Zaproszenie
 
Przewodnik - PRZECZYTAJ
 
Przewodnik - POSŁUCHAJ
 
Galeria zdjęć
 
Strona główna WPN

 

 

 

Listen to the audio guide

 

 

Leitfaden zur Ausstellung

 

 

Audiodeskrypcja w języku polskim

 

ZAPRASZAMY

 

 

Wystawa "Nad Wigrami" mieści się w siedzibie Dyrekcji WPN w Krzywem - Krzywe 82, 16-402 Suwałki.

Wchodzących do budynku wita diorama przedstawiająca bobry i przekrój ich żeremia na tle panoramicznego zdjęcia śródleśnego jeziora. Obok stoi kiosk multimedialny z ekranem dotykowym, prezentującym m.in. filmy o bobrach, podstawowe informacje o parku, galerię zdjęć, test wiedzy przyrodniczej. W holu często wystawiane są prace laureatów konkursów plastycznych lub fotograficznych.

Wystawa składa się z kilku części: środowiska leśne, środowiska wodne, obecność człowieka (walory kulturowe) i edukacja. W sali ustawiono pnie wielu gatunków drzew rosnących w Puszczy Augustowskiej oraz okazy zamieszkujących ją ptaków i ssaków. W środkowej części sali znajduje się akwarium z rodzimymi gatunkami ryb i gablota z wypreparowanymi rybami. W kolejnej dioramie pokazano płazy i gady żyjące w WPN.

Część ekspozycji na "osi czasu" pokazuje najważniejsze wydarzenia zachodzące w okolicach jeziora Wigry od ustąpienia lodowca po czasy współczesne.

W sali jest miejsce przeznaczone na gry edukacyjne. W każdej części wystawy znajdują się plansze z ilustracjami i opisami.

Wystawa jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych z ograniczeniami ruchowymi, a także dla osób niedowidzących - plansze zaopatrzono w informacje zapisane alfabetem Braille’a. Niedowidzący mogą także dotykać okazów niektórych zwierząt.

Odbywają się tutaj też zajęcia edukacyjne. Pracownik parku oprowadza grupy zwiedzających, prezentuje i omawia zgromadzone eksponaty. Zakres i formy prowadzonej tu edukacji są zwykle wcześniej uzgadniane pomiędzy nauczycielami lub organizatorami wycieczek a parkiem. Stosownie do zainteresowania uczestników zajęć program zwiedzania może być rozszerzany o prezentacje multimedialne i pokazy filmów przyrodniczych w sali konferencyjnej.

 

Wystawa jest czynna w dni robocze w godz. 8-15 (w lipcu i sierpniu: 7-16, w soboty, niedziele i święta w godz. 9-16).

Wstęp dla posiadaczy kart wstępu do parku.

 


WPN