.
Sprzątanie Świata `2001
.....Już 8 rok prowadzimy Akcję Sprzątania Świata na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. W tym roku zaplanowaliśmy ją na 5 października. Jak co roku chętnie do Akcji przyłączyły się szkoły wszystkich szczebli – podstawowe, gimnazja, szkoły średnie, szkoły policealne.
.....Pogoda i frekwencja dopisała. W tegorocznej Akcji wzięło udział ponad 900 „zbieraczy". Byli to uczniowie z opiekunami ze szkół w Jasionowie, Mikołajewie, Maćkowej Rudzie, Krasnopolu, Płocicznie, Starym Folwarku, Szkoła Podstawowa Nr 9 w Suwałkach, Gimnazjum Nr 1, Nr 6 i Nr 7 w Suwałkach, LO Nr 1 i Nr 2 w Suwałkach, Zespół Szkół Technicznych, Studium Medyczne oraz większość pracowników naszego Parku. 

Powitanie (fot.M.Kamiński)
Dyrektor parku otwiera Akcję

Najmłodsi "sprzatacze" w akcji  (fot.M.Kamiński)
Najmłodsi "sprzątacze Świata"

.....Akcja rozpoczęła się od godziny 8.30. Uczestnicy Akcji spoza terenu Parku przybyli na wyznaczone miejsca, po wcześniejszym zgłoszeniu, dodatkowymi autobusami komunikacji miejskiej. Rejony sprzątania wyznaczono wzdłuż tras najczęściej odwiedzanych przez turystów i mieszkańców. Były to plaże, szlaki turystyczne rowerowe i piesze, rowy przy drogach publicznych, przystanki służące do odpoczynku turystom, przystanki komunikacji miejskiej leżące na terenie Parku, parkingi itp. Na wyznaczonych trasach do młodzieży dołączyli pracownicy naszego Parku. WPN dostarczył wszystkim uczestnikom worki i rękawiczki. Do Akcji przyłączył się właściciel kolejki wąskotorowej, która przebiega przez teren Parku, Pan Stanisław Huryn.
.....Hasłem przewodnim tegorocznego sprzątania było: „Likwidujemy dzikie wysypiska śmieci"; jednocześnie pod tym hasłem ogłoszony został konkurs „Kto znajdzie dzikie wysypisko śmieci?". Tym, którzy odkryli takie miejsca  zostały wręczone nagrody w postaci wydawnictw naszego Parku. 

Podczas akcji Sprzątania Świata w WPN:

  • zlikwidowano 3 nielegalne wysypiska śmieci;
  • zebrano 380 worków odpadów wszelkiego typu. Śmieci trafiły do Zakładu Utylizacji Odpadów w Suwałkach.

.....Na zakończenie uczestnicy Akcji posilili się kiełbaskami przygotowanymi przez Wigierski Park Narodowy oraz grochówką serwowaną przez Pana Stanisława Huryna.
.....Przy ogniskach uczestnicy mogli popisać się własnymi piosenkami, wierszami, zagadkami, skeczami i zabawami o tematyce ekologicznej.  

.....Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Do zobaczenia za rok !

Ognisko (fot.M.Kamiński)
Zakończenie "Sprzątania Świata" - ognisko

.

.