kajakowy Biebrzą rozpoczyna się w Lipsku a kończy się w Wiźnie nad Narwią. Jego 140-kilometrową trasę można pokonać w ciągu 7 dni. 

Dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego mieści się w nowym budynku Centrum Edukacji i Zarządzania im. prof. Adama Pałczyńskiego w miejscowości Osowiec–Twierdza (na trasie Białystok – Grajewo, z Białegostoku 54 km, 1 godzina jazdy pociągiem do stacji Osowiec). 

Widok na bagno Ławki z wieży obserwacyjnej.
Fot. Jarosław Borejszo