PRZYSTANEK II – OLS TORFOWCOWY
(SPHAGNO SQUARROSI – ALNETUM Sol.-Górn.)


Borówka czarna
(Vaccinium myrtillus)

Do roślin naczyniowych runa, które występują w tym olsie, zaliczamy m.in.: borówkę czarną, fiołka błotnego, zachylnika błotnego, tojeść pospolitą. Wiosną kwitną kaczeńce (knieć błotna).

Borówka czarna (Vaccinium myrtillus L.) o ludowych nazwach: czarne jagody, czernica, jest krzewinką do 60 cm wysoką. Liście ma jajowate, około 2 cm długie i do jednego cm szerokie, drobno piłkowane, żywozielone, jaśniejsze od spodu. Kwiaty są drobne, dzbanuszkowate, czerwonawozielone, wyrastające z kątów liści; kwitną od maja do czerwca, są owadopylne lub samopylne. Pojawienie się pierwszych kwiatów rozpoczyna porę wczesnej wiosny. Owocem jest czarna jagoda z niebieskim nalotem od pokrywającego ją wosku. Nasiona rozsiewane są przy udziale zwierząt. Borówka jest rośliną leczniczą.

Fiołek błotny (Viola palustris L.). Nazwy ludowe: podlaseczka, fiołek podlaszczka, podleszczyk. Fiołek błotny jest delikatną, drobną byliną o wysokości od 3 do 10 cm, z długim płożącym się kłączem. Liście są nerkowate, czasem okrągławe, z otwartą zatoką, karbowane, zebrane w różyczkę. Przylistki podłużnie lancetowate. Kwiaty są owadopylne lub samopylne, stosunkowo drobne, o płatkach bladoliliowych z ciemniejszymi żyłkami. Kwitną od kwietnia do czerwca. Nasiona są samosiewne, a również rozsiewane są przy udziale zwierząt.


Fiołek błotny
(Viola palustris)


Tojeść pospolita
(Lysimachia vulgaris)

Tojeść pospolita (Lysimachia vulgaris L.). Nazwy ludowe: bazanowiec, gruszki Matki Boskiej, francowate ziele. Tojeść jest rośliną wieloletnią, wysokości do 120 cm, z długimi, podziemnymi rozłogami. Kwiatostany są wiechowate, krótkie; kwiaty są owadopylne lub samopylne; kwitną od czerwca do sierpnia. Płatki korony koloru żółtego opatrzone wewnątrz krótkimi gruczołami. Nasiona są rozsiewane przez wiatr. Tojeść jest rośliną leczniczą.

Zachylnik błotny (Thelypteris palustris SCHOTT). Nazwa ludowa – paproć błotna. Gatunek tej paproci związany jest z siedliskami wilgotnymi, częsty w wilgotnych lasach i na torfowiskach. Tworzy dwa rodzaje liści: płonne o miękkich jasnozielonych, podwójnie pierzastych, lancetowatych blaszkach i liście zarodnionośne – węższe, o charakterystycznym podwiniętym brzegu, osłaniającym kupki zarodni na dolnej stronie liścia. Zarodnikowanie trwa od lipca do września. Zarodniki rozsiewane są przez wiatr.


Zachylnik błotny
(Thelypteris palustris)


Knieć błotna
(Caltha palustris)

Knieć błotna ( Caltha palustris L.). Nazwy ludowe: kaczeniec, wole oko. Knieć błotna jest byliną do 50 cm wysoką. Liście są ciemnozielone, połyskujące, górne nerkowate, brzegiem karbowane, prawie siedzące. Dolne liście są okrągławojajowate, głęboko sercowato wcięte. Kwiaty duże, promieniste, złocistożółte, są zapylane przez owady; kwitną od kwietnia do czerwca. Owoce – mieszki – są rozsiewane przy udziale wody.

Dalej ...

.