Proszę chwilę zaczekać, ładuję zdjęcia ...

  Czynna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk na obszarze Natura 2000 „Ostoja Wigierska” LIFE11 NAT/PL/000431


 

Letnia Akademia Przyrody – 2013

  

  

Motywem przewodnim tegorocznej Akademii Przyrody były barwy – lub też jak kto woli kolory – choć dla uściślenia jedno w fizyce nie jest tożsame z drugim (o tym dowiedzieli się uczestnicy zajęć). Dzieci, młodzież, rodzice odkrywali piękno przyrody w parku narodowym – a jednocześnie obszarze Natura 2000, wędrując leśnymi ścieżkami czy przez trawy łąk, brodząc w wodzie, a przede wszystkim doskonale bawiąc się i ucząc jednocześnie. W Akademii – w sumie, w ciągu 4 spotkań wzięło udział 47 osób. Choć planowaliśmy mniej liczne grupy podczas zajęć, wieści o pełnej przygód i radości Akademii szybko przysporzyły nam dodatkowych adeptów tajemnej wiedzy przyrodniczej. Cztery dni Akademii to cztery różne tematy wiodące: dzień 1. – Kolory lasu, dzień 2. – Kolory łąki, dzień 3. – Kolory wody, a 4. dzień – czas gier, zabaw i konkursów to Kolory Natury - w domyśle Natury 2000. Specjalnie na Akademię zakupiliśmy i wykonaliśmy mnóstwo ciekawych pomocy dydaktycznych a także przyrodniczych gier planszowych, układanek, puzzli, które przydały się szczególnie najmłodszym uczestnikom Akademii. Co się działo w czasie zajęć? W skrócie wyglądało to następująco:

  

Dzień 1. (wtorek) 23.07.2013 Kolory lasu

1. Sprawy organizacyjno- porządkowe.

2. Prezentacja „Kolory lasu - drzewa i krzewy Wigierskiego Parku Narodowego”.

3. Konkurs- znam i rozpoznaję drzewa i krzewy.

4. Gra terenowa „Detektywi przyrody” - zadania przyrodnicze z wykorzystaniem kompasu, lornetek, przewodników i lup, podpatrywanie ptaków.

5. Trudna sztuka orgiami- ptaki z papieru.

6. Ptasie skrytki - wykonywanie glinianych naczyń w kształcie ptaków.

Dzień 2. (środa) 24.07.2013. Kolory łąki

1. Bioróżnorodność w świecie roślin i zwierząt.- prezentacja.

2. Świat w obiektywie aparatu- zasady fotografowania mini warsztaty.

3. Wyprawa na łąkę

- odgłosy łąki

- kolory na łące- tworzenie palety barw

- rozpoznawanie roślin łąkowych( budowa roślin zielnych, rysowanie jednej z roślin
  znalezionej na łące)

- kolory mieszkańców łąki

- poszukiwania owadów- zabawa z kartonikami

- łapanie owadów za pomocą siatek i oglądanie za pomocą słoiczków z lupami

- określanie różnic między pajęczakami a owadami.

- zabawa ruchowa „Znasz mój kolor?”

- zapachy łąki- tworzymy koktajl zapachowy.

- zdjęcie mojej łąki- mini warsztaty fotografii przyrodniczej.

4. Portret mojej łąki malowany palcami.

5. Gra „Kolorowa łąka”.

Dzień 3. (czwartek) 25.07.2013 Kolory wody

1. Prezentacja dotyczący właściwości wody, wpływ specyfiki środowiska wodnego na warunki życia w zbiorniku wodnym, różnorodność świata roślin i zwierząt związanych z wodą, w tym gatunków chronionych, zamieszkujących środowiska związane z wodą na obszarze Natura 2000, wpływ człowieka na jakość wód, sposoby jej oczyszczania i uzdatniania

2. Młodsi uczestnicy akademii – wykonywali prace plastyczne, wypełniali karty pracy dotyczące wody – wodne labirynty, malowanki zwierząt i roślin wodnych, krzyżówki, przysłowia związane z wodą

3. Starsi uczestnicy – wykonywali doświadczenia z pryzmatem – jak rozszczepia się światło, zjawisko tęczy i rozszczepianie wiązki światła przez wodę oraz doświadczenie przy użyciu zestawów do badania wody (ph, azotany, fosforany) – badanie właściwości fizycznych i chemicznych woda z jeziora Wigry, Suchara, oraz wody jeziornej do której, dodano substancje imitujące zanieczyszczenia – proszek do prania i nawóz.

4. Doświadczenie z użyciem filtrów do oczyszczania wody – demonstrujące działanie stacji uzdatniania wody (filtrowanie wody z różnymi rodzajami zanieczyszczeń)

5. Badanie jakości ekologicznej wody – rozpoznawanie różnorodności bezkręgowców wodnych – wskaźników biologicznej oceny jakości wód

6. Obserwacje świata podwodnego jeziora Wigry – rejsy łodzią ze szklanym dnem po Zatoce Słupiańskiej.

Dzień 4. (piątek)-26.07.2013 Kolory „Natury”

1. Żuraw - ptak z „Natury” (orgiami)

2. Gra słowno- ruchowa „ Znajdź moje ulubione drzewo?”

3. Gry i zabawy z użyciem tablicy magnetycznej.

4. Wyprawa przyrodnicza nad Suchar Wielki - barwy nad sucharem.

5. Układanie leśnej mandali.

6. W co się bawić w lesie? – gry z użyciem naturalnych elementów szyszek, patyków, kamieni

7. Zwierzęce sudoku.

8. Kartka znad Wigier - praca plastyczna.

Tegoroczną Akademię Przyrody zorganizowaliśmy w ramach projektu CZYNNA OCHRONA ZAGROŻONYCH GATUNKÓW I SIEDLISK NA OBSZARZE NATURA 2000 „OSTOJA WIGIERSKA” (LIFE11 NAT/PL/000431.

   

Nie sposób słowami oddać zaangażowania uczestników, ich fascynacji przyrodniczymi obserwacjami i radości – co widać mamy nadzieję na zdjęciach. Akademię organizujemy od 2008 roku - zainicjowaliśmy ją jako cykl otwartych, przyrodniczych zajęć rodzinnych w Ośrodku Edukacji Środowiskowej – i tak też pozostało do dziś. Potem przybyła nam Zimowa Akademia Przyrody, która ma miejsce w czasie ferii. Ośrodek Edukacji Środowiskowej nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry – czyli w potocznym nazewnictwie Ośrodek na Słupiu – to wymarzone miejsce dla takich zajęć - lasu, łąk, torfowisk i wody jest tu pod dostatkiem. W czasie roku szkolnego służy pracowicie zorganizowanym grupom szkolnym, studentom, nauczycielom, w czasie wakacji staje się miejscem otwartym dla wszystkich, których pasjonuje przyroda i chcą się czegoś o niej dowiedzieć. Do zobaczenia za rok !

  

J.Adamczewska, K.Łukowska,

  

Kliknij, aby powiększyć

    

  

zdjęcia: J.Adamczewska, K.Łukowska,
P.Pajer-Giełażys, E.Perkowska, Z.Perkowski.

  

  


Projekt finansowany przez instrument finansowy LIFE+ Wspólnoty Europejskiej
oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


  

  

  

Powrót