PRZYSTANEK III – TORFOWISKO


Proces zarastania zatoki (schemat)

Teren ten jest dawną zatoką Wigier, przekształconą w torfowisko. Asfalt oddzielający jezioro od torfowiska położony jest na starej drodze, prowadzącej kiedyś do wsi Słupie. Pod torfowiskiem znajduje się gruba warstwa gytii (osadów pochodzenia jeziornego, o grubości dochodzącej do 10 m). Istniejące tu torfowisko jest bardzo ciekawe pod względem florystycznym. Od strony Wigier znajduje się wąski pas drzew złożony z olszy czarnej, brzozy omszonej i różnych gatunków wierzb. W runie występują głównie różne gatunki mchów torfowców. Rośnie tu również bardzo licznie bagnica torfowa, bobrek trójlistkowy, wełnianka pochwowata, turzyca bagienna i dzióbkowata.

Bagnica torfowa (Scheuchzeria palustris L.) o ludowych nazwach: grążnica, błotnica sitowa jest rośliną trwałą, z ukośnym kłączem i cienkimi rozłogami. Kwiaty żółtawozielone, długości do 3 mm są zebrane w luźne grono. Roślina wiatropylna; kwitnie od maja do lipca. Owoce są typu torebki, nasiona rozsiewane są przy udziale zwierząt. Występuje dość rzadko na torfowiskach.

Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata L.). Nazwy ludowa: bobrowe ziele, wodna koniczyna. Bobrek jest byliną 30 cm wysoką. Liście są wyłącznie odziomkowe, złożone z 3 listków, całobrzegie, podłużnie lub odwrotnie jajowate, długoogonkowe, sinozielone, nagie, do 8 cm długie i do 5 cm szerokie. Kwiaty o koronie białej lub różowej są owadopylne, zebrane w kwiatostan groniasty, kwitną od maja do czerwca. Owocem jest jajowata torebka, nasiona rozsiewane przy udziale wody lub zwierząt. Roślina lecznicza.


Torfowisko - dawna zatoka Wigier
(fot. J.Borejszo)

Wełnianka pochwowata (Eriophorum vaginatum L.). Nazwa ludowa – pujki. Wełnianka pochwowata jest byliną tworzącą okazałe kępy. Liście odziomkowe mają wąskie blaszki. Na szczycie szarozielonej łodygi wyrasta pojedynczy kłos, który w czasie kwitnienia jest srebrzystoszary. Okwiat po przekwitnięciu przekształca się w długi, śnieżnobiały puch, ułatwiający rozsiewanie owocków przez wiatr.


Bagnica torfowa
(Scheuchzeria palustris)

Bobrek trójlistkowy
(Menyanthes trifoliata)

Wełnianka pochwowata
(Eriophorum vaginatum)

Dalej ...

.