"SPRZĄTANIE ŚWIATA"

w WIGIERSKIM PARKU NARODOWYM

....Już kolejny raz na terenie WPN odbyła się 15 września 2000 r. akcja "Sprzątania Świata".
Sprzątaliśmy najczęściej uczęszczane szlaki turystyczne, plaże, kąpieliska, przydroża, miejsca odpoczynku przy szlakach turystycznych, przystanki komunikacji samochodowej.

Ustalanie tras (fot.M.K)
Ustalanie tras dla uczestników

....Wyznaczyliśmy kilka punktów zbiorczych, skąd sprzątający wyruszyli na szlaki. Tymi punktami wyjściowymi było Krzywe, Płociczno, Zatoka Słupiańska, Półwysep Klasztorny, Stary Folwark, Piertanie, Maćkowa Ruda, Mikołajewo i Wysoki Most. Frekwencja dopisała, pogodę również mieliśmy wymarzoną. Każdy uczestnik Akcji otrzymał woreczki na śmieci, rękawiczki oraz przewodnika ze służby leśnej WPN. Chętni podjęli się trudu segregacji śmieci. Otrzymali w czterech kolorach worki ekologiczne do których segregowano papier , puszki aluminiowe, szkło i plastik typu pet.

....Do Akcji najchętniej zgłaszała się młodzież szkolna ze szkół okolicznych i suwalskich. Najliczniej uczestniczyło Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Suwałkach, Zespół Szkół Technicznych, Liceum Ekonomiczne, SP w Starym Folwarku, SP w Jasionowie, Maćkowej Rudzie, Mikołajewie, Nowej Wsi, Gimnazjum Nr 1 i Nr 4 w Suwałkach.
....Dzięki przychylności Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Suwałkach były dodatkowe kursy autobusów, które młodzież dowiozły do punktów wyjściowych Akcji, a następnie odwiozły uczestników sprzątania do Suwałk. W sumie teren Parku sprzątało 970 ochotników oraz cała służba leśna i administracja parkowa.

Na leśnym szlaku (fot.M.K)
Na leśnym szlaku
Przy ognisku (fot.M.K.)
Po akcji - przy ognisku

....Zebrano dużo śmieci, a najlepsi "zbieracze" otrzymali pamiątki ufundowane przez WPN i Urząd Miasta w Suwałkach. Zebrane śmieci trafiły do suwalskiej kompostowni. Na koniec Akcji wszystkim sprzątającym Wigierski Park zorganizował ogniska z kiełbaskami i napojami.
....Przy ogniskach toczyły się rozmowy z leśnikami na temat naszego Parku, środowiska przyrodniczego, gdzie młodzież wraz z opiekunami wyrażali troskę o nasze środowisko i zapewniali, że w przyszłym roku również nie zawiodą.

Powrót

.